Jämförelse · Södermanlands län
Gnesta vs Trosa — vilket är bäst att bo i? Gnesta har 11 343 invånare och Trosa har 14 900 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Trosa ett bättre värde på 43 och Gnesta på 14.
Gnesta
14
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Trosa
43
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 343 14 900 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,2 % 0,2 % Medelålder 44,8 år 45,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,4 % 26,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,4 % 23,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 14,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Meritvärde åk 9 225,3 poäng 230,2 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,1 poäng 230,5 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 89,1 % 89,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,1 %
★
(bättre värde) 77,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 200 872 kr 182 898 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Medellivslängd 82,0 år 82,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,9 dagar 10,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,4 % 12,0 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 87,8 % 94,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,7 % 69,1 %
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,7 % 5,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % 65,6 %
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,8 % 93,4 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 9 166 per 100 000 inv. 7 959 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,2 % 3,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 % 2,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 700 kr 434 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv. 12,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,8 % 85,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,0 index (0–100) 83,2 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 58,8 % 54,5 % – Inpendling, andel 33,8 % 27,7 % –
Boende Boende — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,6 %
★
(bättre värde) 13,6 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 158,86 kr/kvm
★
(bättre värde) 210,75 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36 kr/år 33 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 290 kr/kvm 277 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 29 795 kr/kvm 38 466 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 22 551 kr/kvm 30 418 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 39 069 kr/kvm 41 454 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 152,0 per 1 000 inv. 127,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 71,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,6 per 1 000 inv. 221,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 464,8 per 1 000 inv. 421,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 3,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 4,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 275 15 548 10 633 801 Mediannettoinkomst 301 000 kr/inv. 339 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv. 13,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 6 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,0 % 85,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,8 %
★
(bättre värde) 55,5 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 3,8 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Cykelväg per invånare 1,74 m/inv 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,3 %
★
(bättre värde) 63,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gnesta jämfört med Trosa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Trosa
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 %
★
(bättre värde) 5,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 2,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 %
★
(bättre värde) 8,0 % 9,0 %
Sammanfattning Gnesta och Trosa har nästan identisk kommunalskatt (32,95 % respektive 32,03 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Trosa (230,2 poäng) 4,9 poäng högre än Gnesta (225,3 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Trosa (434 900 kr) än i Gnesta (396 700 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnesta eller flytta till Trosa .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gnesta eller Trosa? Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Gnesta och 32,03 % i Trosa (2026). Trosa har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,92 procentenheter motsvarar i storleksordningen 322 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gnesta eller Trosa? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 225,3 poäng i Gnesta och 230,2 poäng i Trosa (2025). Trosa har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gnesta eller Trosa? Gnesta har 11 343 invånare och Trosa har 14 900 (2025). Trosa är alltså den största av de två kommunerna. Trosa har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Gnesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 700 kr i Gnesta och 434 900 kr i Trosa per år. Källa: SCB via Kolada.