Jämförelse · Stockholms län
Nacka vs Täby — vilket är bäst att bo i? Nacka har 113 730 invånare och Täby har 78 514 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Täby ett bättre värde på 32 och Nacka på 22.
Nacka
22
nyckeltal i topp
vs 1 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Folkmängd jämförs ej 113 730 78 514 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 40,6 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 17,4 % 19,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 26,1 % 25,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,4 % 20,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Meritvärde åk 9 262,7 poäng
★
(bättre värde) 262,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 264,0 poäng
★
(bättre värde) 263,3 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 93,0 % 94,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 85,9 % 89,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,2 elever/lärare 14,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 184 929 kr 174 596 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,9 år 84,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 6,0 dagar
★
(bättre värde) 6,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,6 %
★
(bättre värde) 12,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,5 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % 79,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,4 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,4 % 75,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,4 % (2023) 88,8 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 985 per 100 000 inv. 9 379 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,1 % 4,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 % 1,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 500 200 kr 521 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 15,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 13,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,0 % 84,3 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,9 index (0–100)
★
(bättre värde) 76,7 index (0–100) – Utpendling, andel 72,1 % 74,9 % – Inpendling, andel 58,8 % 61,2 % –
Boende Boende — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,2 % 10,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 145,23 kr/kvm 84,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15,37 kr/kvm
★
(bättre värde) 19,93 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 130 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 242 kr/kvm
★
(bättre värde) 256 kr/kvm – Fastighetspris småhus 64 571 kr/kvm 59 144 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 54 375 kr/kvm 44 095 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 62 806 kr/kvm 56 768 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 86,7 per 1 000 inv. 55,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 217,1 per 1 000 inv. 212,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 131,4 per 1 000 inv. 181,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 435,2 per 1 000 inv. 448,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 39,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 7,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 14,8 per 1 000 inv. 15,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 6,8 % 7,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 116 682 80 764 10 633 801 Mediannettoinkomst 404 800 kr/inv. 420 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,6 per 100 000 inv. 11,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 97 kr/inv. 196 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,7 % 86,5 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,4 % 88,9 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 66,1 % 66,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,4 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Cykelväg per invånare 1,60 m/inv 2,38 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 92,2 % 93,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Nacka jämfört med Täby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nacka Täby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 4,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 5,7 %
★
(bättre värde) 5,4 % 9,0 %
Sammanfattning Täby har lägre kommunalskatt (29,88 %) jämfört med Nacka (30,11 %), en skillnad på 0,23 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Nacka eller flytta till Täby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Nacka eller Täby? Den totala kommunala skattesatsen är 30,11 % i Nacka och 29,88 % i Täby (2026). Täby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,23 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Nacka eller Täby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 262,7 poäng i Nacka och 262,3 poäng i Täby (2026). Nacka har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 0,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Nacka eller Täby? Nacka har 113 730 invånare och Täby har 78 514 (2025). Nacka är alltså den större av de två kommunerna. Nacka har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Täby. Medianinkomsten (20–64 år) är 500 200 kr i Nacka och 521 300 kr i Täby per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.