Kommunatlas
Kronobergs län

Flytta till Tingsryd — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Tingsryd? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 34,00 %
Befolkning 11 896 inv.
Meritvärde åk 9 201,7
Läge Kronobergs län

Tingsryd har 11 896 invånare och ligger i Kronobergs län.

Kommunalskatten på 34,00 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Tingsryd på 34,00 % är 1,62 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Tingsryd är 369 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Tingsryd på 201,7 poäng är 26,8 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,2 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

72,5 % av invånarna i Tingsryd känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 6,9 procentenheter under rikssnittet (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Tingsryd

Villa/småhus 10 139 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 1 520 850 kr
Bostadsrätt 7 587 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 531 090 kr

Fastighetspriset för småhus i Tingsryd är 10 139 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 520 850 kr. Bostadsrätter ligger på 7 587 kr/kvm, motsvarande ungefär 531 090 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Tingsryd: 19,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Tingsryd på 5,1 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %.

Medianinkomsten i Tingsryd är 369 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 29,4 % Inpendling: 32,2 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Tingsryd jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Tingsryd Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 34,00 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 5,1 % 5,4 % Bättre
Meritvärde åk 9 201,7 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 72,5 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet 75,2 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 369 100 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 29,9 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 10 139 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 57,0 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Tingsryd rätt för dig?

Kommunalskatten i Tingsryd på 34,00 % är 1,62 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Tingsryd på 5,1 % är i linje med riksgenomsnittet på 5,4 %. Meritvärdet i åk 9 i Tingsryd på 201,7 poäng är 26,8 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 75,2 % (rikssnitt 84,2 %). 72,5 % av invånarna i Tingsryd känner sig trygga utomhus när det är mörkt, vilket är 6,9 procentenheter under rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Tingsryd är 10 139 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 520 850 kr. Bostadsrätter ligger på 7 587 kr/kvm, motsvarande ungefär 531 090 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 57,0 % av invånarna rekommenderar att flytta till Tingsryd (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Tingsryd en mindre ort med 11 896 invånare i Kronobergs län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Tingsryd

Är det dyrt att bo i Tingsryd?

Kommunalskatten i Tingsryd är 34,00 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 369 100 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Tingsryd?

Fastighetspriset för småhus i Tingsryd är 10 139 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 520 850 kr. Bostadsrätter ligger på 7 587 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Tingsryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Tingsryd är 201,7 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 75,2 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Tingsryd?

Sysselsättningsgraden i Tingsryd är 79,5 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 369 100 kr/år. Arbetslösheten är 5,1 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Tingsryd?

72,5 % av invånarna i Tingsryd uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är under riksgenomsnittet, vilket är ett skäl att undersöka enskilda stadsdelar närmare. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Tingsryd?

Tingsryd hade 11 896 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.

I vilket län ligger Tingsryd?

Tingsryd kommun ligger i Kronobergs län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Kronoberg.

Jämför Tingsryd med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.