Jämförelse · Södermanlands län
Katrineholm vs Vingåker — vilket är bäst att bo i? Katrineholm har 33 984 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Katrineholm ett bättre värde på 30 och Vingåker på 24.
Katrineholm
30
nyckeltal i topp
vs
Vingåker
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 33 984 8 666 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 44,0 år 46,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,7 % 28,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,6 % 21,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 19,2 % 13,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Kommunal skattesats 32,95 %
★
(bättre värde) 33,50 % 32,38 % Årets resultat 3 365 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 256 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 32,3 %
★
(bättre värde) 12,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 113 kr/inv. 78 253 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Meritvärde åk 9 208,2 poäng 220,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,7 poäng 220,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,9 %
★
(bättre värde) 72,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,4 %
★
(bättre värde) 63,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 13,1 elever/lärare 9,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 179 328 kr 207 370 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,3 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,6 dagar 13,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 %
★
(bättre värde) 12,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,9 % 98,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (2022)
★
(bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,8 % (2022)
★
(bättre värde) 7,5 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,1 % (2022)
★
(bättre värde) 59,4 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,6 % (2025) 79,2 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 14 477 per 100 000 inv. 11 300 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,7 % 8,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,5 % 5,6 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 370 400 kr
★
(bättre värde) 363 900 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,1 per 1 000 inv. 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,5 % 79,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,2 index (0–100) 77,0 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 26,3 % 45,7 % – Inpendling, andel 21,8 % 31,6 % –
Boende Boende — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,4 % 15,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 111,12 kr/kvm
★
(bättre värde) 139,51 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,59 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,66 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 129 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 217 kr/kvm
★
(bättre värde) 292 kr/kvm – Fastighetspris småhus 19 838 kr/kvm 13 855 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 286 kr/kvm 5 480 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 27 917 kr/kvm 24 959 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 253,8 per 1 000 inv. 194,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 68,0 per 1 000 inv. 19,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 200,4 per 1 000 inv. 308,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 522,2 per 1 000 inv. 522,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −5,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 33 440 8 344 10 633 801 Mediannettoinkomst 280 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 271 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 76,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 80,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 11 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 % 84,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,5 % 85,6 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,4 % 48,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 42,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 48,0 % (2025) 49,6 % (2023) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,4 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Cykelväg per invånare 3,28 m/inv
★
(bättre värde) 1,90 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 98,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,4 %
★
(bättre värde) 76,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Katrineholm jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Katrineholm Vingåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 6,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 %
★
(bättre värde) 8,5 % 9,0 %
Sammanfattning Katrineholm har lägre kommunalskatt (32,95 %) jämfört med Vingåker (33,50 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vingåker (220,1 poäng) 11,9 poäng högre än Katrineholm (208,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Katrineholm eller flytta till Vingåker .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Katrineholm eller Vingåker? Den totala kommunala skattesatsen är 32,95 % i Katrineholm och 33,50 % i Vingåker (2026). Katrineholm har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Katrineholm eller Vingåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,2 poäng i Katrineholm och 220,1 poäng i Vingåker (2026). Vingåker har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Katrineholm eller Vingåker? Katrineholm har 33 984 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Katrineholm är alltså den större av de två kommunerna. Katrineholm har ungefär 3,9 gånger fler invånare än Vingåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 370 400 kr i Katrineholm och 363 900 kr i Vingåker per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.