Jämförelse · Södermanlands län
Oxelösund vs Vingåker — vilket är bäst att bo i? Oxelösund har 11 962 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Oxelösund ett bättre värde på 34 och Vingåker på 19.
Oxelösund
34
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vingåker
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 11 962 8 666 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 46,1 år 46,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,3 % 28,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 21,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,7 % 13,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Kommunal skattesats 33,05 %
★
(bättre värde) 33,50 % 32,38 % Årets resultat 4 079 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 256 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 20,2 %
★
(bättre värde) 12,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 72 026 kr/inv. 78 253 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Meritvärde åk 9 211,8 poäng 220,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,8 poäng 220,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,8 %
★
(bättre värde) 72,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,9 %
★
(bättre värde) 63,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 9,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 181 245 kr 207 370 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar
★
(bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,8 %
★
(bättre värde) 12,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % 98,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,5 % (2022) 64,5 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 9,0 % (2022) 7,5 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,3 % (2022)
★
(bättre värde) 59,4 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,1 % (2025) 79,2 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 120 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 300 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,2 %
★
(bättre värde) 8,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,7 % 5,6 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 100 kr
★
(bättre värde) 363 900 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 %
★
(bättre värde) 79,4 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 77,0 index (0–100) – Utpendling, andel 44,1 % 45,7 % – Inpendling, andel 45,7 % 31,6 % –
Boende Boende — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 %
★
(bättre värde) 15,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 92,15 kr/kvm
★
(bättre värde) 139,51 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,14 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,66 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 113 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 156 kr/kvm
★
(bättre värde) 292 kr/kvm – Fastighetspris småhus 22 794 kr/kvm 13 855 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 012 kr/kvm 5 480 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 32 125 kr/kvm 24 959 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 185,7 per 1 000 inv. 194,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 171,0 per 1 000 inv. 19,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 190,7 per 1 000 inv. 308,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 547,4 per 1 000 inv. 522,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,3 % −5,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 11 855 8 344 10 633 801 Mediannettoinkomst 293 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 271 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 58,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 80,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,4 % 84,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,5 % 85,6 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,5 %
★
(bättre värde) 48,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 42,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,7 % (2025) 49,6 % (2023) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Cykelväg per invånare 5,45 m/inv
★
(bättre värde) 1,90 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 98,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 86,5 %
★
(bättre värde) 76,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Oxelösund jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Oxelösund Vingåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % 6,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,3 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,4 %
★
(bättre värde) 8,5 % 9,0 %
Sammanfattning Oxelösund har lägre kommunalskatt (33,05 %) jämfört med Vingåker (33,50 %), en skillnad på 0,45 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vingåker (220,1 poäng) 8,3 poäng högre än Oxelösund (211,8 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Oxelösund (402 100 kr) än i Vingåker (363 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Oxelösund eller flytta till Vingåker .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Oxelösund eller Vingåker? Den totala kommunala skattesatsen är 33,05 % i Oxelösund och 33,50 % i Vingåker (2026). Oxelösund har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,45 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Oxelösund eller Vingåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 211,8 poäng i Oxelösund och 220,1 poäng i Vingåker (2026). Vingåker har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Oxelösund eller Vingåker? Oxelösund har 11 962 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Oxelösund är alltså den större av de två kommunerna. Oxelösund har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Vingåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 100 kr i Oxelösund och 363 900 kr i Vingåker per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.