Jämförelse · Södermanlands län
Gnesta vs Katrineholm — vilket är bäst att bo i? Gnesta har 11 343 invånare och Katrineholm har 33 984 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Gnesta ett bättre värde på 34 och Katrineholm på 22.
Gnesta
34
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Katrineholm
22
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 343 33 984 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 44,8 år 44,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,4 % 24,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,4 % 22,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,7 % 19,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Meritvärde åk 9 233,0 poäng
★
(bättre värde) 208,2 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,0 poäng
★
(bättre värde) 208,7 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,8 %
★
(bättre värde) 77,9 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 76,0 %
★
(bättre värde) 66,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 13,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 200 872 kr 179 328 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år
★
(bättre värde) 80,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,9 dagar 13,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,4 % 9,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 87,8 % 93,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,7 % (2022) 68,4 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,7 % (2022)
★
(bättre värde) 6,8 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,9 % (2022)
★
(bättre värde) 61,1 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,8 %
★
(bättre värde) 72,6 % 79,4 % Anmälda brott 9 166 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 477 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 %
★
(bättre värde) 8,7 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 %
★
(bättre värde) 6,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 700 kr
★
(bättre värde) 370 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,8 %
★
(bättre värde) 78,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,0 index (0–100) 75,2 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 58,8 % 26,3 % – Inpendling, andel 33,8 % 21,8 % –
Boende Boende — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,3 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,6 %
★
(bättre värde) 15,4 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 158,86 kr/kvm 111,12 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 36,28 kr/kvm 26,59 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 129 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 290 kr/kvm 217 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 29 795 kr/kvm 19 838 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 22 551 kr/kvm 15 286 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 39 069 kr/kvm 27 917 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 152,0 per 1 000 inv. 253,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 47,1 per 1 000 inv. 68,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,6 per 1 000 inv. 200,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 464,8 per 1 000 inv. 522,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,2 per 1 000 inv. 3,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 275 33 440 10 633 801 Mediannettoinkomst 301 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 280 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 76,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 11 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,5 %
★
(bättre värde) 82,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,9 %
★
(bättre värde) 83,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,8 %
★
(bättre värde) 47,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,7 %
★
(bättre värde) 48,0 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Cykelväg per invånare 1,74 m/inv 3,28 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,3 % 82,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gnesta jämfört med Katrineholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnesta Katrineholm
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 %
★
(bättre värde) 6,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 9,7 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gnesta och Katrineholm har samma kommunalskatt (32,95 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gnesta (233,0 poäng) 24,8 poäng högre än Katrineholm (208,2 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Gnesta (396 700 kr) än i Katrineholm (370 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnesta eller flytta till Katrineholm .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gnesta eller Katrineholm? Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Gnesta och 32,95 % i Katrineholm (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gnesta eller Katrineholm? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 233,0 poäng i Gnesta och 208,2 poäng i Katrineholm (2026). Gnesta har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gnesta eller Katrineholm? Gnesta har 11 343 invånare och Katrineholm har 33 984 (2025). Katrineholm är alltså den större av de två kommunerna. Katrineholm har ungefär 3,0 gånger fler invånare än Gnesta. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 700 kr i Gnesta och 370 400 kr i Katrineholm per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.