Jämförelse · Kronobergs län
Älmhult vs Ljungby — vilket är bäst att bo i? Älmhult har 17 579 invånare och Ljungby har 28 132 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Älmhult ett bättre värde på 31 och Ljungby på 24.
Älmhult
31
nyckeltal i topp
vs
Ljungby
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Folkmängd jämförs ej 17 579 28 132 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 42,4 år 45,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 25,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,0 % 21,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 26,6 % 20,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Meritvärde åk 9 216,9 poäng
★
(bättre värde) 204,2 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,1 poäng
★
(bättre värde) 204,2 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,3 %
★
(bättre värde) 70,3 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 59,7 %
★
(bättre värde) 59,1 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 187 959 kr 177 177 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,3 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,0 år
★
(bättre värde) 82,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,1 dagar
★
(bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 %
★
(bättre värde) 8,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 %
★
(bättre värde) 90,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 %
★
(bättre värde) 63,1 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,3 %
★
(bättre värde) 8,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 %
★
(bättre värde) 57,2 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,6 % 83,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 019 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 905 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % 5,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % 4,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 410 600 kr
★
(bättre värde) 388 900 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,4 % 83,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100)
★
(bättre värde) 70,7 index (0–100) – Utpendling, andel 20,5 % 18,4 % – Inpendling, andel 35,1 % 15,7 % –
Boende Boende — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 19,5 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 119,52 kr/kvm 67,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 42,48 kr/kvm 20,44 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 121 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 283 kr/kvm 166 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 17 340 kr/kvm 15 105 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 14 842 kr/kvm 12 154 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 209 kr/kvm 16 269 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 200,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 42,1 per 1 000 inv. 47,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 263,3 per 1 000 inv. 272,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 482,5 per 1 000 inv. 520,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,7 % −0,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 075 27 506 10 633 801 Mediannettoinkomst 308 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 295 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 28,4 per 100 000 inv. 14,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 32 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 %
★
(bättre värde) 79,7 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 %
★
(bättre värde) 50,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % 5,5 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv 5,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 98,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 46,7 % 47,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älmhult jämfört med Ljungby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Ljungby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 6,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,3 % 24,0 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ljungby har lägre kommunalskatt (33,07 %) jämfört med Älmhult (33,86 %), en skillnad på 0,79 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älmhult (216,9 poäng) 12,7 poäng högre än Ljungby (204,2 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Älmhult (410 600 kr) än i Ljungby (388 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älmhult eller flytta till Ljungby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älmhult eller Ljungby? Den totala kommunala skattesatsen är 33,86 % i Älmhult och 33,07 % i Ljungby (2026). Ljungby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,79 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älmhult eller Ljungby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,9 poäng i Älmhult och 204,2 poäng i Ljungby (2026). Älmhult har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 12,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Älmhult eller Ljungby? Älmhult har 17 579 invånare och Ljungby har 28 132 (2025). Ljungby är alltså den större av de två kommunerna. Ljungby har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Älmhult. Medianinkomsten (20–64 år) är 410 600 kr i Älmhult och 388 900 kr i Ljungby per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.