Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Alvesta vs Ljungby — vilket är bäst att bo i?

Alvesta har 19 687 invånare och Ljungby har 28 132 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Ljungby ett bättre värde på 32 och Alvesta på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Folkmängd jämförs ej 19 687 28 132 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 43,5 år 45,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,2 % 25,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,4 % 21,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,3 % 20,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Kommunal skattesats 33,42 % 33,07 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −605 kr/inv. 1 983 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 40,9 % 49,2 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 846 kr/inv. 73 230 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Meritvärde åk 9 209,3 poäng 209,5 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,7 poäng (bättre värde) 211,6 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,1 % (bättre värde) 75,3 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 % (bättre värde) 61,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,8 elever/lärare (bättre värde) 11,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 200 271 kr 177 177 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84 % 94 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 112 dagar 83 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Medellivslängd 82,1 år 82,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar (bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,6 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 67,9 % (bättre värde) 63,1 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,2 % (bättre värde) 8,4 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,2 % (bättre värde) 57,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,9 % 30,2 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 3,7 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,3 % 83,8 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 341 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 905 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,1 % 4,3 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,5 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 376 700 kr 388 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,5 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 % 83,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,2 index (0–100) 70,7 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 47,3 % 18,4 %
Inpendling, andel 34,9 % 15,7 %

Miljö

Miljö — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Insamlat kommunalt avfall 551 kg/inv 531 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 19 %
Andel elbilar 5,4 % (bättre värde) 4,6 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,33 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,46 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 25,8 % 10,5 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 115,08 kr/kvm 67,02 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17 kr/år (bättre värde) 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 154 kr/kvm 121 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm 166 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 14 023 kr/kvm 15 105 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 13 295 kr/kvm 12 154 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 425 kr/kvm 16 269 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 159,5 per 1 000 inv. 200,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 25,9 per 1 000 inv. 47,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 289,8 per 1 000 inv. 272,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 475,2 per 1 000 inv. 520,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −0,9 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 19 132 27 506 10 633 801
Mediannettoinkomst 289 800 kr/inv. 295 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 40,6 per 100 000 inv. 14,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 85,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 50,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Elever i kulturskola, andel 7,0 % 14,3 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 055 kr/elev (bättre värde) 1 330 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,15 lån/inv (bättre värde) 4,39 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,6 % 48,5 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,9 % 5,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Cykelväg per invånare 3,47 m/inv 5,17 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 % (bättre värde) 98,4 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 69,9 % (bättre värde) 47,7 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 6,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,2 % 24,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Alvesta jämfört med Ljungby, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Ljungby Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 34,7 % 35,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Alvesta och Ljungby har nästan identisk kommunalskatt (33,42 % respektive 33,07 %).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Alvesta eller flytta till Ljungby.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Alvesta eller Ljungby?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,42 % i Alvesta och 33,07 % i Ljungby (2026). Ljungby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Alvesta eller Ljungby?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,3 poäng i Alvesta och 209,5 poäng i Ljungby (2025). Ljungby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 0,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Alvesta eller Ljungby?

Alvesta har 19 687 invånare och Ljungby har 28 132 (2025). Ljungby är alltså den största av de två kommunerna. Ljungby har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Alvesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 376 700 kr i Alvesta och 388 900 kr i Ljungby per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare