Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Flen vs Strängnäs — vilket är bäst att bo i?

Flen har 15 095 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 41 och Flen på 12.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Folkmängd jämförs ej 15 095 39 387 10 605 529
Befolkningsförändring −1,7 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 47,6 år 43,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 30,9 % 23,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,8 % 23,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,4 % 16,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Kommunal skattesats 33,10 % 32,50 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −1 528 kr/inv. 4 280 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 24,5 % 31,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 83 928 kr/inv. 68 257 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Meritvärde åk 9 216,0 poäng 236,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,9 poäng 237,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 70,1 % 85,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,2 % 72,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 194 243 kr 195 975 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,1 % (bättre värde) 59,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 76 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 182 dagar 66 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,4 dagar 11,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,7 % (bättre värde) 10,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 89,8 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,4 % (2022) 64,4 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,8 % (2022) 8,5 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 % (2022) 59,5 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 36,4 % 35,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,8 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,6 % 83,1 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 12 903 per 100 000 inv. 9 362 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Arbetslöshet 18–65 år 10,5 % 6,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 357 000 kr 415 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,8 per 1 000 inv. 11,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 75,4 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 83,1 index (0–100) (bättre värde) 76,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 39,2 % 48,1 % –
Inpendling, andel 31,0 % 22,3 % –

Miljö

Miljö — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 490 kg/inv 454 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 38 % 40 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,0 % 7,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,70 ton CO2-ekv/inv 3,31 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,6 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 21,3 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 148,40 kr/kvm (bättre värde) 150,25 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 32,83 kr/kvm 19,95 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 119 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 288 kr/kvm 263 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 16 203 kr/kvm 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 8 026 kr/kvm 26 165 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 503 kr/kvm 37 961 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 237,2 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 39,8 per 1 000 inv. 87,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 268,0 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 545,1 per 1 000 inv. 489,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,1 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,1 per 1 000 inv. 6,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −8,1 % 5,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 282 40 640 10 633 801
Mediannettoinkomst 265 000 kr/inv. 321 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 26,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 40,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,9 % 83,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,3 % 86,0 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,3 % 53,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Elever i kulturskola, andel 13,3 % (bättre värde) 8,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 317 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 809 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 1,85 lån/inv 5,04 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 32,3 % 62,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,1 % 4,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Cykelväg per invånare 3,19 m/inv (bättre värde) 2,53 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,7 % 74,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 % (bättre värde) 4,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,1 % (bättre värde) 6,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Flen jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Flen Strängnäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,6 % 43,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Strängnäs har lägre kommunalskatt (32,50 %) jämfört med Flen (33,10 %), en skillnad på 0,60 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Strängnäs (236,0 poäng) 20,0 poäng högre än Flen (216,0 poäng). Medianinkomsten är 16 % högre i Strängnäs (415 100 kr) än i Flen (357 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Flen eller flytta till Strängnäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Flen eller Strängnäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,10 % i Flen och 32,50 % i Strängnäs (2026). Strängnäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,60 procentenheter motsvarar ungefär 130 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Flen eller Strängnäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,0 poäng i Flen och 236,0 poäng i Strängnäs (2026). Strängnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 20,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Flen eller Strängnäs?

Flen har 15 095 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Strängnäs är alltså den större av de två kommunerna. Strängnäs har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Flen. Medianinkomsten (20–64 år) är 357 000 kr i Flen och 415 100 kr i Strängnäs per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Flen och Strängnäs.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.