Jämförelse · Stockholms län
Haninge vs Täby — vilket är bäst att bo i? Haninge har 101 408 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 48 och Haninge på 9.
Haninge
9
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 101 408 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 39,0 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,0 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,1 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 30,5 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Meritvärde åk 9 210,8 poäng 260,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,4 poäng 261,3 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 81,7 % 93,3 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,6 % 87,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,4 elever/lärare 14,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 175 730 kr 174 596 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Medellivslängd 81,4 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,6 dagar 6,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 12,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,6 % 92,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,2 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 10,1 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,9 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 64,9 % 88,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 473 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,9 % 3,2 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,6 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 398 800 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,8 per 1 000 inv. 13,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,2 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100)
★
(bättre värde) 76,7 index (0–100) – Utpendling, andel 67,9 % 74,9 % – Inpendling, andel 47,4 % 61,2 % –
Boende Boende — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. 5,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,7 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 133,92 kr/kvm 84,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 20 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 241 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 42 175 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 28 195 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 55 975 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 139,9 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 145,5 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 134,6 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 420,0 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,4 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,4 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 8,2 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 104 953 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 317 500 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 42,4 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 72,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,7 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Cykelväg per invånare 2,01 m/inv 2,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 88,7 % 93,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Haninge jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haninge Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,5 % 5,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Haninge (31,28 %), en skillnad på 1,40 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Täby (260,3 poäng) 49,5 poäng högre än Haninge (210,8 poäng). Medianinkomsten är 31 % högre i Täby (521 300 kr) än i Haninge (398 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Haninge eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Haninge eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 31,28 % i Haninge och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,40 procentenheter motsvarar i storleksordningen 490 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Haninge eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,8 poäng i Haninge och 260,3 poäng i Täby (2025). Täby har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 49,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Haninge eller Täby? Haninge har 101 408 invånare och Täby har 78 514 (2025). Haninge är alltså den största av de två kommunerna. Haninge har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Täby. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 800 kr i Haninge och 521 300 kr i Täby per år. Källa: SCB via Kolada.