Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Haninge vs Norrtälje — vilket är bäst att bo i?

Haninge har 101 408 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Norrtälje ett bättre värde på 29 och Haninge på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Folkmängd jämförs ej 101 408 66 832 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 39,0 år 47,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,0 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,1 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 30,5 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Kommunal skattesats 31,28 % (bättre värde) 32,05 % 32,38 %
Årets resultat 7 617 kr/inv. (bättre värde) 2 535 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 40,8 % (bättre värde) 36,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 780 kr/inv. 68 096 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Meritvärde åk 9 223,2 poäng (bättre värde) 221,5 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,9 poäng (bättre värde) 222,5 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,1 % (bättre värde) 83,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 72,9 % (bättre värde) 68,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,4 elever/lärare 12,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 175 730 kr 211 670 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 76,5 % 86,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 83 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 34 dagar 25 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,4 år 81,5 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,6 dagar (bättre värde) 12,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % (bättre värde) 15,6 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,6 % 93,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % (bättre värde) 63,3 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,1 % 9,0 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,9 % 60,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,8 % 28,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 4,5 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,9 % (2024) 82,8 % (2024) (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 13 473 per 100 000 inv. 12 790 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,9 % 5,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 3,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 398 800 kr (bättre värde) 384 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. 12,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,2 % 82,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100) (bättre värde) 71,8 index (0–100) –
Utpendling, andel 67,9 % 33,4 % –
Inpendling, andel 47,4 % 13,9 % –

Miljö

Miljö — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Insamlat kommunalt avfall 384 kg/inv (2024) 396 kg/inv (2025) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % (bättre värde) 20 % –
Andel elbilar 7,4 % (bättre värde) 5,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,36 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,22 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 22,7 % 10,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,92 kr/kvm (bättre värde) 186,52 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,24 kr/kvm 21,72 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 114 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm 215 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 42 175 kr/kvm 31 931 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 28 195 kr/kvm 26 942 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 55 975 kr/kvm 38 179 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 131,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 145,5 per 1 000 inv. 134,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 134,6 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 420,0 per 1 000 inv. 528,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 8,2 % 5,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 104 953 69 422 10 633 801
Mediannettoinkomst 317 500 kr/inv. (bättre värde) 299 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 42,4 per 100 000 inv. 18,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 237 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,8 % 82,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,5 % 84,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,7 % 51,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Elever i kulturskola, andel 6,1 % 11,2 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 330 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 469 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,12 lån/inv 4,07 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,3 % (2024) 69,5 % (2024) (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 4,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Cykelväg per invånare 2,01 m/inv (bättre värde) 1,82 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 88,7 % (bättre värde) 71,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % (bättre värde) 6,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 5,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 4,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Haninge jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Norrtälje Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,4 % (bättre värde) 35,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Haninge har lägre kommunalskatt (31,28 %) jämfört med Norrtälje (32,05 %), en skillnad på 0,77 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Haninge eller flytta till Norrtälje.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Haninge eller Norrtälje?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,28 % i Haninge och 32,05 % i Norrtälje (2026). Haninge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,77 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Haninge eller Norrtälje?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,2 poäng i Haninge och 221,5 poäng i Norrtälje (2026). Haninge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Haninge eller Norrtälje?

Haninge har 101 408 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Haninge är alltså den större av de två kommunerna. Haninge har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Norrtälje. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 800 kr i Haninge och 384 000 kr i Norrtälje per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 56 jämförbara nyckeltal mellan Haninge och Norrtälje.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.