Kommuner med lägst andel dagligrökare 2024 — 237 kommuner rankade
Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01402
Listan rangordnar kommunerna efter andelen dagligrökare 2024, där ett lägre värde rankas högre. Danderyd har lägst värde och Nynäshamn högst.
Definition enligt Kolada: Andel (%) invånare som röker dagligen. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla, med urval av invånare 18-84 år vilket avser år T. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, avser år T-3 till T. Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa.
Danderyd har Sveriges lägsta andel dagligrökare med 0,6 % (2024), enligt Kolada. Det är 5,0 procentenheter lägre än rikssnittet på 5,6 %.
Danderyd har lägst andel dagligrökare bland Sveriges kommuner 2024 med 0,6 %. Listan täcker 237 kommuner med tillgänglig data. Riksgenomsnittet är 5,6 %.
Skillnaderna mellan kommuner beror på lokala förutsättningar, politiska prioriteringar och befolkningens sammansättning.
Hur du läser listan: Lägst värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Dagligrökare, andel |
|---|---|---|
| 1 | Danderyd | 0,6 % |
| 2 | Lomma | 1,3 % |
| 3 | Hammarö | 1,5 % |
| 4 | Sollentuna | 2,0 % |
| 5 | Umeå | 2,2 % |
| 6 | Vallentuna | 2,3 % |
| 7 | Leksand | 2,6 % |
| 8 | Karlstad | 2,8 % |
| 8 | Lidingö | 2,8 % |
| 8 | Uppsala | 2,8 % |
| 11 | Lund | 3,1 % |
| 11 | Sundbyberg | 3,1 % |
| 11 | Söderköping | 3,1 % |
| 14 | Malung-Sälen | 3,3 % |
| 14 | Täby | 3,3 % |
| 16 | Karlskrona | 3,4 % |
| 16 | Lerum | 3,4 % |
| 16 | Mölndal | 3,4 % |
| 19 | Bjurholm | 3,6 % |
| 19 | Kristinehamn | 3,6 % |
| 21 | Habo | 3,7 % |
| 21 | Örnsköldsvik | 3,7 % |
| 23 | Karlshamn | 3,8 % |
| 23 | Kil | 3,8 % |
| 23 | Kungsbacka | 3,8 % |
| 23 | Mörbylånga | 3,8 % |
| 23 | Staffanstorp | 3,8 % |
| 23 | Tyresö | 3,8 % |
| 23 | Vadstena | 3,8 % |
| 30 | Alingsås | 4,0 % |
| 30 | Gävle | 4,0 % |
| 30 | Nordmaling | 4,0 % |
| 30 | Västerås | 4,0 % |
| 34 | Gällivare | 4,1 % |
| 34 | Härnösand | 4,1 % |
| 34 | Lidköping | 4,1 % |
| 34 | Pajala | 4,1 % |
| 34 | Vellinge | 4,1 % |
| 39 | Falun | 4,2 % |
| 39 | Orust | 4,2 % |
| 39 | Solna | 4,2 % |
| 39 | Östersund | 4,2 % |
| 43 | Götene | 4,3 % |
| 43 | Kungälv | 4,3 % |
| 43 | Strömstad | 4,3 % |
| 43 | Svedala | 4,3 % |
| 43 | Tjörn | 4,3 % |
| 43 | Åmål | 4,3 % |
| 49 | Linköping | 4,4 % |
| 49 | Ljusdal | 4,4 % |
| 49 | Säter | 4,4 % |
| 52 | Båstad | 4,5 % |
| 52 | Lycksele | 4,5 % |
| 52 | Oskarshamn | 4,5 % |
| 55 | Gagnef | 4,6 % |
| 55 | Lysekil | 4,6 % |
| 55 | Robertsfors | 4,6 % |
| 55 | Storuman | 4,6 % |
| 59 | Stockholm | 4,7 % |
| 59 | Vindeln | 4,7 % |
| 59 | Österåker | 4,7 % |
| 62 | Herrljunga | 4,8 % |
| 62 | Krokom | 4,8 % |
| 62 | Mark | 4,8 % |
| 62 | Mjölby | 4,8 % |
| 62 | Stenungsund | 4,8 % |
| 62 | Tanum | 4,8 % |
| 62 | Växjö | 4,8 % |
| 62 | Örebro | 4,8 % |
| 70 | Enköping | 4,9 % |
| 70 | Uddevalla | 4,9 % |
| 70 | Vansbro | 4,9 % |
| 70 | Ystad | 4,9 % |
| 74 | Bollebygd | 5,0 % |
| 74 | Falkenberg | 5,0 % |
| 74 | Järfälla | 5,0 % |
| 74 | Motala | 5,0 % |
| 74 | Vårgårda | 5,0 % |
| 74 | Värmdö | 5,0 % |
| 80 | Ale | 5,1 % |
| 80 | Halmstad | 5,1 % |
| 80 | Härjedalen | 5,1 % |
| 80 | Mora | 5,1 % |
| 80 | Rättvik | 5,1 % |
| 80 | Skellefteå | 5,1 % |
| 80 | Sundsvall | 5,1 % |
| 80 | Åre | 5,1 % |
| 88 | Alvesta | 5,2 % |
| 88 | Kinda | 5,2 % |
| 90 | Aneby | 5,3 % |
| 90 | Höganäs | 5,3 % |
| 90 | Jönköping | 5,3 % |
| 90 | Älmhult | 5,3 % |
| 94 | Borås | 5,4 % |
| 94 | Dals-Ed | 5,4 % |
| 94 | Nacka | 5,4 % |
| 94 | Sollefteå | 5,4 % |
| 98 | Kalmar | 5,5 % |
| 98 | Kiruna | 5,5 % |
| 98 | Luleå | 5,5 % |
| 98 | Varberg | 5,5 % |
| 102 | Dorotea | 5,6 % |
| 102 | Gotland | 5,6 % |
| 102 | Grästorp | 5,6 % |
| 102 | Hjo | 5,6 % |
| 102 | Härryda | 5,6 % |
| 102 | Ulricehamn | 5,6 % |
| 102 | Vännäs | 5,6 % |
| 109 | Falköping | 5,7 % |
| 109 | Sävsjö | 5,7 % |
| 109 | Tranås | 5,7 % |
| 109 | Värnamo | 5,7 % |
| 113 | Karlsborg | 5,8 % |
| 114 | Boden | 5,9 % |
| 114 | Göteborg | 5,9 % |
| 114 | Mariestad | 5,9 % |
| 114 | Sunne | 5,9 % |
| 114 | Upplands Väsby | 5,9 % |
| 114 | Älvsbyn | 5,9 % |
| 114 | Öckerö | 5,9 % |
| 121 | Kävlinge | 6,0 % |
| 121 | Tranemo | 6,0 % |
| 121 | Trollhättan | 6,0 % |
| 121 | Ängelholm | 6,0 % |
| 125 | Arvika | 6,1 % |
| 125 | Avesta | 6,1 % |
| 125 | Berg | 6,1 % |
| 125 | Ludvika | 6,1 % |
| 125 | Norsjö | 6,1 % |
| 125 | Partille | 6,1 % |
| 125 | Vänersborg | 6,1 % |
| 132 | Piteå | 6,2 % |
| 133 | Arvidsjaur | 6,3 % |
| 133 | Mullsjö | 6,3 % |
| 133 | Munkedal | 6,3 % |
| 133 | Norrköping | 6,3 % |
| 133 | Åsele | 6,3 % |
| 138 | Hudiksvall | 6,4 % |
| 138 | Orsa | 6,4 % |
| 138 | Skövde | 6,4 % |
| 138 | Timrå | 6,4 % |
| 142 | Eksjö | 6,5 % |
| 142 | Kalix | 6,5 % |
| 144 | Söderhamn | 6,6 % |
| 144 | Uppvidinge | 6,6 % |
| 144 | Vilhelmina | 6,6 % |
| 147 | Borlänge | 6,7 % |
| 147 | Huddinge | 6,7 % |
| 147 | Laholm | 6,7 % |
| 147 | Lilla Edet | 6,7 % |
| 147 | Skara | 6,7 % |
| 147 | Tibro | 6,7 % |
| 147 | Västervik | 6,7 % |
| 147 | Övertorneå | 6,7 % |
| 155 | Malå | 6,8 % |
| 155 | Smedjebacken | 6,8 % |
| 157 | Jokkmokk | 6,9 % |
| 157 | Strömsund | 6,9 % |
| 159 | Hofors | 7,0 % |
| 160 | Eskilstuna | 7,1 % |
| 160 | Hedemora | 7,1 % |
| 160 | Högsby | 7,1 % |
| 160 | Hörby | 7,1 % |
| 160 | Nordanstig | 7,1 % |
| 160 | Sandviken | 7,1 % |
| 166 | Kramfors | 7,2 % |
| 166 | Mönsterås | 7,2 % |
| 166 | Ovanåker | 7,2 % |
| 166 | Sotenäs | 7,2 % |
| 166 | Tidaholm | 7,2 % |
| 171 | Arjeplog | 7,3 % |
| 171 | Simrishamn | 7,3 % |
| 171 | Torsås | 7,3 % |
| 174 | Bollnäs | 7,4 % |
| 174 | Perstorp | 7,4 % |
| 174 | Vetlanda | 7,4 % |
| 174 | Åtvidaberg | 7,4 % |
| 178 | Ragunda | 7,5 % |
| 179 | Svalöv | 7,6 % |
| 179 | Töreboda | 7,6 % |
| 179 | Vara | 7,6 % |
| 179 | Överkalix | 7,6 % |
| 183 | Bräcke | 7,7 % |
| 183 | Hässleholm | 7,7 % |
| 185 | Hylte | 7,8 % |
| 185 | Höör | 7,8 % |
| 185 | Nyköping | 7,8 % |
| 185 | Sorsele | 7,8 % |
| 185 | Älvdalen | 7,8 % |
| 190 | Eslöv | 7,9 % |
| 190 | Gnosjö | 7,9 % |
| 192 | Kristianstad | 8,1 % |
| 192 | Lessebo | 8,1 % |
| 192 | Ånge | 8,1 % |
| 195 | Gislaved | 8,2 % |
| 195 | Landskrona | 8,2 % |
| 197 | Färgelanda | 8,3 % |
| 197 | Helsingborg | 8,3 % |
| 197 | Ockelbo | 8,3 % |
| 197 | Tingsryd | 8,3 % |
| 197 | Örkelljunga | 8,3 % |
| 202 | Ljungby | 8,4 % |
| 203 | Gullspång | 8,5 % |
| 203 | Strängnäs | 8,5 % |
| 205 | Malmö | 8,6 % |
| 206 | Bromölla | 8,7 % |
| 206 | Svenljunga | 8,7 % |
| 206 | Östra Göinge | 8,7 % |
| 209 | Finspång | 8,9 % |
| 210 | Bengtsfors | 9,0 % |
| 210 | Borgholm | 9,0 % |
| 210 | Norrtälje | 9,0 % |
| 213 | Vaggeryd | 9,1 % |
| 214 | Haparanda | 9,2 % |
| 214 | Mellerud | 9,2 % |
| 214 | Åstorp | 9,2 % |
| 217 | Hultsfred | 9,3 % |
| 217 | Sjöbo | 9,3 % |
| 219 | Burlöv | 9,4 % |
| 220 | Botkyrka | 9,5 % |
| 221 | Vimmerby | 9,7 % |
| 222 | Essunga | 9,9 % |
| 223 | Trelleborg | 10,0 % |
| 224 | Haninge | 10,1 % |
| 224 | Nässjö | 10,1 % |
| 226 | Markaryd | 10,2 % |
| 227 | Valdemarsvik | 10,3 % |
| 228 | Emmaboda | 10,7 % |
| 229 | Klippan | 10,8 % |
| 230 | Sigtuna | 10,9 % |
| 231 | Nybro | 11,0 % |
| 231 | Södertälje | 11,0 % |
| 233 | Bjuv | 11,3 % |
| 234 | Tomelilla | 11,5 % |
| 235 | Skurup | 12,1 % |
| 236 | Osby | 12,6 % |
| 237 | Nynäshamn | 16,3 % |
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har lägst andel dagligrökare i Sverige?
- Danderyd har lägst andel dagligrökare av Sveriges kommuner med 0,6 % (2024).
- Vilken kommun har högst andel dagligrökare?
- Nynäshamn ligger sist i rankningen med 16,3 % (2024).
- Vad är rikssnittet för andelen dagligrökare?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 5,6 % (2024).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 237 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat andelen dagligrökare för 2024 i Kolada.