Kommunatlas
Kronobergs län

Flytta till Ljungby — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Ljungby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,07 %
Befolkning 28 132 inv.
Meritvärde åk 9 209,5
Läge Kronobergs län

Ljungby har 28 132 invånare och ligger i Kronobergs län.

Kommunalskatten på 33,07 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Ljungby på 33,07 % är 0,69 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Ljungby är 388 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Ljungby på 209,5 poäng är 19,0 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,3 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Ljungby (83,8 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Ljungby

Villa/småhus 15 105 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 265 750 kr
Bostadsrätt 12 154 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 850 780 kr

Fastighetspriset för småhus i Ljungby är 15 105 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 265 750 kr. Bostadsrätter ligger på 12 154 kr/kvm, motsvarande ungefär 850 780 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Ljungby: 10,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Ljungby är stark med en arbetslöshet på 4,3 % — 1,1 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).

Medianinkomsten i Ljungby är 388 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 18,4 % Inpendling: 15,7 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Ljungby jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Ljungby Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,07 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 4,3 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 209,5 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 83,8 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet 75,3 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 388 900 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 35,6 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 15 105 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 48,5 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Ljungby rätt för dig?

Kommunalskatten i Ljungby på 33,07 % är 0,69 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Ljungby är stark med en arbetslöshet på 4,3 % — 1,1 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Ljungby på 209,5 poäng är 19,0 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,3 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Ljungby (83,8 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Ljungby är 15 105 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 265 750 kr. Bostadsrätter ligger på 12 154 kr/kvm, motsvarande ungefär 850 780 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 48,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Ljungby (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Ljungby en mellanstor ort med 28 132 invånare i Kronobergs län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Ljungby

Är det dyrt att bo i Ljungby?

Kommunalskatten i Ljungby är 33,07 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 388 900 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Ljungby?

Fastighetspriset för småhus i Ljungby är 15 105 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 265 750 kr. Bostadsrätter ligger på 12 154 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Ljungby?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Ljungby är 209,5 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 75,3 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Ljungby?

Sysselsättningsgraden i Ljungby är 83,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 388 900 kr/år. Arbetslösheten är 4,3 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Ljungby?

83,8 % av invånarna i Ljungby uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Ljungby?

Ljungby hade 28 132 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mellanstor ort.

I vilket län ligger Ljungby?

Ljungby kommun ligger i Kronobergs län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Kronoberg.

Jämför Ljungby med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.