Kommuner med högst valdeltagande i senaste kommunalvalet 2026 — 290 kommuner rankade
Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401
Listan rangordnar kommunerna efter valdeltagandet i senaste kommunalvalet 2026, där ett högre värde rankas högre. Lomma ligger i topp och Haparanda sist.
Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.
Lomma har Sveriges högsta valdeltagande i senaste kommunalvalet med 91,3 % (2026), enligt Kolada. Det är 9,0 procentenheter högre än rikssnittet på 82,3 %.
Lomma har högst valdeltagande i senaste kommunalvalet bland Sveriges kommuner 2026 med 91,3 %. Listan täcker 290 kommuner med tillgänglig data. Riksgenomsnittet är 82,3 %.
Skillnaderna mellan kommuner beror på lokala förutsättningar, politiska prioriteringar och befolkningens sammansättning.
Hur du läser listan: Högst värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Valdeltagande, senaste kommunalvalet |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 91,3 % |
| 2 | Vellinge | 90,6 % |
| 3 | Öckerö | 90,4 % |
| 4 | Hammarö | 90,2 % |
| 5 | Habo | 89,9 % |
| 6 | Vaxholm | 89,5 % |
| 7 | Danderyd | 89,0 % |
| 8 | Kungsbacka | 88,8 % |
| 9 | Lerum | 88,7 % |
| 10 | Lekeberg | 88,0 % |
| 11 | Kungälv | 88,0 % |
| 12 | Ekerö | 88,0 % |
| 13 | Mörbylånga | 88,0 % |
| 14 | Härryda | 87,8 % |
| 15 | Kävlinge | 87,8 % |
| 16 | Vadstena | 87,6 % |
| 17 | Tjörn | 87,5 % |
| 18 | Söderköping | 87,3 % |
| 19 | Värmdö | 87,3 % |
| 20 | Svedala | 87,0 % |
| 21 | Lidköping | 86,9 % |
| 22 | Ydre | 86,9 % |
| 23 | Lidingö | 86,8 % |
| 24 | Staffanstorp | 86,7 % |
| 25 | Varberg | 86,5 % |
| 26 | Täby | 86,5 % |
| 27 | Vårgårda | 86,5 % |
| 28 | Alingsås | 86,5 % |
| 29 | Aneby | 86,2 % |
| 30 | Bollebygd | 86,2 % |
| 31 | Falun | 86,2 % |
| 32 | Kil | 86,2 % |
| 33 | Hjo | 86,1 % |
| 34 | Stenungsund | 86,1 % |
| 35 | Piteå | 86,1 % |
| 36 | Karlskrona | 86,0 % |
| 37 | Boxholm | 86,0 % |
| 38 | Karlsborg | 85,9 % |
| 39 | Kinda | 85,9 % |
| 40 | Leksand | 85,8 % |
| 41 | Grästorp | 85,8 % |
| 41 | Knivsta | 85,8 % |
| 43 | Nacka | 85,7 % |
| 44 | Forshaga | 85,7 % |
| 45 | Mullsjö | 85,7 % |
| 46 | Trosa | 85,6 % |
| 47 | Mölndal | 85,6 % |
| 47 | Säter | 85,6 % |
| 49 | Örebro | 85,5 % |
| 50 | Sotenäs | 85,5 % |
| 51 | Åtvidaberg | 85,5 % |
| 52 | Växjö | 85,4 % |
| 53 | Linköping | 85,4 % |
| 54 | Orust | 85,4 % |
| 55 | Götene | 85,4 % |
| 56 | Karlstad | 85,3 % |
| 57 | Borgholm | 85,2 % |
| 58 | Essunga | 85,2 % |
| 59 | Höganäs | 85,2 % |
| 60 | Gagnef | 85,1 % |
| 61 | Uppsala | 85,0 % |
| 62 | Tidaholm | 85,0 % |
| 63 | Båstad | 84,9 % |
| 64 | Ystad | 84,9 % |
| 65 | Kumla | 84,9 % |
| 65 | Lund | 84,9 % |
| 67 | Falköping | 84,9 % |
| 67 | Krokom | 84,9 % |
| 69 | Vallentuna | 84,8 % |
| 70 | Mariestad | 84,8 % |
| 71 | Askersund | 84,8 % |
| 72 | Umeå | 84,8 % |
| 73 | Nykvarn | 84,7 % |
| 74 | Ängelholm | 84,6 % |
| 75 | Kalmar | 84,6 % |
| 76 | Nyköping | 84,6 % |
| 76 | Ockelbo | 84,6 % |
| 78 | Torsås | 84,5 % |
| 79 | Österåker | 84,5 % |
| 80 | Höör | 84,5 % |
| 80 | Åre | 84,5 % |
| 82 | Tyresö | 84,4 % |
| 83 | Herrljunga | 84,4 % |
| 84 | Gotland | 84,3 % |
| 85 | Skövde | 84,3 % |
| 86 | Örnsköldsvik | 84,3 % |
| 87 | Mjölby | 84,2 % |
| 88 | Sala | 84,2 % |
| 89 | Vingåker | 84,2 % |
| 90 | Tranås | 84,1 % |
| 91 | Rättvik | 84,1 % |
| 92 | Oskarshamn | 84,1 % |
| 93 | Lysekil | 84,1 % |
| 94 | Eksjö | 83,9 % |
| 94 | Östersund | 83,9 % |
| 96 | Tanum | 83,9 % |
| 97 | Nora | 83,9 % |
| 98 | Östhammar | 83,8 % |
| 99 | Ronneby | 83,8 % |
| 100 | Sölvesborg | 83,8 % |
| 101 | Uddevalla | 83,8 % |
| 102 | Ulricehamn | 83,7 % |
| 103 | Jönköping | 83,7 % |
| 104 | Luleå | 83,7 % |
| 105 | Partille | 83,6 % |
| 106 | Valdemarsvik | 83,6 % |
| 107 | Sundsvall | 83,6 % |
| 108 | Gnesta | 83,5 % |
| 109 | Skellefteå | 83,5 % |
| 110 | Smedjebacken | 83,5 % |
| 111 | Ödeshög | 83,4 % |
| 112 | Vaggeryd | 83,4 % |
| 113 | Mönsterås | 83,4 % |
| 114 | Trollhättan | 83,3 % |
| 115 | Laholm | 83,3 % |
| 116 | Färgelanda | 83,3 % |
| 117 | Falkenberg | 83,3 % |
| 117 | Kristinehamn | 83,3 % |
| 119 | Härnösand | 83,2 % |
| 120 | Vimmerby | 83,2 % |
| 121 | Vänersborg | 83,2 % |
| 122 | Degerfors | 83,1 % |
| 123 | Ale | 83,1 % |
| 124 | Strängnäs | 83,1 % |
| 125 | Kungsör | 83,1 % |
| 126 | Karlshamn | 83,0 % |
| 126 | Karlskoga | 83,0 % |
| 126 | Timrå | 83,0 % |
| 129 | Arboga | 83,0 % |
| 130 | Simrishamn | 83,0 % |
| 131 | Stockholm | 83,0 % |
| 132 | Ovanåker | 82,9 % |
| 133 | Tibro | 82,9 % |
| 134 | Mora | 82,9 % |
| 135 | Älvkarleby | 82,9 % |
| 136 | Gävle | 82,9 % |
| 137 | Mark | 82,8 % |
| 138 | Motala | 82,8 % |
| 139 | Tierp | 82,8 % |
| 140 | Salem | 82,7 % |
| 141 | Sunne | 82,7 % |
| 142 | Sävsjö | 82,7 % |
| 143 | Borlänge | 82,7 % |
| 144 | Alvesta | 82,6 % |
| 145 | Halmstad | 82,6 % |
| 146 | Lindesberg | 82,6 % |
| 147 | Hörby | 82,5 % |
| 148 | Enköping | 82,5 % |
| 149 | Skara | 82,5 % |
| 150 | Hallsberg | 82,4 % |
| 150 | Kristianstad | 82,4 % |
| 152 | Västervik | 82,4 % |
| 153 | Oxelösund | 82,4 % |
| 154 | Malung-Sälen | 82,3 % |
| 155 | Bromölla | 82,3 % |
| 156 | Värnamo | 82,2 % |
| 157 | Hudiksvall | 82,2 % |
| 158 | Norrtälje | 82,2 % |
| 159 | Avesta | 82,2 % |
| 160 | Vetlanda | 82,2 % |
| 161 | Vännäs | 82,2 % |
| 162 | Katrineholm | 82,2 % |
| 163 | Laxå | 82,1 % |
| 164 | Håbo | 82,1 % |
| 165 | Nässjö | 82,1 % |
| 166 | Skurup | 82,0 % |
| 167 | Lessebo | 81,9 % |
| 168 | Finspång | 81,9 % |
| 169 | Boden | 81,8 % |
| 169 | Tranemo | 81,8 % |
| 171 | Munkedal | 81,8 % |
| 172 | Sollentuna | 81,7 % |
| 173 | Orsa | 81,7 % |
| 174 | Arvika | 81,7 % |
| 175 | Trelleborg | 81,7 % |
| 175 | Åmål | 81,7 % |
| 177 | Östra Göinge | 81,6 % |
| 178 | Vilhelmina | 81,6 % |
| 179 | Robertsfors | 81,5 % |
| 180 | Norrköping | 81,5 % |
| 180 | Söderhamn | 81,5 % |
| 182 | Heby | 81,4 % |
| 183 | Ljusdal | 81,4 % |
| 184 | Västerås | 81,4 % |
| 184 | Älmhult | 81,4 % |
| 186 | Töreboda | 81,4 % |
| 187 | Mellerud | 81,3 % |
| 187 | Nybro | 81,3 % |
| 189 | Berg | 81,3 % |
| 190 | Älvdalen | 81,3 % |
| 191 | Bollnäs | 81,3 % |
| 192 | Sollefteå | 81,2 % |
| 192 | Tomelilla | 81,2 % |
| 194 | Sjöbo | 81,1 % |
| 195 | Storfors | 81,0 % |
| 196 | Sandviken | 81,0 % |
| 197 | Borås | 81,0 % |
| 197 | Vara | 81,0 % |
| 199 | Norberg | 81,0 % |
| 200 | Osby | 81,0 % |
| 201 | Vindeln | 80,9 % |
| 202 | Hässleholm | 80,9 % |
| 203 | Eslöv | 80,9 % |
| 203 | Säffle | 80,9 % |
| 205 | Nordmaling | 80,8 % |
| 206 | Strömsund | 80,8 % |
| 207 | Tingsryd | 80,6 % |
| 208 | Arjeplog | 80,5 % |
| 209 | Surahammar | 80,5 % |
| 209 | Älvsbyn | 80,5 % |
| 211 | Hallstahammar | 80,4 % |
| 212 | Vansbro | 80,4 % |
| 213 | Grums | 80,4 % |
| 213 | Hofors | 80,4 % |
| 215 | Solna | 80,3 % |
| 216 | Svalöv | 80,3 % |
| 217 | Svenljunga | 80,3 % |
| 218 | Kalix | 80,2 % |
| 219 | Lycksele | 80,2 % |
| 220 | Hedemora | 80,1 % |
| 221 | Nordanstig | 80,1 % |
| 222 | Göteborg | 80,1 % |
| 223 | Härjedalen | 80,0 % |
| 224 | Arvidsjaur | 80,0 % |
| 225 | Ånge | 79,9 % |
| 226 | Flen | 79,9 % |
| 227 | Ludvika | 79,9 % |
| 228 | Köping | 79,8 % |
| 229 | Emmaboda | 79,8 % |
| 230 | Uppvidinge | 79,8 % |
| 231 | Ljungby | 79,7 % |
| 232 | Kramfors | 79,7 % |
| 233 | Helsingborg | 79,6 % |
| 234 | Bjurholm | 79,6 % |
| 235 | Ragunda | 79,4 % |
| 236 | Gislaved | 79,3 % |
| 237 | Lilla Edet | 79,2 % |
| 238 | Eskilstuna | 79,0 % |
| 239 | Sundbyberg | 79,0 % |
| 240 | Sorsele | 78,9 % |
| 241 | Dorotea | 78,9 % |
| 241 | Norsjö | 78,9 % |
| 243 | Bengtsfors | 78,8 % |
| 244 | Gullspång | 78,7 % |
| 245 | Åsele | 78,6 % |
| 246 | Nynäshamn | 78,5 % |
| 247 | Skinnskatteberg | 78,4 % |
| 248 | Hällefors | 78,3 % |
| 249 | Gällivare | 78,3 % |
| 250 | Huddinge | 78,2 % |
| 251 | Örkelljunga | 78,1 % |
| 252 | Hylte | 78,1 % |
| 253 | Landskrona | 78,0 % |
| 254 | Olofström | 77,9 % |
| 255 | Dals-Ed | 77,8 % |
| 256 | Bräcke | 77,8 % |
| 257 | Hultsfred | 77,7 % |
| 257 | Markaryd | 77,7 % |
| 259 | Gnosjö | 77,5 % |
| 260 | Malmö | 77,4 % |
| 261 | Högsby | 77,3 % |
| 262 | Pajala | 77,2 % |
| 263 | Fagersta | 77,2 % |
| 264 | Jokkmokk | 77,1 % |
| 265 | Storuman | 77,1 % |
| 266 | Torsby | 76,9 % |
| 267 | Malå | 76,9 % |
| 268 | Upplands-Bro | 76,9 % |
| 269 | Kiruna | 76,9 % |
| 270 | Järfälla | 76,6 % |
| 271 | Klippan | 76,6 % |
| 272 | Ljusnarsberg | 76,2 % |
| 273 | Upplands Väsby | 76,0 % |
| 274 | Överkalix | 75,8 % |
| 275 | Filipstad | 75,6 % |
| 276 | Munkfors | 75,3 % |
| 277 | Hagfors | 75,3 % |
| 278 | Haninge | 74,8 % |
| 279 | Årjäng | 74,6 % |
| 280 | Åstorp | 74,5 % |
| 281 | Strömstad | 74,4 % |
| 282 | Sigtuna | 74,1 % |
| 283 | Perstorp | 74,1 % |
| 284 | Bjuv | 73,5 % |
| 285 | Burlöv | 72,5 % |
| 286 | Övertorneå | 72,2 % |
| 287 | Eda | 71,1 % |
| 288 | Botkyrka | 71,0 % |
| 289 | Södertälje | 69,2 % |
| 290 | Haparanda | 62,7 % |
Kommuner med samma visade värde är rangordnade på Koladas exakta, oavrundade värde.
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst valdeltagande i senaste kommunalvalet i Sverige?
- Lomma har högst valdeltagande i senaste kommunalvalet av Sveriges kommuner med 91,3 % (2026).
- Vilken kommun har lägst valdeltagande i senaste kommunalvalet?
- Haparanda ligger sist i rankningen med 62,7 % (2026).
- Vad är rikssnittet för valdeltagandet i senaste kommunalvalet?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 82,3 % (2026).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 290 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat valdeltagandet i senaste kommunalvalet för 2026 i Kolada.