Kommuner i Södermanlands län — alla 9 kommuner
Södermanlands län har 9 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Södermanlands län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Södermanlands län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Eskilstuna | 106 789 |
| 2 | Nyköping | 58 310 |
| 3 | Strängnäs | 39 387 |
| 4 | Katrineholm | 33 984 |
| 5 | Flen | 15 095 |
| 6 | Trosa | 14 900 |
| 7 | Oxelösund | 11 962 |
| 8 | Gnesta | 11 343 |
| 9 | Vingåker | 8 666 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Trosa | 32,03 % |
| 2 | Nyköping | 32,25 % |
| 3 | Strängnäs | 32,50 % |
| 4 | Eskilstuna | 32,85 % |
| 5 | Gnesta | 32,95 % |
| 5 | Katrineholm | 32,95 % |
| 7 | Oxelösund | 33,05 % |
| 8 | Flen | 33,10 % |
| 9 | Vingåker | 33,50 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Strängnäs | 236,0 poäng |
| 2 | Gnesta | 233,0 poäng |
| 3 | Trosa | 230,4 poäng |
| 4 | Eskilstuna | 225,1 poäng |
| 5 | Vingåker | 220,1 poäng |
| 6 | Nyköping | 216,1 poäng |
| 7 | Flen | 216,0 poäng |
| 8 | Oxelösund | 211,8 poäng |
| 9 | Katrineholm | 208,2 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Trosa | 3,8 % |
| 2 | Gnesta | 4,8 % |
| 3 | Strängnäs | 6,1 % |
| 4 | Oxelösund | 7,2 % |
| 5 | Nyköping | 7,9 % |
| 6 | Vingåker | 8,3 % |
| 7 | Katrineholm | 8,7 % |
| 8 | Flen | 10,5 % |
| 9 | Eskilstuna | 11,1 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Trosa | 434 900 kr |
| 2 | Strängnäs | 415 100 kr |
| 3 | Oxelösund | 402 100 kr |
| 4 | Gnesta | 396 700 kr |
| 5 | Nyköping | 392 800 kr |
| 6 | Eskilstuna | 371 100 kr |
| 7 | Katrineholm | 370 400 kr |
| 8 | Vingåker | 363 900 kr |
| 9 | Flen | 357 000 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Trosa | 93,4 % |
| 2 | Gnesta | 87,8 % |
| 3 | Oxelösund | 85,1 % |
| 4 | Strängnäs | 83,1 % |
| 5 | Flen | 82,6 % |
| 6 | Nyköping | 76,9 % |
| 7 | Katrineholm | 72,6 % |
| 8 | Eskilstuna | 71,2 % |
Saknar värde för 2025: Vingåker (senast 2023).
Direktjämförelser i Södermanlands län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Södermanlands läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Södermanlands län
Hur många kommuner finns i Södermanlands län?
Södermanlands län består av 9 kommuner: Eskilstuna, Flen, Gnesta, Katrineholm, Nyköping, Oxelösund, Strängnäs, Trosa, Vingåker.
Vilken är den största kommunen i Södermanlands län?
Eskilstuna är den folkrikaste kommunen i Södermanlands län med 106 789 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Södermanlands län?
Trosa har den lägsta kommunala skattesatsen i Södermanlands län med 32,03 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Södermanlands län?
Strängnäs har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Södermanlands läns kommuner, 236,0 poäng (2026).
Vilken region tillhör Södermanlands län?
Kommunerna i Södermanlands län ingår i Region Sörmland, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Södermanlands län
De fem kommuner i Södermanlands län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Södermanlands län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Trosa | 32,03 % |
| 2 | Nyköping | 32,25 % |
| 3 | Strängnäs | 32,50 % |
| 4 | Eskilstuna | 32,85 % |
| 5 | Gnesta | 32,95 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Strängnäs | 236,0 poäng |
| 2 | Gnesta | 233,0 poäng |
| 3 | Trosa | 230,4 poäng |
| 4 | Eskilstuna | 225,1 poäng |
| 5 | Vingåker | 220,1 poäng |
Regionfullmäktige Region Sörmland — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 26 | 25 | -1 |
| Moderaterna | 15 | 17 | +2 |
| Sverigedemokraterna | 14 | 13 | -1 |
| Vänsterpartiet | 5 | 7 | +2 |
| Kristdemokraterna | 5 | 5 | ±0 |
| Övriga partier | 10 | 5 | -5 |
| Centerpartiet | 4 | 4 | ±0 |
| Miljöpartiet | 0 | 3 | +3 |
Så har Region Sörmland styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026MCKDÖvr.Lokalt parti: Vård för pengarnaBorgerligt styre
- 2018–2022CSÖvr.Lokalt parti: Vård för PengarnaSKR:s klassning:
BL - 2014–2018CLSMPSKR:s klassning:
BL - 2010–2014LSMPSKR:s klassning:
BL
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Sörmland
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 2737,7 % | 2333,3 % | 2328,7 % | 2630,2 % | 2530,7 % | -2 |
| Moderaterna | 1824,6 % | 1419,4 % | 1416,6 % | 1517,8 % | 1720,8 % | -1 |
| Sverigedemokraterna | 45,6 % | 810,8 % | 1113,1 % | 1416,7 % | 1316,4 % | +9 |
| Centerpartiet | 45,8 % | 44,7 % | 45,4 % | 44,9 % | 44,8 % | ±0 |
| Vänsterpartiet | 45,6 % | 45,6 % | 56,0 % | 56,1 % | 78,3 % | +3 |
| Kristdemokraterna | 34,7 % | 33,6 % | 44,7 % | 55,7 % | 56,3 % | +2 |
| Miljöpartiet | 67,4 % | 45,9 % | 02,9 % | 02,4 % | 33,7 % | -3 |
| Liberalerna | 57,5 % | 34,6 % | 33,8 % | 02,8 % | 02,5 % | -5 |
| Övriga partier | 01,1 % | 812,1 % | 1518,9 % | 1013,3 % | 56,5 % | +5 |
| Mandat totalt | 71 | 71 | 79 | 79 | 79 | +8 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Södermanlands län
SCBs regionala opinionssiffra för Östra Mellansverige — inte en mätning av Södermanlands län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.