Jämförelse · Södermanlands län
Gnesta vs Strängnäs — vilket är bäst att bo i? Gnesta har 11 343 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 31 och Gnesta på 26.
Gnesta
26
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Strängnäs
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 343 39 387 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % 0,2 % 0,2 % Medelålder 44,8 år 43,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,4 % 23,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,4 % 23,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 16,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Meritvärde åk 9 225,3 poäng 226,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,1 poäng 228,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 89,1 %
★
(bättre värde) 83,3 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,1 %
★
(bättre värde) 71,5 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 200 872 kr 195 975 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Medellivslängd 82,0 år
★
(bättre värde) 81,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,9 dagar 11,1 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,4 % 10,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 87,8 % 94,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,7 %
★
(bättre värde) 64,4 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,7 %
★
(bättre värde) 8,5 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 %
★
(bättre värde) 59,5 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,8 %
★
(bättre värde) 83,1 % 79,4 % Anmälda brott 9 166 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 362 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,2 %
★
(bättre värde) 4,9 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 % 3,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 700 kr 415 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv. 11,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,8 % 82,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,0 index (0–100) 76,3 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 58,8 % 48,1 % – Inpendling, andel 33,8 % 22,3 % –
Boende Boende — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,6 %
★
(bättre värde) 11,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 158,86 kr/kvm 150,25 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 119 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 290 kr/kvm 263 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 29 795 kr/kvm 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 22 551 kr/kvm 26 165 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 39 069 kr/kvm 37 961 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 152,0 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 87,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,6 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 464,8 per 1 000 inv. 489,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 6,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 5,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 275 40 640 10 633 801 Mediannettoinkomst 301 000 kr/inv. 321 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 40,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 %
★
(bättre värde) 82,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 87,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,8 %
★
(bättre värde) 53,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 42,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 %
★
(bättre värde) 4,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Cykelväg per invånare 1,74 m/inv 2,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 99,8 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,3 % 74,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gnesta jämfört med Strängnäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Strängnäs
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 %
★
(bättre värde) 4,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 %
★
(bättre värde) 6,9 % 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gnesta eller Strängnäs? Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Gnesta och 32,50 % i Strängnäs (2026). Strängnäs har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar i storleksordningen 158 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gnesta eller Strängnäs? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,3 poäng i Gnesta och 226,4 poäng i Strängnäs (2025). Strängnäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gnesta eller Strängnäs? Gnesta har 11 343 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Strängnäs är alltså den största av de två kommunerna. Strängnäs har ungefär 3,5 gånger fler invånare än Gnesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 700 kr i Gnesta och 415 100 kr i Strängnäs per år. Källa: SCB via Kolada.