Jämförelse · Stockholms län
Norrtälje vs Täby — vilket är bäst att bo i? Norrtälje har 66 832 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 46 och Norrtälje på 11.
Norrtälje
11
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 66 832 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 47,0 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,1 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,4 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,9 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Meritvärde åk 9 219,9 poäng 260,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng 261,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 83,5 % 93,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,4 % 87,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 211 670 kr 174 596 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Medellivslängd 81,5 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,3 dagar 6,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 15,6 % 12,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,3 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 9,0 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,4 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 82,8 % 88,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 12 790 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,6 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 384 000 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,5 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,6 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,8 index (0–100) 76,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 33,4 % 74,9 % – Inpendling, andel 13,9 % 61,2 % –
Boende Boende — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 %
★
(bättre värde) 10,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 186,52 kr/kvm 84,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm
★
(bättre värde) 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 215 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 31 931 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 26 942 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 38 179 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 131,8 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 134,3 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 261,8 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 528,0 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,1 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,0 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 5,0 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 69 422 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 299 700 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,0 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 237 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 69,5 % 87,7 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Cykelväg per invånare 1,82 m/inv 2,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 71,4 % 93,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Norrtälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Norrtälje Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,8 % 5,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Norrtälje (32,05 %), en skillnad på 2,17 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (260,3 poäng) 40,4 poäng högre än Norrtälje (219,9 poäng). Medianinkomsten är 36 % högre i Täby (521 300 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Norrtälje eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Norrtälje eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 32,05 % i Norrtälje och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,17 procentenheter motsvarar i storleksordningen 759 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Norrtälje eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,9 poäng i Norrtälje och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 40,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Norrtälje eller Täby? Norrtälje har 66 832 invånare och Täby har 78 514 (2025). Täby är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 000 kr i Norrtälje och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.