Jämförelse · Södermanlands län
Flen vs Gnesta — vilket är bäst att bo i? Flen har 15 095 invånare och Gnesta har 11 343 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Gnesta ett bättre värde på 37 och Flen på 19.
vs 1 lika
Gnesta
37
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Folkmängd jämförs ej 15 095 11 343 10 605 529 Befolkningsförändring −1,7 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 47,6 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,9 % 25,4 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,8 % 23,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,4 % 13,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Meritvärde åk 9 216,0 poäng 233,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,9 poäng 233,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 70,1 % 86,8 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 59,2 % 76,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 243 kr 200 872 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,4 dagar
★
(bättre värde) 13,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,7 %
★
(bättre värde) 12,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,8 %
★
(bättre värde) 87,8 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,4 % (2022) 67,7 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,8 % (2022) 6,7 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 % (2022) 64,9 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,6 % 87,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 12 903 per 100 000 inv. 9 166 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 10,5 % 4,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 4,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 357 000 kr 396 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 75,4 % 81,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 83,1 index (0–100)
★
(bättre värde) 73,0 index (0–100) – Utpendling, andel 39,2 % 58,8 % – Inpendling, andel 31,0 % 33,8 % –
Boende Boende — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 21,3 % 10,6 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 148,40 kr/kvm
★
(bättre värde) 158,86 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 32,83 kr/kvm
★
(bättre värde) 36,28 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 288 kr/kvm
★
(bättre värde) 290 kr/kvm – Fastighetspris småhus 16 203 kr/kvm 29 795 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 026 kr/kvm 22 551 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 27 503 kr/kvm 39 069 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 237,2 per 1 000 inv. 152,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 39,8 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 268,0 per 1 000 inv. 265,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 545,1 per 1 000 inv. 464,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −8,1 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 282 11 275 10 633 801 Mediannettoinkomst 265 000 kr/inv. 301 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 26,5 per 100 000 inv. 17,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,9 % 83,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 85,9 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,3 % 56,8 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 55,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,1 % 4,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Cykelväg per invånare 3,19 m/inv
★
(bättre värde) 1,74 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,7 %
★
(bättre värde) 67,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Flen jämfört med Gnesta, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Gnesta
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 %
★
(bättre värde) 6,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,1 % 9,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gnesta har lägre kommunalskatt (32,95 %) jämfört med Flen (33,10 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnesta (233,0 poäng) 17,0 poäng högre än Flen (216,0 poäng). Medianinkomsten är 11 % högre i Gnesta (396 700 kr) än i Flen (357 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Flen eller flytta till Gnesta .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Flen eller Gnesta? Den totala kommunala skattesatsen är 33,10 % i Flen och 32,95 % i Gnesta (2026). Gnesta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Flen eller Gnesta? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,0 poäng i Flen och 233,0 poäng i Gnesta (2026). Gnesta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Flen eller Gnesta? Flen har 15 095 invånare och Gnesta har 11 343 (2025). Flen är alltså den större av de två kommunerna. Flen har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Gnesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 357 000 kr i Flen och 396 700 kr i Gnesta per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.