Kommuner med högst andel MPR-vaccinerade 2-åringar 2025 — 290 kommuner rankade
Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal N01481
Listan rangordnar kommunerna efter andelen MPR-vaccinerade 2-åringar 2025, där ett högre värde rankas högre. 7 kommuner ligger i topp och Malå sist.
Definition enligt Kolada: Andel 2-åringar som fått dos 1 av MPR-vaccin mot mässling, påssjuka och röda hund. Sjukdomarna är ovanliga i Sverige tack vare hög vaccinationsfrekvens. För att sjukdomen inte åter ska få fäste krävs att 95 procent av befolkningen är immun, antingen genom vaccination eller som en följd av genomgången naturlig infektion. Måttet syftar till att beskriva en del av den hälsofrämjande hälso- och sjukvården. Viss underrapportering samt att vaccinationer barn fått i andra länder inte finns registrerade i NVR gör att den visade täckningen är något lägre än den faktiska.
7 kommuner har Sveriges högsta andel MPR-vaccinerade 2-åringar med 100,0 % (2025), enligt Kolada. Det är 6,6 procentenheter högre än rikssnittet på 93,4 %.
7 kommuner har högst andel MPR-vaccinerade 2-åringar bland Sveriges kommuner 2025 med 100,0 %. Listan täcker 290 kommuner med tillgänglig data. Riksgenomsnittet är 93,4 %.
Skillnaderna mellan kommuner beror på lokala förutsättningar, politiska prioriteringar och befolkningens sammansättning.
Hur du läser listan: Högst värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | MPR-vaccinerade 2-åringar |
|---|---|---|
| 1 | Bjurholm | 100,0 % |
| 1 | Dorotea | 100,0 % |
| 1 | Skinnskatteberg | 100,0 % |
| 1 | Sorsele | 100,0 % |
| 1 | Sotenäs | 100,0 % |
| 1 | Torsås | 100,0 % |
| 1 | Vadstena | 100,0 % |
| 8 | Heby | 99,2 % |
| 9 | Bromölla | 99,0 % |
| 10 | Vingåker | 98,7 % |
| 11 | Sävsjö | 98,4 % |
| 12 | Sjöbo | 98,3 % |
| 13 | Kävlinge | 98,2 % |
| 13 | Vännäs | 98,2 % |
| 13 | Åtvidaberg | 98,2 % |
| 16 | Mörbylånga | 97,8 % |
| 16 | Svedala | 97,8 % |
| 18 | Kil | 97,7 % |
| 18 | Lomma | 97,7 % |
| 18 | Ockelbo | 97,7 % |
| 18 | Tjörn | 97,7 % |
| 22 | Arvika | 97,6 % |
| 22 | Gnosjö | 97,6 % |
| 22 | Karlshamn | 97,6 % |
| 25 | Munkedal | 97,5 % |
| 25 | Salem | 97,5 % |
| 25 | Staffanstorp | 97,5 % |
| 28 | Lerum | 97,4 % |
| 28 | Norberg | 97,4 % |
| 30 | Eksjö | 97,3 % |
| 31 | Oskarshamn | 97,2 % |
| 32 | Bräcke | 97,1 % |
| 32 | Eda | 97,1 % |
| 32 | Perstorp | 97,1 % |
| 35 | Ljusnarsberg | 96,9 % |
| 35 | Storfors | 96,9 % |
| 37 | Hammarö | 96,8 % |
| 37 | Karlskrona | 96,8 % |
| 37 | Tidaholm | 96,8 % |
| 40 | Hallsberg | 96,7 % |
| 40 | Karlskoga | 96,7 % |
| 40 | Köping | 96,7 % |
| 43 | Bengtsfors | 96,6 % |
| 43 | Vimmerby | 96,6 % |
| 43 | Östra Göinge | 96,6 % |
| 46 | Mora | 96,5 % |
| 46 | Orsa | 96,5 % |
| 46 | Partille | 96,5 % |
| 49 | Arboga | 96,4 % |
| 49 | Hylte | 96,4 % |
| 49 | Smedjebacken | 96,4 % |
| 49 | Sölvesborg | 96,4 % |
| 53 | Kungsbacka | 96,3 % |
| 53 | Mariestad | 96,3 % |
| 53 | Nordmaling | 96,3 % |
| 53 | Rättvik | 96,3 % |
| 53 | Vellinge | 96,3 % |
| 53 | Västervik | 96,3 % |
| 53 | Öckerö | 96,3 % |
| 60 | Forshaga | 96,2 % |
| 60 | Skövde | 96,2 % |
| 60 | Sollefteå | 96,2 % |
| 60 | Vaggeryd | 96,2 % |
| 60 | Ystad | 96,2 % |
| 60 | Östhammar | 96,2 % |
| 66 | Håbo | 96,1 % |
| 67 | Burlöv | 96,0 % |
| 67 | Hultsfred | 96,0 % |
| 67 | Lycksele | 96,0 % |
| 67 | Söderköping | 96,0 % |
| 71 | Habo | 95,9 % |
| 71 | Klippan | 95,9 % |
| 71 | Lessebo | 95,9 % |
| 71 | Lilla Edet | 95,9 % |
| 71 | Osby | 95,9 % |
| 71 | Tranås | 95,9 % |
| 71 | Tyresö | 95,9 % |
| 71 | Vänersborg | 95,9 % |
| 79 | Färgelanda | 95,8 % |
| 79 | Gislaved | 95,8 % |
| 79 | Höganäs | 95,8 % |
| 79 | Oxelösund | 95,8 % |
| 79 | Vallentuna | 95,8 % |
| 79 | Ydre | 95,8 % |
| 85 | Bollebygd | 95,7 % |
| 85 | Gotland | 95,7 % |
| 85 | Laholm | 95,7 % |
| 85 | Timrå | 95,7 % |
| 85 | Östersund | 95,7 % |
| 90 | Enköping | 95,6 % |
| 90 | Falun | 95,6 % |
| 90 | Grums | 95,6 % |
| 90 | Kristianstad | 95,6 % |
| 90 | Ronneby | 95,6 % |
| 90 | Ulricehamn | 95,6 % |
| 90 | Varberg | 95,6 % |
| 90 | Värnamo | 95,6 % |
| 90 | Älvdalen | 95,6 % |
| 99 | Aneby | 95,5 % |
| 99 | Karlstad | 95,5 % |
| 99 | Robertsfors | 95,5 % |
| 99 | Åsele | 95,5 % |
| 103 | Kalmar | 95,4 % |
| 103 | Kumla | 95,4 % |
| 105 | Alingsås | 95,3 % |
| 105 | Emmaboda | 95,3 % |
| 105 | Hässleholm | 95,3 % |
| 105 | Hörby | 95,3 % |
| 105 | Malung-Sälen | 95,3 % |
| 110 | Herrljunga | 95,2 % |
| 110 | Landskrona | 95,2 % |
| 110 | Linköping | 95,2 % |
| 110 | Mölndal | 95,2 % |
| 110 | Tierp | 95,2 % |
| 110 | Töreboda | 95,2 % |
| 110 | Åmål | 95,2 % |
| 110 | Örkelljunga | 95,2 % |
| 118 | Härryda | 95,1 % |
| 118 | Tomelilla | 95,1 % |
| 120 | Eslöv | 95,0 % |
| 120 | Götene | 95,0 % |
| 120 | Lysekil | 95,0 % |
| 120 | Sundsvall | 95,0 % |
| 120 | Värmdö | 95,0 % |
| 125 | Grästorp | 94,9 % |
| 125 | Lund | 94,9 % |
| 125 | Motala | 94,9 % |
| 125 | Trosa | 94,9 % |
| 129 | Krokom | 94,8 % |
| 129 | Mark | 94,8 % |
| 129 | Orust | 94,8 % |
| 129 | Valdemarsvik | 94,8 % |
| 133 | Borgholm | 94,7 % |
| 133 | Kungsör | 94,7 % |
| 133 | Lekeberg | 94,7 % |
| 133 | Leksand | 94,7 % |
| 133 | Norrköping | 94,7 % |
| 133 | Skara | 94,7 % |
| 139 | Alvesta | 94,6 % |
| 139 | Nässjö | 94,6 % |
| 141 | Strängnäs | 94,5 % |
| 141 | Säter | 94,5 % |
| 141 | Trelleborg | 94,5 % |
| 141 | Örnsköldsvik | 94,5 % |
| 145 | Markaryd | 94,4 % |
| 145 | Nybro | 94,4 % |
| 145 | Nykvarn | 94,4 % |
| 148 | Olofström | 94,3 % |
| 148 | Åstorp | 94,3 % |
| 150 | Askersund | 94,2 % |
| 150 | Eskilstuna | 94,2 % |
| 150 | Hallstahammar | 94,2 % |
| 150 | Vara | 94,2 % |
| 150 | Vindeln | 94,2 % |
| 150 | Ängelholm | 94,2 % |
| 156 | Ekerö | 94,1 % |
| 156 | Helsingborg | 94,1 % |
| 156 | Vårgårda | 94,1 % |
| 159 | Danderyd | 94,0 % |
| 159 | Finspång | 94,0 % |
| 159 | Haparanda | 94,0 % |
| 159 | Höör | 94,0 % |
| 159 | Karlsborg | 94,0 % |
| 159 | Mjölby | 94,0 % |
| 159 | Sandviken | 94,0 % |
| 166 | Arvidsjaur | 93,9 % |
| 166 | Katrineholm | 93,9 % |
| 166 | Kristinehamn | 93,9 % |
| 166 | Nynäshamn | 93,9 % |
| 166 | Simrishamn | 93,9 % |
| 171 | Kinda | 93,8 % |
| 171 | Kungälv | 93,8 % |
| 171 | Stenungsund | 93,8 % |
| 174 | Ale | 93,7 % |
| 174 | Filipstad | 93,7 % |
| 174 | Uppsala | 93,7 % |
| 177 | Avesta | 93,6 % |
| 177 | Boxholm | 93,6 % |
| 177 | Halmstad | 93,6 % |
| 177 | Lidingö | 93,6 % |
| 177 | Mullsjö | 93,6 % |
| 177 | Norrtälje | 93,6 % |
| 177 | Trollhättan | 93,6 % |
| 177 | Örebro | 93,6 % |
| 185 | Högsby | 93,5 % |
| 185 | Jönköping | 93,5 % |
| 185 | Malmö | 93,5 % |
| 185 | Nacka | 93,5 % |
| 185 | Pajala | 93,5 % |
| 185 | Tranemo | 93,5 % |
| 185 | Vetlanda | 93,5 % |
| 192 | Piteå | 93,4 % |
| 192 | Solna | 93,4 % |
| 194 | Gällivare | 93,3 % |
| 194 | Lidköping | 93,3 % |
| 194 | Årjäng | 93,3 % |
| 197 | Hofors | 93,2 % |
| 197 | Hudiksvall | 93,2 % |
| 197 | Mönsterås | 93,2 % |
| 197 | Nora | 93,2 % |
| 197 | Uppvidinge | 93,2 % |
| 202 | Surahammar | 93,1 % |
| 202 | Svalöv | 93,1 % |
| 202 | Växjö | 93,1 % |
| 202 | Övertorneå | 93,1 % |
| 206 | Arjeplog | 92,9 % |
| 206 | Nyköping | 92,9 % |
| 206 | Skurup | 92,9 % |
| 209 | Båstad | 92,7 % |
| 209 | Gävle | 92,7 % |
| 209 | Nordanstig | 92,7 % |
| 209 | Sala | 92,7 % |
| 209 | Skellefteå | 92,7 % |
| 214 | Strömstad | 92,6 % |
| 214 | Svenljunga | 92,6 % |
| 214 | Vansbro | 92,6 % |
| 217 | Bjuv | 92,5 % |
| 217 | Mellerud | 92,5 % |
| 217 | Täby | 92,5 % |
| 217 | Umeå | 92,5 % |
| 217 | Västerås | 92,5 % |
| 217 | Älvkarleby | 92,5 % |
| 223 | Bollnäs | 92,4 % |
| 223 | Falkenberg | 92,4 % |
| 223 | Huddinge | 92,4 % |
| 223 | Kalix | 92,4 % |
| 223 | Knivsta | 92,4 % |
| 223 | Tanum | 92,4 % |
| 229 | Hagfors | 92,3 % |
| 230 | Berg | 92,2 % |
| 231 | Borås | 92,1 % |
| 231 | Essunga | 92,1 % |
| 231 | Gullspång | 92,1 % |
| 231 | Lindesberg | 92,1 % |
| 231 | Österåker | 92,1 % |
| 236 | Norsjö | 92,0 % |
| 236 | Vaxholm | 92,0 % |
| 238 | Ljusdal | 91,8 % |
| 239 | Botkyrka | 91,7 % |
| 239 | Göteborg | 91,7 % |
| 241 | Haninge | 91,6 % |
| 242 | Gagnef | 91,5 % |
| 242 | Härnösand | 91,5 % |
| 242 | Säffle | 91,5 % |
| 245 | Degerfors | 91,4 % |
| 245 | Sunne | 91,4 % |
| 247 | Sollentuna | 91,3 % |
| 247 | Söderhamn | 91,3 % |
| 249 | Ånge | 91,2 % |
| 250 | Borlänge | 91,1 % |
| 251 | Hjo | 91,0 % |
| 251 | Uddevalla | 91,0 % |
| 253 | Stockholm | 90,9 % |
| 254 | Åre | 90,8 % |
| 254 | Älmhult | 90,8 % |
| 256 | Härjedalen | 90,7 % |
| 257 | Laxå | 90,6 % |
| 258 | Upplands Väsby | 90,5 % |
| 259 | Södertälje | 90,4 % |
| 259 | Tibro | 90,4 % |
| 261 | Hällefors | 90,2 % |
| 261 | Ljungby | 90,2 % |
| 261 | Sundbyberg | 90,2 % |
| 261 | Torsby | 90,2 % |
| 261 | Vilhelmina | 90,2 % |
| 266 | Hedemora | 90,1 % |
| 266 | Ovanåker | 90,1 % |
| 266 | Strömsund | 90,1 % |
| 269 | Falköping | 90,0 % |
| 270 | Luleå | 89,9 % |
| 270 | Upplands-Bro | 89,9 % |
| 272 | Flen | 89,8 % |
| 273 | Kramfors | 89,7 % |
| 273 | Ödeshög | 89,7 % |
| 275 | Ludvika | 89,6 % |
| 276 | Kiruna | 89,3 % |
| 277 | Tingsryd | 89,2 % |
| 278 | Ragunda | 89,1 % |
| 278 | Sigtuna | 89,1 % |
| 280 | Fagersta | 89,0 % |
| 281 | Jokkmokk | 88,6 % |
| 282 | Järfälla | 88,3 % |
| 283 | Munkfors | 88,2 % |
| 284 | Boden | 88,0 % |
| 285 | Gnesta | 87,8 % |
| 286 | Älvsbyn | 86,1 % |
| 287 | Dals-Ed | 85,2 % |
| 288 | Storuman | 84,6 % |
| 288 | Överkalix | 84,6 % |
| 290 | Malå | 82,8 % |
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst andel MPR-vaccinerade 2-åringar i Sverige?
- 7 kommuner har högst andel MPR-vaccinerade 2-åringar av Sveriges kommuner med 100,0 % (2025).
- Vilken kommun har lägst andel MPR-vaccinerade 2-åringar?
- Malå ligger sist i rankningen med 82,8 % (2025).
- Vad är rikssnittet för andelen MPR-vaccinerade 2-åringar?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 93,4 % (2025).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 290 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat andelen MPR-vaccinerade 2-åringar för 2025 i Kolada.