Jämförelse · Stockholms län
Södertälje vs Täby — vilket är bäst att bo i? Södertälje har 102 772 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 44 och Södertälje på 13.
Södertälje
13
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 102 772 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 40,5 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 17,0 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,7 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 44,3 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Meritvärde åk 9 232,7 poäng 260,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 236,0 poäng 261,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,5 % 93,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,9 % 87,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 203 kr 174 596 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Medellivslängd 81,7 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,2 dagar 6,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 %
★
(bättre värde) 12,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,4 % 92,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,8 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 11,0 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 51,8 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 58,9 % 88,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 14 486 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 8,9 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 371 000 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,0 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,9 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,8 index (0–100) 76,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 39,6 % 74,9 % – Inpendling, andel 47,5 % 61,2 % –
Boende Boende — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 21,7 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 100,31 kr/kvm 84,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 112 kr/kvm
★
(bättre värde) 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 34 647 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 25 037 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 38 446 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 234,3 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 99,5 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 108,0 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 441,9 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,7 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 103 169 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 291 400 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 63,2 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 63,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 72,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 37,0 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 32,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Cykelväg per invånare 2,90 m/inv
★
(bättre värde) 2,38 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 89,0 % 93,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Södertälje jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Södertälje Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 3,8 % 5,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Södertälje (32,38 %), en skillnad på 2,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (260,3 poäng) 27,6 poäng högre än Södertälje (232,7 poäng). Medianinkomsten är 41 % högre i Täby (521 300 kr) än i Södertälje (371 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Södertälje eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Södertälje eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Södertälje och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,50 procentenheter motsvarar i storleksordningen 875 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Södertälje eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 232,7 poäng i Södertälje och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 27,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Södertälje eller Täby? Södertälje har 102 772 invånare och Täby har 78 514 (2025). Södertälje är alltså den största av de två kommunerna. Södertälje har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Täby. Medianinkomsten (20–64 år) är 371 000 kr i Södertälje och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.