Flytta till Norrtälje — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Norrtälje? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Norrtälje →
Norrtälje har 66 832 invånare och ligger i Stockholms län.
Kommunalskatten på 32,05 % är 0,33 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Norrtälje bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,05 % ligger 0,33 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 1 386 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Norrtälje är 384 000 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Norrtälje ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 221,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,8 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Tryggheten utomhus i Norrtälje (82,8 %, 2024) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 78,0 %.
Bostadspriser och boende i Norrtälje
Fastighetspriset för småhus i Norrtälje är 31 931 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 789 650 kr. Bostadsrätter ligger på 26 942 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 885 940 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Norrtälje: 10,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Norrtälje och guiden för att köpa bostad i Norrtälje.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Norrtälje är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,3 % (årsmedelvärde 2025) — 1,7 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Norrtälje är 384 000 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Norrtälje jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Norrtälje | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 32,05 % | 32,38 % | Bättre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 5,3 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 221,5 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2024) | 82,8 % | 78,0 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 83,8 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 384 000 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 35,8 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 31 931 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2024) | 69,5 % | 63,2 % | Bättre |
Sammanfattning — är Norrtälje rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Norrtälje bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 32,05 % ligger 0,33 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 1 386 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetsmarknaden i Norrtälje är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 5,3 % (årsmedelvärde 2025) — 1,7 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Norrtälje ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 221,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 83,8 % (rikssnitt 83,6 %). Tryggheten utomhus i Norrtälje (82,8 %, 2024) ligger nära riksgenomsnittet samma år på 78,0 %. Fastighetspriset för småhus i Norrtälje är 31 931 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 789 650 kr. Bostadsrätter ligger på 26 942 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 885 940 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 69,5 % av invånarna rekommenderar att flytta till Norrtälje (2024; rikssnitt samma år 63,2 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Norrtälje en förhållandevis stor stad med 66 832 invånare i Stockholms län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.
Vanliga frågor om att flytta till Norrtälje
Är det dyrt att bo i Norrtälje?
Kommunalskatten i Norrtälje är 32,05 % (2026), vilket är 0,33 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 384 000 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Norrtälje?
Fastighetspriset för småhus i Norrtälje är 31 931 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 789 650 kr. Bostadsrätter ligger på 26 942 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Norrtälje?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Norrtälje är 221,5 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 83,8 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Norrtälje?
Sysselsättningsgraden i Norrtälje är 82,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 384 000 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 5,3 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Norrtälje?
82,8 % av invånarna i Norrtälje uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2024; rikssnitt samma år 78,0 %). Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Norrtälje?
Norrtälje hade 66 832 invånare år 2025. Det gör Norrtälje till en förhållandevis stor stad.
I vilket län ligger Norrtälje?
Norrtälje kommun ligger i Stockholms län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Stockholm.
Mer om Norrtälje
- Fullständig statistik om Norrtälje alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Norrtälje skattsida
- Barnfamiljer i Norrtälje skola & förskola
- Trygghet i Norrtälje brott & trygghet
- Befolkning i Norrtälje befolkningsstatistik
- VA-taxa i Norrtälje vatten & avlopp
- Pendling i Norrtälje in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Norrtälje lön efter skatt
Andra kommuner i Stockholms län du kanske vill jämföra:
Jämför Norrtälje med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2024.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2024.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.