Kommuner i Stockholms län — alla 26 kommuner
Stockholms län har 26 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Stockholms län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Stockholms län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Stockholm | 999 239 |
| 2 | Huddinge | 114 686 |
| 3 | Nacka | 113 730 |
| 4 | Södertälje | 102 772 |
| 5 | Haninge | 101 408 |
| 6 | Botkyrka | 96 750 |
| 7 | Järfälla | 90 180 |
| 8 | Solna | 86 435 |
| 9 | Täby | 78 514 |
| 10 | Sollentuna | 78 033 |
| 11 | Norrtälje | 66 832 |
| 12 | Sundbyberg | 57 000 |
| 13 | Sigtuna | 53 365 |
| 14 | Upplands Väsby | 50 495 |
| 15 | Österåker | 49 943 |
| 16 | Tyresö | 49 645 |
| 17 | Lidingö | 48 369 |
| 18 | Värmdö | 46 601 |
| 19 | Vallentuna | 35 361 |
| 20 | Upplands-Bro | 33 333 |
| 21 | Danderyd | 32 500 |
| 22 | Nynäshamn | 30 610 |
| 23 | Ekerö | 29 062 |
| 24 | Salem | 17 370 |
| 25 | Nykvarn | 12 384 |
| 26 | Vaxholm | 11 636 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Österåker | 28,93 % |
| 2 | Lidingö | 29,67 % |
| 3 | Solna | 29,70 % |
| 4 | Täby | 29,88 % |
| 5 | Nacka | 30,11 % |
| 6 | Sollentuna | 30,45 % |
| 7 | Stockholm | 30,55 % |
| 8 | Danderyd | 30,58 % |
| 9 | Vallentuna | 31,23 % |
| 10 | Haninge | 31,28 % |
| 11 | Värmdö | 31,31 % |
| 12 | Ekerö | 31,45 % |
| 13 | Järfälla | 31,52 % |
| 14 | Sundbyberg | 31,58 % |
| 15 | Vaxholm | 31,63 % |
| 16 | Huddinge | 31,71 % |
| 17 | Upplands-Bro | 31,73 % |
| 18 | Upplands Väsby | 31,75 % |
| 19 | Sigtuna | 31,83 % |
| 19 | Tyresö | 31,83 % |
| 21 | Salem | 32,00 % |
| 22 | Norrtälje | 32,05 % |
| 23 | Nynäshamn | 32,18 % |
| 24 | Botkyrka | 32,23 % |
| 25 | Nykvarn | 32,30 % |
| 26 | Södertälje | 32,38 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Lidingö | 280,3 poäng |
| 2 | Danderyd | 275,0 poäng |
| 3 | Nacka | 262,7 poäng |
| 4 | Täby | 262,3 poäng |
| 5 | Vaxholm | 260,8 poäng |
| 6 | Stockholm | 256,6 poäng |
| 7 | Sundbyberg | 256,4 poäng |
| 8 | Sollentuna | 255,5 poäng |
| 9 | Vallentuna | 247,4 poäng |
| 10 | Värmdö | 245,0 poäng |
| 11 | Solna | 244,9 poäng |
| 12 | Huddinge | 243,6 poäng |
| 13 | Tyresö | 242,4 poäng |
| 14 | Ekerö | 239,8 poäng |
| 15 | Södertälje | 238,9 poäng |
| 16 | Upplands Väsby | 238,5 poäng |
| 17 | Nykvarn | 238,0 poäng |
| 18 | Österåker | 233,8 poäng |
| 19 | Botkyrka | 233,7 poäng |
| 20 | Salem | 233,5 poäng |
| 21 | Järfälla | 231,5 poäng |
| 22 | Upplands-Bro | 230,8 poäng |
| 23 | Nynäshamn | 230,0 poäng |
| 24 | Haninge | 223,2 poäng |
| 25 | Norrtälje | 221,5 poäng |
| 26 | Sigtuna | 221,0 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Vaxholm | 3,8 % |
| 2 | Ekerö | 4,1 % |
| 3 | Värmdö | 4,1 % |
| 4 | Danderyd | 4,2 % |
| 5 | Vallentuna | 4,4 % |
| 6 | Nykvarn | 4,5 % |
| 7 | Täby | 4,7 % |
| 7 | Österåker | 4,7 % |
| 9 | Lidingö | 4,9 % |
| 10 | Nacka | 5,1 % |
| 11 | Norrtälje | 5,3 % |
| 12 | Tyresö | 5,8 % |
| 13 | Salem | 5,8 % |
| 14 | Solna | 5,9 % |
| 15 | Sollentuna | 7,2 % |
| 16 | Stockholm | 7,3 % |
| 17 | Sundbyberg | 7,4 % |
| 18 | Huddinge | 7,5 % |
| 19 | Nynäshamn | 7,6 % |
| 20 | Haninge | 7,9 % |
| 21 | Upplands Väsby | 8,7 % |
| 22 | Upplands-Bro | 8,8 % |
| 23 | Sigtuna | 9,0 % |
| 24 | Järfälla | 9,1 % |
| 25 | Botkyrka | 10,8 % |
| 26 | Södertälje | 11,3 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Danderyd | 572 400 kr |
| 2 | Täby | 521 300 kr |
| 3 | Lidingö | 505 900 kr |
| 4 | Vaxholm | 504 400 kr |
| 5 | Nacka | 500 200 kr |
| 6 | Ekerö | 495 600 kr |
| 7 | Solna | 481 100 kr |
| 8 | Nykvarn | 475 500 kr |
| 9 | Sollentuna | 466 600 kr |
| 10 | Värmdö | 466 100 kr |
| 11 | Vallentuna | 464 300 kr |
| 12 | Tyresö | 457 000 kr |
| 13 | Österåker | 455 200 kr |
| 14 | Salem | 447 000 kr |
| 15 | Sundbyberg | 446 900 kr |
| 16 | Stockholm | 445 400 kr |
| 17 | Huddinge | 421 300 kr |
| 18 | Järfälla | 405 500 kr |
| 19 | Upplands Väsby | 404 000 kr |
| 20 | Upplands-Bro | 398 900 kr |
| 21 | Haninge | 398 800 kr |
| 22 | Nynäshamn | 393 900 kr |
| 23 | Norrtälje | 384 000 kr |
| 24 | Sigtuna | 379 300 kr |
| 25 | Södertälje | 371 000 kr |
| 26 | Botkyrka | 360 700 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Vaxholm | 96,3 % |
| 2 | Värmdö | 92,5 % |
| 3 | Ekerö | 90,3 % |
| 3 | Lidingö | 90,3 % |
| 5 | Danderyd | 89,4 % |
| 6 | Täby | 88,8 % |
| 7 | Vallentuna | 88,3 % |
| 8 | Österåker | 86,3 % |
| 9 | Nykvarn | 85,5 % |
| 10 | Nynäshamn | 81,1 % |
| 11 | Tyresö | 78,2 % |
| 12 | Salem | 74,9 % |
| 13 | Sundbyberg | 73,5 % |
| 14 | Huddinge | 69,4 % |
| 15 | Upplands-Bro | 68,1 % |
| 16 | Botkyrka | 66,7 % |
| 17 | Järfälla | 65,5 % |
| 18 | Södertälje | 58,9 % |
Saknar värde för 2025: Haninge (senast 2024), Nacka (senast 2023), Norrtälje (senast 2024), Sigtuna (senast 2023), Sollentuna (senast 2024), Upplands Väsby (senast 2024).
Direktjämförelser i Stockholms län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Stockholms läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
- 1999 239Stockholm999 239
- 2114 686Huddinge114 686
- 3113 730Nacka113 730
- 4102 772Södertälje102 772
- 5101 408Haninge101 408
- 696 750Botkyrka96 750
- 790 180Järfälla90 180
- 886 435Solna86 435
- 978 514Täby78 514
- 1078 033Sollentuna78 033
- 1166 832Norrtälje66 832
- 1257 000Sundbyberg57 000
- 1353 365Sigtuna53 365
- 1450 495Upplands Väsby50 495
- 1549 943Österåker49 943
- 1649 645Tyresö49 645
- 1748 369Lidingö48 369
- 1846 601Värmdö46 601
- 1935 361Vallentuna35 361
- 2033 333Upplands-Bro33 333
- 2132 500Danderyd32 500
- 2230 610Nynäshamn30 610
- 2329 062Ekerö29 062
- 2417 370Salem17 370
- 2512 384Nykvarn12 384
- 2611 636Vaxholm11 636
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Stockholms län
Hur många kommuner finns i Stockholms län?
Stockholms län består av 26 kommuner: Botkyrka, Danderyd, Ekerö, Haninge, Huddinge, Järfälla, Lidingö, Nacka, Norrtälje, Nykvarn, Nynäshamn, Salem, Sigtuna, Sollentuna, Solna, Stockholm, Sundbyberg, Södertälje, Tyresö, Täby, Upplands Väsby, Upplands-Bro, Vallentuna, Vaxholm, Värmdö, Österåker.
Vilken är den största kommunen i Stockholms län?
Stockholm är den folkrikaste kommunen i Stockholms län med 999 239 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Stockholms län?
Österåker har den lägsta kommunala skattesatsen i Stockholms län med 28,93 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Stockholms län?
Lidingö har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Stockholms läns kommuner, 280,3 poäng (2026).
Vilken region tillhör Stockholms län?
Kommunerna i Stockholms län ingår i Region Stockholm, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Stockholms län
De fem kommuner i Stockholms län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Stockholms län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Österåker | 28,93 % |
| 2 | Lidingö | 29,67 % |
| 3 | Solna | 29,70 % |
| 4 | Täby | 29,88 % |
| 5 | Nacka | 30,11 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Lidingö | 280,3 poäng |
| 2 | Danderyd | 275,0 poäng |
| 3 | Nacka | 262,7 poäng |
| 4 | Täby | 262,3 poäng |
| 5 | Vaxholm | 260,8 poäng |
Regionfullmäktige Region Stockholm — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 50 | 42 | -8 |
| Moderaterna | 31 | 36 | +5 |
| Vänsterpartiet | 18 | 18 | ±0 |
| Sverigedemokraterna | 16 | 15 | -1 |
| Kristdemokraterna | 10 | 11 | +1 |
| Miljöpartiet | 6 | 11 | +5 |
| Centerpartiet | 9 | 10 | +1 |
| Liberalerna | 9 | 6 | -3 |
Så har Region Stockholm styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026CSMPBlocköverskridande styre
- 2018–2022MCLKDMPSKR:s klassning:
B - 2014–2018MCLKDSKR:s klassning:
A - 2010–2014MCLKDSKR:s klassning:
A
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Stockholm
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3925,6 % | 4126,4 % | 4026,2 % | 5033,0 % | 4228,1 % | +3 |
| Moderaterna | 5736,7 % | 4328,2 % | 3422,3 % | 3120,2 % | 3623,8 % | -21 |
| Sverigedemokraterna | 02,8 % | 95,9 % | 159,7 % | 1610,7 % | 1510,0 % | +15 |
| Centerpartiet | 63,8 % | 74,3 % | 128,0 % | 95,9 % | 106,9 % | +4 |
| Vänsterpartiet | 106,2 % | 127,7 % | 1610,6 % | 1811,6 % | 1811,9 % | +8 |
| Kristdemokraterna | 74,7 % | 95,6 % | 127,7 % | 106,6 % | 117,0 % | +4 |
| Miljöpartiet | 159,7 % | 1510,0 % | 85,6 % | 63,8 % | 117,3 % | -4 |
| Liberalerna | 159,3 % | 138,2 % | 128,0 % | 96,0 % | 64,1 % | -9 |
| Övriga partier | 01,1 % | 03,7 % | 01,8 % | 02,3 % | 00,9 % | ±0 |
| Mandat totalt | 149 | 149 | 149 | 149 | 149 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Stockholms län
SCBs regionala opinionssiffra för Stockholms län exkl. Stockholm — inte en mätning av Stockholms län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →SCBs regionala opinionssiffra för Stockholm — inte en mätning av Stockholms län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.