Flytta till Täby — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Täby? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Täby har 78 514 invånare och ligger i Stockholms län.
Kommunalskatten på 29,88 % är 2,50 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Täby bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 29,88 % ligger 2,50 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 10 500 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Täby är 521 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Täby är starka. Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 på 262,3 poäng ligger 32,6 poäng över riksgenomsnittet (229,7). För barnfamiljer är det ett viktigt argument. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 94,7 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Täby är hög. 88,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 9,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Täby
Fastighetspriset för småhus i Täby är 59 144 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 8 871 600 kr. Bostadsrätter ligger på 44 095 kr/kvm, motsvarande ungefär 3 086 650 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Täby: 10,5 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Täby och guiden för att köpa bostad i Täby.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Täby är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,7 % (årsmedelvärde 2025) — 2,3 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Täby är 521 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Täby jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Täby | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 29,88 % | 32,38 % | Bättre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 4,7 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 262,3 | 229,7 | Bättre |
| Trygghet utomhus (2025) | 88,8 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 94,7 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 521 300 kr | 401 400 kr | Bättre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 67,7 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 59 144 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 87,7 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Täby rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Täby bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 29,88 % ligger 2,50 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 10 500 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetsmarknaden i Täby är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,7 % (årsmedelvärde 2025) — 2,3 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Skolresultaten i Täby är starka. Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 på 262,3 poäng ligger 32,6 poäng över riksgenomsnittet (229,7). För barnfamiljer är det ett viktigt argument. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 94,7 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Täby är hög. 88,8 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 9,4 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Täby är 59 144 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 8 871 600 kr. Bostadsrätter ligger på 44 095 kr/kvm, motsvarande ungefär 3 086 650 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är över rikssnittet på 28 884 kr/kvm. 87,7 % av invånarna rekommenderar att flytta till Täby (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Täby en förhållandevis stor stad med 78 514 invånare i Stockholms län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.
Vanliga frågor om att flytta till Täby
Är det dyrt att bo i Täby?
Kommunalskatten i Täby är 29,88 % (2026), vilket är 2,50 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 521 300 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Täby?
Fastighetspriset för småhus i Täby är 59 144 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 8 871 600 kr. Bostadsrätter ligger på 44 095 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Täby?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Täby är 262,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 94,7 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Täby?
Sysselsättningsgraden i Täby är 84,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 521 300 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,7 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Täby?
88,8 % av invånarna i Täby uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Täby tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Täby?
Täby hade 78 514 invånare år 2025. Det gör Täby till en förhållandevis stor stad.
I vilket län ligger Täby?
Täby kommun ligger i Stockholms län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Stockholm.
Mer om Täby
- Fullständig statistik om Täby alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Täby skattsida
- Barnfamiljer i Täby skola & förskola
- Trygghet i Täby brott & trygghet
- Befolkning i Täby befolkningsstatistik
- VA-taxa i Täby vatten & avlopp
- Pendling i Täby in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Täby lön efter skatt
Andra kommuner i Stockholms län du kanske vill jämföra:
Jämför Täby med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.