Jämförelse · Södermanlands län
Trosa vs Vingåker — vilket är bäst att bo i? Trosa har 14 900 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Båda kommunerna ligger i Södermanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Trosa ett bättre värde på 43 och Vingåker på 10.
Trosa
43
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vingåker
10
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 14 900 8 666 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 45,1 år 46,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,2 % 28,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,1 % 21,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 14,3 % 13,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Meritvärde åk 9 230,4 poäng
★
(bättre värde) 220,1 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,4 poäng
★
(bättre värde) 220,1 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 90,9 %
★
(bättre värde) 72,4 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 75,1 %
★
(bättre värde) 63,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,3 elever/lärare 9,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 182 898 kr 207 370 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,9 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,8 år
★
(bättre värde) 81,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,4 dagar
★
(bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,0 %
★
(bättre värde) 12,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,9 % 98,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,1 % (2022)
★
(bättre värde) 64,5 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 5,4 % (2022)
★
(bättre värde) 7,5 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,6 % (2022)
★
(bättre värde) 59,4 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,4 % (2025) 79,2 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 959 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 300 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 %
★
(bättre värde) 8,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 434 900 kr
★
(bättre värde) 363 900 kr 401 400 kr Nystartade företag 12,1 per 1 000 inv. 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 %
★
(bättre värde) 79,4 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 83,2 index (0–100)
★
(bättre värde) 77,0 index (0–100) – Utpendling, andel 54,5 % 45,7 % – Inpendling, andel 27,7 % 31,6 % –
Boende Boende — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 2,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 13,6 %
★
(bättre värde) 15,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 210,75 kr/kvm 139,51 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 32,72 kr/kvm
★
(bättre värde) 34,66 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 277 kr/kvm
★
(bättre värde) 292 kr/kvm – Fastighetspris småhus 38 466 kr/kvm 13 855 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 30 418 kr/kvm 5 480 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 41 454 kr/kvm 24 959 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 127,7 per 1 000 inv. 194,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 71,9 per 1 000 inv. 19,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 221,5 per 1 000 inv. 308,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 421,0 per 1 000 inv. 522,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 4,1 % −5,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 15 548 8 344 10 633 801 Mediannettoinkomst 339 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 271 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 13,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 80,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,6 %
★
(bättre värde) 84,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,2 %
★
(bättre värde) 85,6 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,5 %
★
(bättre värde) 48,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 42,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,8 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 1,90 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 %
★
(bättre värde) 98,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 63,9 % 76,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Trosa jämfört med Vingåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Trosa Vingåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,3 % 6,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,8 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 8,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Trosa har lägre kommunalskatt (32,03 %) jämfört med Vingåker (33,50 %), en skillnad på 1,47 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Trosa (230,4 poäng) 10,3 poäng högre än Vingåker (220,1 poäng). Medianinkomsten är 20 % högre i Trosa (434 900 kr) än i Vingåker (363 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Trosa eller flytta till Vingåker .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Trosa eller Vingåker? Den totala kommunala skattesatsen är 32,03 % i Trosa och 33,50 % i Vingåker (2026). Trosa har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,47 procentenheter motsvarar ungefär 310 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Trosa eller Vingåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,4 poäng i Trosa och 220,1 poäng i Vingåker (2026). Trosa har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Trosa eller Vingåker? Trosa har 14 900 invånare och Vingåker har 8 666 (2025). Trosa är alltså den större av de två kommunerna. Trosa har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Vingåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 434 900 kr i Trosa och 363 900 kr i Vingåker per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.