Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Nyköping vs Strängnäs — vilket är bäst att bo i?

Nyköping har 58 310 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 33 och Nyköping på 24.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Folkmängd jämförs ej 58 310 39 387 10 605 529
Befolkningsförändring −0,1 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 44,1 år 43,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,8 % 23,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,1 % 23,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,8 % 16,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Kommunal skattesats 32,25 % (bättre värde) 32,50 % 32,38 %
Årets resultat 1 808 kr/inv. 4 280 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 28,5 % 31,7 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 024 kr/inv. 68 257 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Meritvärde åk 9 216,7 poäng 226,4 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,0 poäng 228,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 82,8 % 83,3 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,7 % 71,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 181 383 kr 195 975 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 83 % (bättre värde) 59 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % (bättre värde) 77 % 79 %
Väntetid till äldreboende 48 dagar (bättre värde) 66 dagar

Hälsa

Hälsa — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Medellivslängd 82,5 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,5 dagar 11,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,9 % 10,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,9 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,4 % 64,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,8 % (bättre värde) 8,5 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,6 % (bättre värde) 59,5 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 36,6 % 35,1 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,5 % (bättre värde) 4,6 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 76,9 % 83,1 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 13 635 per 100 000 inv. 9 362 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,2 % 4,9 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 392 800 kr 415 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,6 per 1 000 inv. 11,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,0 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,5 index (0–100) 76,3 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 27,7 % 48,1 %
Inpendling, andel 21,2 % 22,3 %

Miljö

Miljö — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 427 kg/inv (bättre värde) 460 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % 40 % (bättre värde)
Andel elbilar 6,2 % 7,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,32 ton CO2-ekv/inv 3,31 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,9 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,1 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 121,59 kr/kvm (bättre värde) 150,25 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17 kr/år (bättre värde) 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 119 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 238 kr/kvm (bättre värde) 263 kr/kvm
Fastighetspris småhus 27 934 kr/kvm 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 17 512 kr/kvm 26 165 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 37 229 kr/kvm 37 961 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 203,7 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 138,3 per 1 000 inv. 87,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 175,0 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 517,6 per 1 000 inv. 489,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,2 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,1 per 1 000 inv. 6,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,2 % 5,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 58 652 40 640 10 633 801
Mediannettoinkomst 301 700 kr/inv. 321 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 58,3 per 100 000 inv. 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 128 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % (bättre värde) 82,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 87,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,8 % (bättre värde) 53,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Elever i kulturskola, andel 11,6 % (bättre värde) 8,0 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 023 kr/elev (bättre värde) 1 809 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,52 lån/inv (bättre värde) 5,04 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,0 % (bättre värde) 62,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,7 % 4,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Cykelväg per invånare 3,04 m/inv (bättre värde) 2,53 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,8 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,4 % (bättre värde) 74,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % (bättre värde) 4,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,0 % (bättre värde) 6,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nyköping jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nyköping Strängnäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,2 % 43,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Nyköping och Strängnäs har nästan identisk kommunalskatt (32,25 % respektive 32,50 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Strängnäs (226,4 poäng) 9,7 poäng högre än Nyköping (216,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Strängnäs (415 100 kr) än i Nyköping (392 800 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nyköping eller flytta till Strängnäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nyköping eller Strängnäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,25 % i Nyköping och 32,50 % i Strängnäs (2026). Nyköping har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nyköping eller Strängnäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,7 poäng i Nyköping och 226,4 poäng i Strängnäs (2025). Strängnäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Nyköping eller Strängnäs?

Nyköping har 58 310 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Nyköping är alltså den största av de två kommunerna. Nyköping har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Strängnäs. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 800 kr i Nyköping och 415 100 kr i Strängnäs per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare