Kommunatlas
Jämförelse · Södermanlands län

Katrineholm vs Strängnäs — vilket är bäst att bo i?

Katrineholm har 33 984 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Strängnäs ett bättre värde på 40 och Katrineholm på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Folkmängd jämförs ej 33 984 39 387 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 44,0 år 43,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,7 % 23,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,6 % 23,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 19,2 % 16,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Kommunal skattesats 32,95 % 32,50 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 365 kr/inv. 4 280 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 32,3 % (bättre värde) 31,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 113 kr/inv. 68 257 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Meritvärde åk 9 208,2 poäng 236,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,7 poäng 237,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,9 % 85,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,4 % 72,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,1 elever/lärare 12,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 179 328 kr 195 975 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85,6 % (bättre värde) 59,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 70 dagar 66 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,3 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,6 dagar 11,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % (bättre värde) 10,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 % 94,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (2022) 64,4 % (2024) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,8 % (2022) 8,5 % (2024) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,1 % (2022) 59,5 % (2024) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 32,3 % 35,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,5 % 4,6 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,6 % 83,1 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 14 477 per 100 000 inv. 9 362 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,7 % 6,1 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,5 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 370 400 kr 415 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 11,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,5 % 82,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 75,2 index (0–100) 76,3 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 26,3 % 48,1 % –
Inpendling, andel 21,8 % 22,3 % –

Miljö

Miljö — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 406 kg/inv (bättre värde) 454 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 19 % 40 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,9 % 7,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,78 ton CO2-ekv/inv 3,31 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,7 per 1 000 inv. 6,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 % 11,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 111,12 kr/kvm (bättre värde) 150,25 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,59 kr/kvm 19,95 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 129 kr/kvm 119 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 217 kr/kvm (bättre värde) 263 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 19 838 kr/kvm 31 138 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 286 kr/kvm 26 165 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 917 kr/kvm 37 961 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 253,8 per 1 000 inv. 190,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 68,0 per 1 000 inv. 87,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 200,4 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 522,2 per 1 000 inv. 489,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,6 per 1 000 inv. 6,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,2 % 5,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 33 440 40 640 10 633 801
Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv. 321 300 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 76,5 per 100 000 inv. 40,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 11 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 83,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,5 % 86,0 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,4 % 53,1 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Elever i kulturskola, andel 8,7 % (bättre värde) 8,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 172 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 809 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,41 lån/inv 5,04 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 48,0 % 62,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,4 % 4,8 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Cykelväg per invånare 3,28 m/inv (bättre värde) 2,53 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 99,8 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 82,4 % (bättre värde) 74,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % (bättre värde) 4,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % (bättre värde) 6,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Katrineholm jämfört med Strängnäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Strängnäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,5 % 43,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Strängnäs har lägre kommunalskatt (32,50 %) jämfört med Katrineholm (32,95 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Strängnäs (236,0 poäng) 27,8 poäng högre än Katrineholm (208,2 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Strängnäs (415 100 kr) än i Katrineholm (370 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Katrineholm eller flytta till Strängnäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Katrineholm eller Strängnäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Katrineholm och 32,50 % i Strängnäs (2026). Strängnäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Katrineholm eller Strängnäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,2 poäng i Katrineholm och 236,0 poäng i Strängnäs (2026). Strängnäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 27,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Katrineholm eller Strängnäs?

Katrineholm har 33 984 invånare och Strängnäs har 39 387 (2025). Strängnäs är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 370 400 kr i Katrineholm och 415 100 kr i Strängnäs per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Katrineholm och Strängnäs.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.