Kommunatlas
Södermanlands län

Flytta till Gnesta — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Gnesta? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 32,95 %
Befolkning 11 343 inv.
Meritvärde åk 9 233,0
Läge Södermanlands län

Gnesta har 11 343 invånare och ligger i Södermanlands län.

Kommunalskatten på 32,95 % är 0,57 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Gnesta på 32,95 % är 0,57 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Gnesta är 396 700 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Gnesta ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 233,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,8 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Trygghetsnivån i Gnesta är hög. 87,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 8,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).

Bostadspriser och boende i Gnesta

Villa/småhus 29 795 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 4 469 250 kr
Bostadsrätt 22 551 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 578 570 kr

Fastighetspriset för småhus i Gnesta är 29 795 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 469 250 kr. Bostadsrätter ligger på 22 551 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 578 570 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Gnesta: 10,6 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetsmarknaden i Gnesta är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,8 % (årsmedelvärde 2025) — 2,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).

Medianinkomsten i Gnesta är 396 700 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 58,8 % Inpendling: 33,8 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Gnesta jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Gnesta Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 32,95 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 4,8 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 233,0 229,7 Bättre
Trygghet utomhus (2025) 87,8 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet (2026) 86,8 % 83,6 % Bättre
Medianinkomst (2024) 396 700 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning (2025) 40,1 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 29 795 kr/kvm 28 884 kr/kvm Sämre
Rekommenderar att flytta hit (2025) 56,7 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Gnesta rätt för dig?

Kommunalskatten i Gnesta på 32,95 % är 0,57 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Gnesta är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,8 % (årsmedelvärde 2025) — 2,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Gnesta ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 233,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,8 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Gnesta är hög. 87,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 8,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Gnesta är 29 795 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 469 250 kr. Bostadsrätter ligger på 22 551 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 578 570 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 56,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Gnesta (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Gnesta en mindre kommun med 11 343 invånare i Södermanlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Gnesta

Är det dyrt att bo i Gnesta?

Kommunalskatten i Gnesta är 32,95 % (2026), vilket är 0,57 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 396 700 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Gnesta?

Fastighetspriset för småhus i Gnesta är 29 795 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 469 250 kr. Bostadsrätter ligger på 22 551 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Gnesta?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Gnesta är 233,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 86,8 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Gnesta?

Sysselsättningsgraden i Gnesta är 81,8 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 396 700 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Gnesta?

87,8 % av invånarna i Gnesta uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Gnesta tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Gnesta?

Gnesta hade 11 343 invånare år 2025. Det gör Gnesta till en mindre kommun.

I vilket län ligger Gnesta?

Gnesta kommun ligger i Södermanlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Sörmland.

Jämför Gnesta med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.