Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Tingsryd vs Uppvidinge — vilket är bäst att bo i?

Tingsryd har 11 896 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Uppvidinge ett bättre värde på 29 och Tingsryd på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Folkmängd jämförs ej 11 896 8 911 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % −1,7 % 0,2 %
Medelålder 47,9 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,2 % 26,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,6 % 22,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,9 % 22,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Kommunal skattesats 34,00 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 872 kr/inv. (bättre värde) 878 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 56,2 % (bättre värde) 28,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 214 kr/inv. 80 440 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Meritvärde åk 9 207,8 poäng 232,4 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,0 poäng 234,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,4 % 83,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 52,4 % 74,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,6 elever/lärare 11,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 974 kr 198 652 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,6 % (bättre värde) 88,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 90 % (bättre värde) 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 19 dagar (2025) 25 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,6 dagar 11,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,2 % 7,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,2 % 93,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,6 % 64,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,3 % 6,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,5 % (bättre värde) 55,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,7 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,5 % (2022) 85,2 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 139 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 529 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,9 % (bättre värde) 7,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % (bättre värde) 6,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 369 100 kr 373 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,5 % 80,6 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 29,4 % 26,4 % –
Inpendling, andel 32,2 % 33,9 % –

Miljö

Miljö — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 638 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 32 % (bättre värde) 17 % –
Andel elbilar 4,3 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,76 ton CO2-ekv/inv 5,25 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,9 % (bättre värde) 21,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 117,36 kr/kvm 103,60 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 38,65 kr/kvm 24,19 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 226 kr/kvm (bättre värde) 263 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 10 139 kr/kvm 9 952 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 587 kr/kvm 2 965 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 12 322 kr/kvm 9 875 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 181,2 per 1 000 inv. 183,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 14,3 per 1 000 inv. 8,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 346,5 per 1 000 inv. 337,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 541,9 per 1 000 inv. 529,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 55,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,8 % −6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 504 8 465 10 633 801
Mediannettoinkomst 274 600 kr/inv. 282 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 8,4 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 132 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,6 % (bättre värde) 79,8 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,8 % (bättre värde) 84,3 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,3 % 50,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 34,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Elever i kulturskola, andel 4,2 % 13,6 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (bättre värde) 1 175 kr/elev 1 342 kr/elev
Bibliotekslån per invånare 5,10 lån/inv 5,75 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 57,0 % (2022) 47,7 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % (bättre värde) 6,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Cykelväg per invånare 8,17 m/inv (bättre värde) 0,30 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,7 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 % 62,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 6,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,5 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,6 % (bättre värde) 12,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Tingsryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Tingsryd Uppvidinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,9 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Uppvidinge har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Tingsryd (34,00 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppvidinge (232,4 poäng) 24,6 poäng högre än Tingsryd (207,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Tingsryd eller flytta till Uppvidinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Tingsryd eller Uppvidinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,00 % i Tingsryd och 33,80 % i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Tingsryd eller Uppvidinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,8 poäng i Tingsryd och 232,4 poäng i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Tingsryd eller Uppvidinge?

Tingsryd har 11 896 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Tingsryd är alltså den större av de två kommunerna. Tingsryd har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Uppvidinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 100 kr i Tingsryd och 373 500 kr i Uppvidinge per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Tingsryd och Uppvidinge.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.