Kommunatlas
Län

Kommuner i Kronobergs län — alla 8 kommuner

Kronobergs län har 8 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.

Kommuner i Kronobergs län

Jämför länets kommuner

Kommunerna i Kronobergs län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Folkmängd 2025

Folkmängd — Kronobergs läns kommuner (2025)
RangKommunFolkmängd
1Växjö98 940
2Ljungby28 132
3Alvesta19 687
4Älmhult17 579
5Tingsryd11 896
6Markaryd9 862
7Uppvidinge8 911
8Lessebo8 115

Kommunal skattesats 2026

Kommunal skattesats — Kronobergs läns kommuner (2026)
RangKommunKommunal skattesats
1Växjö32,19 %
2Ljungby33,07 %
3Markaryd33,31 %
4Alvesta33,42 %
5Uppvidinge33,80 %
6Lessebo33,81 %
7Älmhult33,86 %
8Tingsryd34,00 %

Meritvärde åk 9 2026

Meritvärde åk 9 — Kronobergs läns kommuner (2026)
RangKommunMeritvärde åk 9
1Uppvidinge232,4 poäng
2Växjö226,7 poäng
3Lessebo225,6 poäng
4Älmhult216,9 poäng
5Tingsryd207,8 poäng
6Alvesta206,4 poäng
7Ljungby204,2 poäng
8Markaryd189,5 poäng

Arbetslöshet 18–65 år 2025

Arbetslöshet 18–65 år — Kronobergs läns kommuner (2025)
RangKommunArbetslöshet 18–65 år
1Ljungby5,4 %
2Älmhult6,8 %
3Tingsryd6,9 %
4Markaryd7,2 %
5Växjö7,5 %
6Uppvidinge7,5 %
7Alvesta8,6 %
8Lessebo10,3 %

Medianinkomst 20–64 år 2024

Medianinkomst 20–64 år — Kronobergs läns kommuner (2024)
RangKommunMedianinkomst 20–64 år
1Älmhult410 600 kr
2Ljungby388 900 kr
3Växjö384 200 kr
4Alvesta376 700 kr
5Uppvidinge373 500 kr
6Markaryd372 100 kr
7Tingsryd369 100 kr
8Lessebo355 400 kr

Trygghet utomhus när det är mörkt 2025

Trygghet utomhus när det är mörkt — Kronobergs läns kommuner (2025)
RangKommunTrygghet utomhus när det är mörkt
1Ljungby83,8 %
2Markaryd77,8 %
3Älmhult77,6 %
4Lessebo77,4 %
5Växjö75,7 %

Saknar värde för 2025: Alvesta (senast 2023), Tingsryd (senast 2022), Uppvidinge (senast 2024).

Direktjämförelser i Kronobergs län

Så rankas länets kommuner

Välj ett nyckeltal och se hur Kronobergs läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.

8 kommuner rangordnade efter Folkmängd (2025). Sorterat efter högsta värde.

Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Vanliga frågor om Kronobergs län

Hur många kommuner finns i Kronobergs län?

Kronobergs län består av 8 kommuner: Alvesta, Lessebo, Ljungby, Markaryd, Tingsryd, Uppvidinge, Växjö, Älmhult.

Vilken är den största kommunen i Kronobergs län?

Växjö är den folkrikaste kommunen i Kronobergs län med 98 940 invånare (2025).

Vilken kommun har lägst skatt i Kronobergs län?

Växjö har den lägsta kommunala skattesatsen i Kronobergs län med 32,19 % (2026).

Vilken kommun har bäst skolresultat i Kronobergs län?

Uppvidinge har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Kronobergs läns kommuner, 232,4 poäng (2026).

Vilken region tillhör Kronobergs län?

Kommunerna i Kronobergs län ingår i Region Kronoberg, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.

Lägst kommunalskatt i Kronobergs län

De fem kommuner i Kronobergs län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.

Se hela riksrankningen →

Bästa kommuner i Kronobergs län

Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.

Lägst kommunalskatt 2026

# Kommun Värde
1 Växjö 32,19 %
2 Ljungby 33,07 %
3 Markaryd 33,31 %
4 Alvesta 33,42 %
5 Uppvidinge 33,80 %

Högst meritvärde 2026

# Kommun Värde
1 Uppvidinge 232,4 poäng
2 Växjö 226,7 poäng
3 Lessebo 225,6 poäng
4 Älmhult 216,9 poäng
5 Tingsryd 207,8 poäng

Lägst brottslighet 2025

# Kommun Värde
1 Alvesta 8 341 per 100 000 inv.
2 Älmhult 10 019 per 100 000 inv.
3 Lessebo 10 266 per 100 000 inv.
4 Ljungby 10 905 per 100 000 inv.
5 Tingsryd 11 139 per 100 000 inv.

Högst medianinkomst 2024

# Kommun Värde
1 Älmhult 410 600 kr
2 Ljungby 388 900 kr
3 Växjö 384 200 kr
4 Alvesta 376 700 kr
5 Uppvidinge 373 500 kr
Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Regionfullmäktige Region Kronoberg — valresultat 2026

Störst parti
S
17 av 61 mandat
Mandat totalt
61
i fullmäktige
Valdeltagande
82,7 %
80,7 % i valet 2022
S
1726,6 %
M
1219,9 %
SD
913,6 %
KD
69,6 %
Övr.
610,0 %
V
58,3 %
C
46,2 %
MP
23,2 %

Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.

Förändring 2022 → 2026
Parti20222026+/−
Socialdemokraterna2117-4
Moderaterna1312-1
Sverigedemokraterna109-1
Kristdemokraterna56+1
Övriga partier06+6
Vänsterpartiet55±0
Centerpartiet44±0
Miljöpartiet02+2
Liberalerna30-3

Så har Region Kronoberg styrts

Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.

  1. 2026–2030
    Styre inte fastställt ännu

    Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.

  2. 2022–2026
    MCLKD
    Borgerligt styre
  3. 2018–2022
    MCLKD
    SKR:s klassning: B
  4. 2014–2018
    SVMP
    SKR:s klassning: V
  5. 2010–2014
    MCLKD
    SKR:s klassning: A

SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre 1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.

Partiernas utveckling i Region Kronoberg

Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.

Parti201020142018202220262010→2026
Socialdemokraterna1533,7 % 2235,2 % 1931,0 % 2133,1 % 1726,6 % +2
Moderaterna1227,0 % 1320,9 % 1422,7 % 1321,6 % 1219,9 % ±0
Sverigedemokraterna24,7 % 69,6 % 812,7 % 1015,6 % 913,6 % +7
Centerpartiet510,7 % 711,1 % 710,9 % 46,8 % 46,2 % -1
Vänsterpartiet36,7 % 58,0 % 57,3 % 57,6 % 58,3 % +2
Kristdemokraterna36,0 % 35,5 % 57,5 % 58,3 % 69,6 % +3
Miljöpartiet25,3 % 35,4 % 02,9 % 02,1 % 23,2 % ±0
Liberalerna35,7 % 23,8 % 34,0 % 34,2 % 02,6 % -3
Övriga partier00,1 % 00,5 % 01,0 % 00,8 % 610,0 % +6
Mandat totalt4561616161+16

Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.

Politik och opinion i Kronobergs län

Valresultat 2022
Socialdemokraterna störst parti i 6 av 8 kommuner
Opinion i Småland med öarna (8 av 8 kommuner i Kronobergs län)
S
31,7 %
SD
20,6 %
M
18,6 %
KD
7,8 %

SCBs regionala opinionssiffra för Småland med öarna — inte en mätning av Kronobergs län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.

Se fullständig opinionsmätning →

Relaterade guider

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Data avser 1990–2026.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
  • Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
  • SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
  • SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.

Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.