Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Nacka vs Norrtälje — vilket är bäst att bo i?

Nacka har 113 730 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Nacka ett bättre värde på 45 och Norrtälje på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Folkmängd jämförs ej 113 730 66 832 10 605 529
Befolkningsförändring 1,4 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 40,6 år 47,0 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,4 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 26,1 % 19,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,4 % 13,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Kommunal skattesats 30,11 % (bättre värde) 32,05 % 32,38 %
Årets resultat 3 549 kr/inv. (bättre värde) 2 535 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 41,3 % (bättre värde) 36,9 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 005 kr/inv. 68 096 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Meritvärde åk 9 264,1 poäng (bättre värde) 219,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 265,4 poäng (bättre värde) 221,8 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 94,1 % (bättre värde) 83,5 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 86,9 % (bättre värde) 67,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,2 elever/lärare 12,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 184 929 kr 211 670 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86 % 87 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % 83 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar 25 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Medellivslängd 83,9 år (bättre värde) 81,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 6,0 dagar (bättre värde) 12,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,6 % (bättre värde) 15,6 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,5 % 93,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % (bättre värde) 63,3 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,4 % (bättre värde) 9,0 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,4 % (bättre värde) 60,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 24,8 % (bättre värde) 28,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,3 % (bättre värde) 4,5 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,4 % (bättre värde) 82,8 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 985 per 100 000 inv. (bättre värde) 12 790 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,6 % 3,6 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 % (bättre värde) 3,6 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 500 200 kr (bättre värde) 384 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 15,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 12,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,0 % (bättre värde) 82,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,9 index (0–100) (bättre värde) 71,8 index (0–100)
Utpendling, andel 72,1 % 33,4 %
Inpendling, andel 58,8 % 13,9 %

Miljö

Miljö — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Insamlat kommunalt avfall 373 kg/inv (bättre värde) 457 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 20 %
Andel elbilar 22,0 % (bättre värde) 5,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 3,22 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,2 % 10,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 145,23 kr/kvm (bättre värde) 186,52 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15 kr/år (bättre värde) 22 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 130 kr/kvm 114 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 242 kr/kvm 215 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 64 571 kr/kvm 31 931 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 54 375 kr/kvm 26 942 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 62 806 kr/kvm 38 179 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 86,7 per 1 000 inv. 131,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 217,1 per 1 000 inv. 134,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 131,4 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 435,2 per 1 000 inv. 528,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 39,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 14,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 6,8 % 5,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 116 682 69 422 10 633 801
Mediannettoinkomst 404 800 kr/inv. (bättre värde) 299 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 18,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 97 kr/inv. 237 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 % (bättre värde) 82,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,0 % (bättre värde) 86,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 66,1 % (bättre värde) 51,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Elever i kulturskola, andel 21,3 % (bättre värde) 11,2 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 2 818 kr/elev 1 469 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,18 lån/inv (bättre värde) 4,07 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 80,0 % (bättre värde) 69,5 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,4 % (bättre värde) 4,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Cykelväg per invånare 1,60 m/inv 1,82 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 92,2 % (bättre värde) 71,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % (bättre värde) 6,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 5,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 5,7 % (bättre värde) 4,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nacka jämfört med Norrtälje, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Norrtälje Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 64,1 % (bättre värde) 35,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Nacka har lägre kommunalskatt (30,11 %) jämfört med Norrtälje (32,05 %), en skillnad på 1,94 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nacka (264,1 poäng) 44,2 poäng högre än Norrtälje (219,9 poäng). Medianinkomsten är 30 % högre i Nacka (500 200 kr) än i Norrtälje (384 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nacka eller flytta till Norrtälje.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nacka eller Norrtälje?

Den totala kommunala skattesatsen är 30,11 % i Nacka och 32,05 % i Norrtälje (2026). Nacka har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,94 procentenheter motsvarar i storleksordningen 679 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nacka eller Norrtälje?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 264,1 poäng i Nacka och 219,9 poäng i Norrtälje (2025). Nacka har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 44,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Nacka eller Norrtälje?

Nacka har 113 730 invånare och Norrtälje har 66 832 (2025). Nacka är alltså den största av de två kommunerna. Nacka har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Norrtälje. Medianinkomsten (20–64 år) är 500 200 kr i Nacka och 384 000 kr i Norrtälje per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare