Kommunatlas
Södermanlands län

Flytta till Vingåker — skatt, boende & fakta 2026

Funderar du på att flytta till Vingåker? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.

Kommunalskatt 33,50 %
Befolkning 8 666 inv.
Meritvärde åk 9 202,9
Läge Södermanlands län

Vingåker har 8 666 invånare och ligger i Södermanlands län.

Kommunalskatten på 33,50 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.

Ekonomi och skatt

Kommunalskatten i Vingåker på 33,50 % är 1,12 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.

Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Vingåker är 363 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.

Skola och utbildning

Meritvärdet i åk 9 i Vingåker på 202,9 poäng är 25,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,6 % (rikssnitt 84,2 %).

Trygghet

Tryggheten utomhus i Vingåker (79,2 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %.

Bostadspriser och boende i Vingåker

Villa/småhus 13 855 kr/kvm
Exempel: villa 150 kvm ≈ 2 078 250 kr
Bostadsrätt 5 480 kr/kvm
Exempel: lägenhet 70 kvm ≈ 383 600 kr

Fastighetspriset för småhus i Vingåker är 13 855 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 078 250 kr. Bostadsrätter ligger på 5 480 kr/kvm, motsvarande ungefär 383 600 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.

Trångboddhet i flerbostadshus i Vingåker: 15,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.

Arbetsmarknad

Arbetslösheten i Vingåker på 7,0 % är 1,6 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.

Medianinkomsten i Vingåker är 363 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.

Utpendling: 45,7 % Inpendling: 31,6 % andel förvärvsarbetande som pendlar in/ut

Vingåker jämfört med rikssnittet

Nyckeltal Vingåker Rikssnitt Jämförelse
Kommunalskatt 33,50 % 32,4 % Sämre
Arbetslöshet 7,0 % 5,4 % Sämre
Meritvärde åk 9 202,9 228,5 Sämre
Trygghet utomhus 79,2 % 79,4 % Sämre
Gymnasiebehörighet 76,6 % 84,2 % Sämre
Medianinkomst 363 900 kr 401 400 kr Sämre
Eftergymnasial utbildning 27,1 % 48,5 % Sämre
Fastighetspris småhus 13 855 kr/kvm 28 884 kr/kvm Bättre
Rekommenderar att flytta hit 49,6 % 63,9 % Sämre

Sammanfattning — är Vingåker rätt för dig?

Kommunalskatten i Vingåker på 33,50 % är 1,12 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten i Vingåker på 7,0 % är 1,6 procentenheter över rikssnittet (5,4 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Meritvärdet i åk 9 i Vingåker på 202,9 poäng är 25,6 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 76,6 % (rikssnitt 84,2 %). Tryggheten utomhus i Vingåker (79,2 %) ligger nära riksgenomsnittet på 79,4 %. Fastighetspriset för småhus i Vingåker är 13 855 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 078 250 kr. Bostadsrätter ligger på 5 480 kr/kvm, motsvarande ungefär 383 600 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 49,6 % av invånarna rekommenderar att flytta till Vingåker (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Vingåker en mindre ort med 8 666 invånare i Södermanlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.

Vanliga frågor om att flytta till Vingåker

Är det dyrt att bo i Vingåker?

Kommunalskatten i Vingåker är 33,50 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 363 900 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.

Vad kostar ett hus i Vingåker?

Fastighetspriset för småhus i Vingåker är 13 855 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 078 250 kr. Bostadsrätter ligger på 5 480 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.

Hur är skolorna i Vingåker?

Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Vingåker är 202,9 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 76,6 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.

Hur är arbetsmarknaden i Vingåker?

Sysselsättningsgraden i Vingåker är 79,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 363 900 kr/år. Arbetslösheten är 7,0 % (rikssnitt 5,4 %).

Hur trygg är Vingåker?

79,2 % av invånarna i Vingåker uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.

Hur stor är Vingåker?

Vingåker hade 8 666 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.

I vilket län ligger Vingåker?

Vingåker kommun ligger i Södermanlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Sörmland.

Jämför Vingåker med grannkommuner

Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.