Kommunatlas
Södermanlands län

Flytta till Strängnäs — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Strängnäs? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 32,50 %
Befolkning 39 387 inv.
Meritvärde åk 9 236,0
Läge Södermanlands län

Strängnäs har 39 387 invånare och ligger i Södermanlands län.

Kommunalskatten på 32,50 % är 0,12 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Strängnäs på 32,50 % är 0,12 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Strängnäs är 415 100 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Skolresultaten i Strängnäs ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 236,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,9 % (rikssnitt 83,6 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Strängnäs (83,1 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Strängnäs

Villa/småhus 31 138 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 4 670 700 kr
Bostadsrätt 26 165 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 1 831 550 kr

Fastighetspriset för småhus i Strängnäs är 31 138 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 670 700 kr. Bostadsrätter ligger på 26 165 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 831 550 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.

Trångboddhet i flerbostadshus i Strängnäs: 11,1 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Strängnäs på 6,1 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %.

Medianinkomsten i Strängnäs är 415 100 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 48,1 % Inpendling: 22,3 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Strängnäs jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Strängnäs Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt (2026) 32,50 % 32,38 % Sämre
Arbetslöshet 18–65 år (2025) 6,1 % 7,0 % Bättre
Meritvärde åk 9 (2026) 236,0 229,7 Bättre
Trygghet utomhus (2025) 83,1 % 79,4 % Bättre
Gymnasiebehörighet (2026) 85,9 % 83,6 % Bättre
Medianinkomst (2024) 415 100 kr 401 400 kr Bättre
Eftergymnasial utbildning (2025) 43,0 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus (2025) 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm Sämre
Rekommenderar att flytta hit (2025) 62,2 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Strängnäs rätt för dig?

Kommunalskatten i Strängnäs på 32,50 % är 0,12 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Strängnäs på 6,1 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %. Skolresultaten i Strängnäs ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 236,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 85,9 % (rikssnitt 83,6 %). Tryggheten utomhus i Strängnäs (83,1 %, 2025) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Strängnäs är 31 138 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 670 700 kr. Bostadsrätter ligger på 26 165 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 831 550 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 62,2 % av invånarna rekommenderar att flytta till Strängnäs (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Strängnäs en förhållandevis stor stad med 39 387 invånare i Södermanlands län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.

Vanliga frågor om att flytta till Strängnäs

Är det dyrt att bo i Strängnäs?

Kommunalskatten i Strängnäs är 32,50 % (2026), vilket är 0,12 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 415 100 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Strängnäs?

Fastighetspriset för småhus i Strängnäs är 31 138 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 670 700 kr. Bostadsrätter ligger på 26 165 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Strängnäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Strängnäs är 236,0 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 85,9 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Strängnäs?

Sysselsättningsgraden i Strängnäs är 82,8 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 415 100 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 6,1 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).

Hur trygg är Strängnäs?

83,1 % av invånarna i Strängnäs uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Strängnäs?

Strängnäs hade 39 387 invånare år 2025. Det gör Strängnäs till en förhållandevis stor stad.

I vilket län ligger Strängnäs?

Strängnäs kommun ligger i Södermanlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Sörmland.

Jämför Strängnäs med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser / RKA). Senast tillgängliga data används. Riksvärden avser hela Sverige.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.

Källor

  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.