Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Älmhult vs Tingsryd — vilket är bäst att bo i?

Älmhult har 17 579 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Älmhult ett bättre värde på 31 och Tingsryd på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Folkmängd jämförs ej 17 579 11 896 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −0,6 % 0,2 %
Medelålder 42,4 år 47,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 30,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,0 % 19,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 26,6 % 17,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Kommunal skattesats 33,86 % (bättre värde) 34,00 % 32,38 %
Årets resultat 1 736 kr/inv. 1 872 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 23,5 % 56,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 479 kr/inv. 80 214 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Meritvärde åk 9 216,9 poäng (bättre värde) 207,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,1 poäng (bättre värde) 211,0 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,3 % 80,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,7 % (bättre värde) 52,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 187 959 kr 193 974 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 80,7 % 94,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % 90 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 142 dagar 19 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,0 år (bättre värde) 81,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,1 dagar (bättre värde) 11,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 % (bättre värde) 8,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 % (bättre värde) 89,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % (bättre värde) 64,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,3 % (bättre värde) 8,3 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % (bättre värde) 58,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,6 % 29,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,4 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,6 % (2025) 72,5 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 019 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 139 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % (bättre värde) 6,9 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % 4,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 410 600 kr (bättre värde) 369 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,3 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,4 % (bättre värde) 79,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100) – –
Utpendling, andel 20,5 % 29,4 % –
Inpendling, andel 35,1 % 32,2 % –

Miljö

Miljö — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Insamlat kommunalt avfall 423 kg/inv (bättre värde) 638 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % 32 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 4,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,96 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,76 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,5 % (bättre värde) 19,9 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 119,52 kr/kvm 117,36 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 42,48 kr/kvm 38,65 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 283 kr/kvm 226 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 17 340 kr/kvm 10 139 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 842 kr/kvm 7 587 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 209 kr/kvm 12 322 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 181,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,1 per 1 000 inv. 14,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 263,3 per 1 000 inv. 346,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 482,5 per 1 000 inv. 541,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,7 % −3,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 075 11 504 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 900 kr/inv. (bättre värde) 274 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,4 per 100 000 inv. 8,4 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 32 kr/inv. 132 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 % (bättre värde) 80,6 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,6 % 84,8 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % (bättre värde) 49,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Elever i kulturskola, andel 7,4 % (2017) 4,2 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 050 kr/elev (2017) 0 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,42 lån/inv (bättre värde) 5,10 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % (2025) 57,0 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % 5,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv 8,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % (bättre värde) 95,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 46,7 % 54,6 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 6,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,3 % 14,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älmhult jämfört med Tingsryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Tingsryd Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 45,3 % (bättre värde) 29,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Älmhult har lägre kommunalskatt (33,86 %) jämfört med Tingsryd (34,00 %), en skillnad på 0,14 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älmhult (216,9 poäng) 9,1 poäng högre än Tingsryd (207,8 poäng). Medianinkomsten är 11 % högre i Älmhult (410 600 kr) än i Tingsryd (369 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älmhult eller flytta till Tingsryd.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älmhult eller Tingsryd?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,86 % i Älmhult och 34,00 % i Tingsryd (2026). Älmhult har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,14 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älmhult eller Tingsryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,9 poäng i Älmhult och 207,8 poäng i Tingsryd (2026). Älmhult har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Älmhult eller Tingsryd?

Älmhult har 17 579 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Älmhult är alltså den större av de två kommunerna. Älmhult har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Tingsryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 410 600 kr i Älmhult och 369 100 kr i Tingsryd per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Älmhult och Tingsryd.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.