Kommuner med högst sysselsättningsgrad 2024
Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267
Listan rangordnar kommunerna efter sysselsättningsgraden (20–64 år) 2024, där ett högre värde rankas högre. Habo ligger i topp och Lund sist.
Definition enligt Kolada: Antal sysselsatta 20-64 år som andel av totalt antal i åldersgruppen 20-64 år. Med sysselsatta avses folkbokförda personer i kommunen med löneinkomst av anställning under november månad, och personer med inkomst av aktiv näringsverksamhet.
Habo har Sveriges högsta sysselsättningsgrad (20–64 år) med 89,6 % (2024), enligt Kolada. Det är 8,7 procentenheter högre än rikssnittet på 80,9 %.
Sysselsättningsgraden bland invånare 20–64 år mäter hur stor andel av den arbetsföra befolkningen som är sysselsatt. Habo har landets högsta sysselsättning 2024 med 89,6 %. Rikssnittet är 80,9 %.
Hög sysselsättningsgrad stärker kommunens skatteintäkter och minskar trycket på försörjningsstöd och socialtjänst. Skillnaderna beror på lokal arbetsmarknad, pendlingsmöjligheter och utbildningsnivå. Kommuner med starka arbetsgivare inom industri, omsorg och tjänstesektorn tenderar att ligga i topp.
Hur du läser listan: Värdet visar andelen sysselsatta (procent) i åldern 20–64 år av samtliga folkbokförda i åldersgruppen — högt värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Sysselsättningsgrad 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Habo | 89,6 % |
| 2 | Krokom | 89,3 % |
| 3 | Gällivare | 89,1 % |
| 4 | Hammarö | 88,5 % |
| 5 | Lerum | 88,2 % |
| 6 | Öckerö | 88,1 % |
| 7 | Bollebygd | 87,9 % |
| 7 | Kungsbacka | 87,9 % |
| 9 | Svedala | 87,7 % |
| 10 | Arjeplog | 87,5 % |
| 10 | Gagnef | 87,5 % |
| 12 | Malå | 87,4 % |
| 13 | Jokkmokk | 87,3 % |
| 13 | Kungälv | 87,3 % |
| 13 | Lekeberg | 87,3 % |
| 13 | Nykvarn | 87,3 % |
| 17 | Sorsele | 87,1 % |
| 18 | Vännäs | 87,0 % |
| 19 | Knivsta | 86,9 % |
| 20 | Härryda | 86,8 % |
| 21 | Staffanstorp | 86,7 % |
| 21 | Säter | 86,7 % |
| 21 | Östhammar | 86,7 % |
| 24 | Malung-Sälen | 86,6 % |
| 24 | Stenungsund | 86,6 % |
| 26 | Kiruna | 86,5 % |
| 26 | Mörbylånga | 86,5 % |
| 26 | Vaggeryd | 86,5 % |
| 29 | Lomma | 86,4 % |
| 29 | Tjörn | 86,4 % |
| 29 | Åre | 86,4 % |
| 32 | Robertsfors | 86,3 % |
| 33 | Kinda | 86,2 % |
| 33 | Pajala | 86,2 % |
| 33 | Varberg | 86,2 % |
| 36 | Kävlinge | 86,1 % |
| 36 | Vellinge | 86,1 % |
| 38 | Värnamo | 86,0 % |
| 39 | Aneby | 85,9 % |
| 39 | Mullsjö | 85,9 % |
| 39 | Piteå | 85,9 % |
| 39 | Skellefteå | 85,9 % |
| 43 | Götene | 85,8 % |
| 44 | Arvidsjaur | 85,7 % |
| 44 | Berg | 85,7 % |
| 44 | Mora | 85,7 % |
| 44 | Norsjö | 85,7 % |
| 44 | Storuman | 85,7 % |
| 44 | Söderköping | 85,7 % |
| 44 | Vårgårda | 85,7 % |
| 44 | Älvdalen | 85,7 % |
| 52 | Ale | 85,6 % |
| 52 | Falun | 85,6 % |
| 52 | Värmdö | 85,6 % |
| 55 | Boden | 85,5 % |
| 55 | Leksand | 85,5 % |
| 55 | Lidköping | 85,5 % |
| 55 | Tranemo | 85,5 % |
| 59 | Alingsås | 85,4 % |
| 59 | Kil | 85,4 % |
| 59 | Årjäng | 85,4 % |
| 62 | Gnosjö | 85,3 % |
| 62 | Håbo | 85,3 % |
| 62 | Vallentuna | 85,3 % |
| 62 | Örnsköldsvik | 85,3 % |
| 66 | Ulricehamn | 85,2 % |
| 66 | Vindeln | 85,2 % |
| 66 | Ydre | 85,2 % |
| 66 | Åtvidaberg | 85,2 % |
| 70 | Härjedalen | 85,1 % |
| 70 | Lycksele | 85,1 % |
| 70 | Mölndal | 85,1 % |
| 70 | Nordmaling | 85,1 % |
| 70 | Trosa | 85,1 % |
| 70 | Vimmerby | 85,1 % |
| 70 | Österåker | 85,1 % |
| 77 | Vansbro | 85,0 % |
| 78 | Askersund | 84,9 % |
| 78 | Bjurholm | 84,9 % |
| 78 | Grästorp | 84,9 % |
| 81 | Ekerö | 84,8 % |
| 81 | Sotenäs | 84,8 % |
| 81 | Ängelholm | 84,8 % |
| 84 | Herrljunga | 84,6 % |
| 84 | Tanum | 84,6 % |
| 84 | Ödeshög | 84,6 % |
| 87 | Orust | 84,5 % |
| 87 | Vaxholm | 84,5 % |
| 89 | Dorotea | 84,4 % |
| 89 | Ovanåker | 84,4 % |
| 89 | Rättvik | 84,4 % |
| 89 | Vadstena | 84,4 % |
| 93 | Kumla | 84,3 % |
| 93 | Mjölby | 84,3 % |
| 93 | Salem | 84,3 % |
| 93 | Täby | 84,3 % |
| 93 | Ystad | 84,3 % |
| 98 | Mariestad | 84,2 % |
| 98 | Mark | 84,2 % |
| 98 | Tidaholm | 84,2 % |
| 98 | Vilhelmina | 84,2 % |
| 98 | Östersund | 84,2 % |
| 103 | Partille | 84,1 % |
| 104 | Falkenberg | 84,0 % |
| 104 | Hjo | 84,0 % |
| 104 | Nacka | 84,0 % |
| 107 | Tyresö | 83,9 % |
| 108 | Boxholm | 83,8 % |
| 108 | Smedjebacken | 83,8 % |
| 108 | Torsby | 83,8 % |
| 108 | Älvsbyn | 83,8 % |
| 112 | Essunga | 83,7 % |
| 112 | Timrå | 83,7 % |
| 114 | Hudiksvall | 83,6 % |
| 114 | Höör | 83,6 % |
| 114 | Ljungby | 83,6 % |
| 114 | Munkedal | 83,6 % |
| 118 | Forshaga | 83,5 % |
| 118 | Sjöbo | 83,5 % |
| 118 | Surahammar | 83,5 % |
| 121 | Enköping | 83,4 % |
| 121 | Gislaved | 83,4 % |
| 121 | Kalix | 83,4 % |
| 121 | Ljusdal | 83,4 % |
| 121 | Oskarshamn | 83,4 % |
| 121 | Sundsvall | 83,4 % |
| 127 | Höganäs | 83,3 % |
| 127 | Laholm | 83,3 % |
| 129 | Dals-Ed | 83,1 % |
| 129 | Orsa | 83,1 % |
| 129 | Ragunda | 83,1 % |
| 129 | Västervik | 83,1 % |
| 133 | Karlsborg | 83,0 % |
| 133 | Ockelbo | 83,0 % |
| 133 | Sunne | 83,0 % |
| 136 | Karlskoga | 82,9 % |
| 136 | Lilla Edet | 82,9 % |
| 136 | Lysekil | 82,9 % |
| 139 | Strängnäs | 82,8 % |
| 139 | Sundbyberg | 82,8 % |
| 139 | Vetlanda | 82,8 % |
| 142 | Arvika | 82,7 % |
| 142 | Luleå | 82,7 % |
| 142 | Sala | 82,7 % |
| 142 | Skurup | 82,7 % |
| 142 | Strömstad | 82,7 % |
| 147 | Borgholm | 82,6 % |
| 147 | Nora | 82,6 % |
| 147 | Norrtälje | 82,6 % |
| 150 | Skövde | 82,5 % |
| 150 | Sölvesborg | 82,5 % |
| 150 | Vara | 82,5 % |
| 150 | Åsele | 82,5 % |
| 150 | Överkalix | 82,5 % |
| 155 | Karlskrona | 82,4 % |
| 155 | Älmhult | 82,4 % |
| 157 | Gotland | 82,3 % |
| 157 | Ånge | 82,3 % |
| 159 | Båstad | 82,2 % |
| 159 | Lidingö | 82,2 % |
| 159 | Sollefteå | 82,2 % |
| 159 | Älvkarleby | 82,2 % |
| 163 | Bräcke | 82,1 % |
| 163 | Eksjö | 82,1 % |
| 163 | Falköping | 82,1 % |
| 163 | Hallsberg | 82,1 % |
| 163 | Hörby | 82,1 % |
| 168 | Strömsund | 82,0 % |
| 168 | Svenljunga | 82,0 % |
| 170 | Mönsterås | 81,9 % |
| 170 | Nordanstig | 81,9 % |
| 170 | Tibro | 81,9 % |
| 173 | Gnesta | 81,8 % |
| 173 | Övertorneå | 81,8 % |
| 175 | Hallstahammar | 81,7 % |
| 176 | Alvesta | 81,6 % |
| 176 | Finspång | 81,6 % |
| 176 | Hedemora | 81,6 % |
| 176 | Skara | 81,6 % |
| 180 | Jönköping | 81,5 % |
| 180 | Trelleborg | 81,5 % |
| 182 | Hofors | 81,4 % |
| 182 | Sollentuna | 81,4 % |
| 182 | Svalöv | 81,4 % |
| 185 | Motala | 81,3 % |
| 186 | Färgelanda | 81,2 % |
| 186 | Haninge | 81,2 % |
| 186 | Uddevalla | 81,2 % |
| 189 | Kalmar | 81,1 % |
| 189 | Lindesberg | 81,1 % |
| 189 | Tierp | 81,1 % |
| 189 | Upplands Väsby | 81,1 % |
| 193 | Nyköping | 81,0 % |
| 193 | Upplands-Bro | 81,0 % |
| 193 | Vänersborg | 81,0 % |
| 196 | Markaryd | 80,9 % |
| 197 | Arboga | 80,8 % |
| 197 | Heby | 80,8 % |
| 197 | Karlshamn | 80,8 % |
| 197 | Nynäshamn | 80,8 % |
| 197 | Nässjö | 80,8 % |
| 197 | Tomelilla | 80,8 % |
| 203 | Ludvika | 80,7 % |
| 203 | Solna | 80,7 % |
| 203 | Tranås | 80,7 % |
| 206 | Eslöv | 80,6 % |
| 206 | Uppvidinge | 80,6 % |
| 208 | Avesta | 80,5 % |
| 208 | Gävle | 80,5 % |
| 208 | Karlstad | 80,5 % |
| 211 | Borås | 80,4 % |
| 211 | Järfälla | 80,4 % |
| 211 | Osby | 80,4 % |
| 211 | Torsås | 80,4 % |
| 211 | Västerås | 80,4 % |
| 216 | Bollnäs | 80,3 % |
| 216 | Stockholm | 80,3 % |
| 216 | Valdemarsvik | 80,3 % |
| 216 | Åmål | 80,3 % |
| 220 | Härnösand | 80,2 % |
| 220 | Simrishamn | 80,2 % |
| 222 | Danderyd | 80,1 % |
| 222 | Halmstad | 80,1 % |
| 222 | Norrköping | 80,1 % |
| 222 | Sävsjö | 80,1 % |
| 226 | Huddinge | 79,9 % |
| 226 | Hylte | 79,9 % |
| 226 | Laxå | 79,9 % |
| 229 | Borlänge | 79,8 % |
| 230 | Grums | 79,7 % |
| 230 | Köping | 79,7 % |
| 230 | Nybro | 79,7 % |
| 230 | Oxelösund | 79,7 % |
| 230 | Sandviken | 79,7 % |
| 230 | Storfors | 79,7 % |
| 236 | Kramfors | 79,6 % |
| 237 | Munkfors | 79,5 % |
| 237 | Tingsryd | 79,5 % |
| 237 | Umeå | 79,5 % |
| 237 | Växjö | 79,5 % |
| 241 | Bromölla | 79,4 % |
| 241 | Norberg | 79,4 % |
| 241 | Vingåker | 79,4 % |
| 241 | Örkelljunga | 79,4 % |
| 245 | Emmaboda | 79,2 % |
| 245 | Örebro | 79,2 % |
| 247 | Söderhamn | 79,1 % |
| 248 | Kristianstad | 79,0 % |
| 248 | Töreboda | 79,0 % |
| 250 | Eda | 78,9 % |
| 250 | Kristinehamn | 78,9 % |
| 252 | Sigtuna | 78,8 % |
| 253 | Hässleholm | 78,7 % |
| 253 | Kungsör | 78,7 % |
| 253 | Säffle | 78,7 % |
| 253 | Trollhättan | 78,7 % |
| 257 | Mellerud | 78,6 % |
| 258 | Katrineholm | 78,5 % |
| 259 | Bengtsfors | 78,4 % |
| 259 | Degerfors | 78,4 % |
| 259 | Klippan | 78,4 % |
| 262 | Ronneby | 78,1 % |
| 263 | Lessebo | 77,9 % |
| 264 | Åstorp | 77,8 % |
| 264 | Östra Göinge | 77,8 % |
| 266 | Göteborg | 77,7 % |
| 267 | Eskilstuna | 77,6 % |
| 267 | Hagfors | 77,6 % |
| 267 | Skinnskatteberg | 77,6 % |
| 270 | Bjuv | 77,5 % |
| 270 | Hultsfred | 77,5 % |
| 270 | Linköping | 77,5 % |
| 273 | Olofström | 77,3 % |
| 274 | Botkyrka | 77,0 % |
| 275 | Södertälje | 76,9 % |
| 276 | Fagersta | 76,8 % |
| 276 | Landskrona | 76,8 % |
| 278 | Haparanda | 76,7 % |
| 279 | Helsingborg | 76,6 % |
| 280 | Uppsala | 76,5 % |
| 281 | Burlöv | 76,4 % |
| 282 | Ljusnarsberg | 76,2 % |
| 283 | Filipstad | 75,8 % |
| 284 | Gullspång | 75,7 % |
| 285 | Hällefors | 75,6 % |
| 286 | Flen | 75,4 % |
| 287 | Malmö | 74,6 % |
| 288 | Högsby | 74,0 % |
| 289 | Perstorp | 71,3 % |
| 290 | Lund | 69,0 % |
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst sysselsättningsgrad (20–64 år) i Sverige?
- Habo har högst sysselsättningsgrad (20–64 år) av Sveriges kommuner med 89,6 % (2024).
- Vilken kommun har lägst sysselsättningsgrad (20–64 år)?
- Lund ligger sist i rankningen med 69,0 % (2024).
- Vad är rikssnittet för sysselsättningsgraden (20–64 år)?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 80,9 % (2024).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 290 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat sysselsättningsgraden (20–64 år) för 2024 i Kolada.