Kommuner med högst valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet 2026 — statistik & ranking alla 290 kommuner
Källa: SCB via Kolada
Listan rangordnar kommuner efter valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet 2026, där ett högre värde rankas högre. Lomma ligger i topp och Haparanda sist.
Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Källa: Valmyndigheten och SCB.
Lomma har Sveriges högsta valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet med 73,6 % (2026), enligt Kolada/SCB. Det är 20,2 % högre än rikssnittet på 53,4 %.
Lomma har högst valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet bland Sveriges kommuner 2026 med 73,6 %. Listan täcker 290 kommuner med tillgänglig data. Riksgenomsnittet är 53,4 %.
Skillnaderna mellan kommuner beror på lokala förutsättningar, politiska prioriteringar och befolkningens sammansättning.
Hur du läser listan: Högst värde rankad högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 73,6 % |
| 2 | Danderyd | 73,5 % |
| 3 | Lidingö | 69,4 % |
| 4 | Vaxholm | 68,6 % |
| 5 | Lund | 67,0 % |
| 6 | Täby | 66,6 % |
| 7 | Nacka | 66,1 % |
| 8 | Ekerö | 65,9 % |
| 9 | Härryda | 63,8 % |
| 10 | Stockholm | 63,4 % |
| 11 | Vellinge | 63,0 % |
| 12 | Öckerö | 62,8 % |
| 13 | Lerum | 62,3 % |
| 14 | Ydre | 62,1 % |
| 15 | Uppsala | 61,7 % |
| 16 | Kungsbacka | 61,6 % |
| 17 | Sollentuna | 61,3 % |
| 18 | Habo | 60,9 % |
| 19 | Båstad | 60,8 % |
| 20 | Tjörn | 60,6 % |
| 21 | Värmdö | 60,5 % |
| 22 | Solna | 60,4 % |
| 23 | Mölndal | 60,3 % |
| 24 | Tyresö | 60,3 % |
| 25 | Knivsta | 60,2 % |
| 26 | Vallentuna | 59,9 % |
| 27 | Höganäs | 59,6 % |
| 28 | Stenungsund | 59,6 % |
| 29 | Hammarö | 59,5 % |
| 30 | Mörbylånga | 59,5 % |
| 31 | Österåker | 59,5 % |
| 32 | Mora | 59,2 % |
| 33 | Kungälv | 58,6 % |
| 34 | Partille | 58,5 % |
| 35 | Alingsås | 58,3 % |
| 36 | Umeå | 58,3 % |
| 37 | Vadstena | 58,3 % |
| 38 | Åre | 58,3 % |
| 39 | Varberg | 58,1 % |
| 40 | Sotenäs | 57,9 % |
| 41 | Orust | 56,9 % |
| 42 | Gnesta | 56,8 % |
| 43 | Linköping | 56,7 % |
| 44 | Hjo | 56,6 % |
| 45 | Kävlinge | 56,6 % |
| 46 | Växjö | 56,3 % |
| 47 | Staffanstorp | 56,0 % |
| 48 | Mullsjö | 55,9 % |
| 49 | Salem | 55,9 % |
| 50 | Bollebygd | 55,7 % |
| 51 | Göteborg | 55,7 % |
| 52 | Jönköping | 55,7 % |
| 53 | Borgholm | 55,6 % |
| 54 | Falun | 55,5 % |
| 55 | Trosa | 55,5 % |
| 56 | Leksand | 55,3 % |
| 57 | Vårgårda | 55,3 % |
| 58 | Simrishamn | 54,8 % |
| 59 | Aneby | 54,7 % |
| 60 | Vaggeryd | 54,7 % |
| 61 | Lidköping | 54,6 % |
| 62 | Sundbyberg | 54,6 % |
| 63 | Götene | 54,5 % |
| 64 | Lekeberg | 54,5 % |
| 65 | Tanum | 54,5 % |
| 66 | Tranemo | 54,4 % |
| 67 | Mark | 54,3 % |
| 68 | Herrljunga | 53,9 % |
| 69 | Örebro | 53,9 % |
| 70 | Nyköping | 53,8 % |
| 71 | Gotland | 53,7 % |
| 72 | Kalmar | 53,5 % |
| 73 | Huddinge | 53,4 % |
| 74 | Höör | 53,4 % |
| 75 | Karlstad | 53,4 % |
| 76 | Ulricehamn | 53,4 % |
| 77 | Karlsborg | 53,3 % |
| 78 | Luleå | 53,3 % |
| 79 | Lysekil | 53,3 % |
| 80 | Svedala | 53,3 % |
| 81 | Strängnäs | 53,1 % |
| 82 | Karlskrona | 52,9 % |
| 83 | Värnamo | 52,9 % |
| 84 | Falkenberg | 52,7 % |
| 85 | Söderköping | 52,7 % |
| 86 | Ödeshög | 52,7 % |
| 87 | Ystad | 52,3 % |
| 88 | Borås | 52,2 % |
| 89 | Eksjö | 52,2 % |
| 90 | Ängelholm | 52,1 % |
| 91 | Essunga | 52,0 % |
| 92 | Skövde | 51,8 % |
| 93 | Nykvarn | 51,7 % |
| 94 | Sävsjö | 51,7 % |
| 95 | Gagnef | 51,6 % |
| 96 | Halmstad | 51,6 % |
| 97 | Kinda | 51,6 % |
| 98 | Malmö | 51,6 % |
| 99 | Norrtälje | 51,6 % |
| 100 | Älmhult | 51,6 % |
| 101 | Nora | 51,5 % |
| 102 | Torsås | 51,5 % |
| 103 | Tranås | 51,3 % |
| 104 | Uddevalla | 51,3 % |
| 105 | Emmaboda | 51,2 % |
| 106 | Piteå | 51,2 % |
| 107 | Vänersborg | 51,2 % |
| 108 | Robertsfors | 51,0 % |
| 109 | Östersund | 50,9 % |
| 110 | Falköping | 50,8 % |
| 111 | Rättvik | 50,8 % |
| 112 | Ale | 50,6 % |
| 113 | Krokom | 50,6 % |
| 114 | Skara | 50,6 % |
| 115 | Nynäshamn | 50,5 % |
| 116 | Kil | 50,4 % |
| 117 | Ljungby | 50,4 % |
| 118 | Säter | 50,4 % |
| 119 | Härnösand | 50,3 % |
| 120 | Skellefteå | 50,3 % |
| 121 | Uppvidinge | 50,3 % |
| 122 | Askersund | 50,2 % |
| 123 | Helsingborg | 50,2 % |
| 124 | Lessebo | 50,2 % |
| 125 | Trollhättan | 50,2 % |
| 126 | Grästorp | 50,1 % |
| 127 | Orsa | 50,1 % |
| 128 | Vara | 50,1 % |
| 129 | Boden | 50,0 % |
| 130 | Laholm | 50,0 % |
| 131 | Sala | 50,0 % |
| 132 | Svenljunga | 50,0 % |
| 133 | Gnosjö | 49,9 % |
| 134 | Håbo | 49,9 % |
| 135 | Tidaholm | 49,9 % |
| 136 | Vännäs | 49,8 % |
| 137 | Hallsberg | 49,6 % |
| 138 | Järfälla | 49,6 % |
| 139 | Alvesta | 49,4 % |
| 140 | Hylte | 49,4 % |
| 141 | Kumla | 49,4 % |
| 142 | Mariestad | 49,4 % |
| 143 | Åtvidaberg | 49,4 % |
| 144 | Flen | 49,3 % |
| 145 | Tingsryd | 49,3 % |
| 146 | Mellerud | 49,2 % |
| 147 | Boxholm | 49,1 % |
| 148 | Tibro | 49,0 % |
| 149 | Enköping | 48,9 % |
| 150 | Malung-Sälen | 48,9 % |
| 151 | Örnsköldsvik | 48,8 % |
| 152 | Eslöv | 48,7 % |
| 153 | Mjölby | 48,7 % |
| 154 | Nässjö | 48,6 % |
| 155 | Sundsvall | 48,6 % |
| 156 | Oxelösund | 48,5 % |
| 157 | Upplands Väsby | 48,5 % |
| 158 | Upplands-Bro | 48,5 % |
| 159 | Örkelljunga | 48,5 % |
| 160 | Finspång | 48,4 % |
| 161 | Munkedal | 48,4 % |
| 162 | Sunne | 48,4 % |
| 163 | Gävle | 48,3 % |
| 164 | Söderhamn | 48,3 % |
| 165 | Ronneby | 48,2 % |
| 166 | Vetlanda | 48,2 % |
| 167 | Vingåker | 48,2 % |
| 168 | Forshaga | 48,1 % |
| 169 | Hörby | 48,1 % |
| 170 | Arjeplog | 48,0 % |
| 171 | Svalöv | 48,0 % |
| 172 | Västerås | 48,0 % |
| 173 | Arboga | 47,9 % |
| 174 | Heby | 47,9 % |
| 175 | Karlshamn | 47,9 % |
| 176 | Mönsterås | 47,8 % |
| 177 | Skurup | 47,8 % |
| 178 | Kristinehamn | 47,7 % |
| 179 | Jokkmokk | 47,6 % |
| 180 | Nybro | 47,6 % |
| 181 | Storuman | 47,6 % |
| 182 | Strömstad | 47,6 % |
| 183 | Hässleholm | 47,5 % |
| 184 | Sjöbo | 47,5 % |
| 185 | Färgelanda | 47,4 % |
| 186 | Katrineholm | 47,4 % |
| 187 | Vindeln | 47,4 % |
| 188 | Högsby | 47,3 % |
| 189 | Kungsör | 47,3 % |
| 190 | Valdemarsvik | 47,3 % |
| 191 | Lindesberg | 47,2 % |
| 192 | Västervik | 47,2 % |
| 193 | Bengtsfors | 47,1 % |
| 194 | Sorsele | 47,1 % |
| 195 | Tierp | 47,1 % |
| 196 | Vimmerby | 47,1 % |
| 197 | Arvika | 47,0 % |
| 198 | Hudiksvall | 47,0 % |
| 199 | Töreboda | 47,0 % |
| 200 | Oskarshamn | 46,9 % |
| 201 | Gislaved | 46,8 % |
| 202 | Östhammar | 46,8 % |
| 203 | Nordmaling | 46,7 % |
| 204 | Borlänge | 46,6 % |
| 205 | Norrköping | 46,5 % |
| 206 | Åmål | 46,4 % |
| 207 | Motala | 46,1 % |
| 208 | Norberg | 46,1 % |
| 209 | Kristianstad | 46,0 % |
| 210 | Trelleborg | 46,0 % |
| 211 | Avesta | 45,9 % |
| 212 | Haninge | 45,7 % |
| 213 | Landskrona | 45,6 % |
| 214 | Härjedalen | 45,5 % |
| 215 | Sandviken | 45,5 % |
| 216 | Säffle | 45,5 % |
| 217 | Dals-Ed | 45,3 % |
| 218 | Kramfors | 45,2 % |
| 219 | Vilhelmina | 45,2 % |
| 220 | Lilla Edet | 45,1 % |
| 221 | Gullspång | 45,0 % |
| 222 | Laxå | 45,0 % |
| 223 | Degerfors | 44,9 % |
| 224 | Osby | 44,9 % |
| 225 | Smedjebacken | 44,9 % |
| 226 | Tomelilla | 44,9 % |
| 227 | Bjurholm | 44,8 % |
| 228 | Karlskoga | 44,8 % |
| 229 | Sölvesborg | 44,8 % |
| 230 | Kalix | 44,7 % |
| 231 | Hultsfred | 44,6 % |
| 232 | Sigtuna | 44,6 % |
| 233 | Timrå | 44,6 % |
| 234 | Ragunda | 44,5 % |
| 235 | Ludvika | 44,4 % |
| 236 | Hedemora | 44,2 % |
| 237 | Berg | 44,1 % |
| 238 | Eskilstuna | 44,1 % |
| 239 | Åsele | 44,1 % |
| 240 | Arvidsjaur | 44,0 % |
| 241 | Årjäng | 44,0 % |
| 242 | Ockelbo | 43,8 % |
| 243 | Grums | 43,7 % |
| 244 | Klippan | 43,7 % |
| 245 | Lycksele | 43,7 % |
| 246 | Markaryd | 43,7 % |
| 247 | Bollnäs | 43,4 % |
| 248 | Hallstahammar | 43,4 % |
| 249 | Älvdalen | 43,3 % |
| 250 | Östra Göinge | 43,3 % |
| 251 | Älvkarleby | 43,1 % |
| 252 | Sollefteå | 43,0 % |
| 253 | Norsjö | 42,9 % |
| 254 | Ånge | 42,9 % |
| 255 | Storfors | 42,8 % |
| 256 | Torsby | 42,8 % |
| 257 | Överkalix | 42,5 % |
| 258 | Vansbro | 42,4 % |
| 259 | Burlöv | 42,2 % |
| 260 | Strömsund | 42,2 % |
| 261 | Älvsbyn | 42,2 % |
| 262 | Köping | 42,1 % |
| 263 | Malå | 42,1 % |
| 264 | Skinnskatteberg | 42,1 % |
| 265 | Ljusdal | 42,0 % |
| 266 | Nordanstig | 42,0 % |
| 267 | Botkyrka | 41,9 % |
| 268 | Ovanåker | 41,9 % |
| 269 | Munkfors | 41,6 % |
| 270 | Eda | 41,5 % |
| 271 | Hällefors | 41,5 % |
| 272 | Perstorp | 41,3 % |
| 273 | Surahammar | 41,2 % |
| 274 | Övertorneå | 41,2 % |
| 275 | Bromölla | 41,1 % |
| 276 | Kiruna | 40,8 % |
| 277 | Bräcke | 40,7 % |
| 278 | Olofström | 40,7 % |
| 279 | Pajala | 40,6 % |
| 280 | Ljusnarsberg | 40,3 % |
| 281 | Hagfors | 39,9 % |
| 282 | Fagersta | 39,5 % |
| 283 | Åstorp | 39,5 % |
| 284 | Hofors | 39,4 % |
| 285 | Bjuv | 38,7 % |
| 286 | Dorotea | 38,4 % |
| 287 | Gällivare | 37,8 % |
| 288 | Filipstad | 37,2 % |
| 289 | Södertälje | 37,0 % |
| 290 | Haparanda | 33,6 % |
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet i Sverige?
- Lomma har högst valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet av Sveriges kommuner med 73,6 % (2026).
- Vilken kommun har lägst valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet?
- Haparanda ligger sist i rankningen med 33,6 % (2026).
- Vad är genomsnittet för valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet i Sverige?
- Genomsnittet bland de 290 kommuner som har data är 53,4 % (2026).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 290 av Sveriges 290 kommuner — de som har redovisad data för valdeltagande, senaste eu-parlamentsvalet 2026 i Kolada.