Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Älmhult vs Uppvidinge — vilket är bäst att bo i?

Älmhult har 17 579 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Älmhult ett bättre värde på 30 och Uppvidinge på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Folkmängd jämförs ej 17 579 8 911 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % −1,7 % 0,2 %
Medelålder 42,4 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,2 % 26,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,0 % 22,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 26,6 % 22,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Kommunal skattesats 33,86 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 736 kr/inv. (bättre värde) 878 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 23,5 % 28,9 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 75 479 kr/inv. 80 440 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Meritvärde åk 9 216,9 poäng 232,4 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,1 poäng 234,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,3 % 83,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,7 % 74,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 187 959 kr 198 652 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 80,7 % 88,2 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 82 % (bättre värde) 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 142 dagar (2025) 25 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,0 år (bättre värde) 81,7 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,1 dagar (bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,0 % 7,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,8 % 93,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % (bättre värde) 64,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,3 % (bättre värde) 6,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,4 % (bättre värde) 55,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,6 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,4 % (bättre värde) 4,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,6 % (2025) 85,2 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 019 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 529 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % (bättre värde) 7,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,5 % (bättre värde) 6,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 410 600 kr (bättre värde) 373 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,4 % (bättre värde) 80,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 81,4 index (0–100) – –
Utpendling, andel 20,5 % 26,4 % –
Inpendling, andel 35,1 % 33,9 % –

Miljö

Miljö — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 423 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 18 % (bättre värde) 17 % –
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,96 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,25 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,5 % (bättre värde) 21,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 119,52 kr/kvm 103,60 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 42,48 kr/kvm 24,19 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 283 kr/kvm 263 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 17 340 kr/kvm 9 952 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 842 kr/kvm 2 965 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 209 kr/kvm 9 875 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 183,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 42,1 per 1 000 inv. 8,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 263,3 per 1 000 inv. 337,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 482,5 per 1 000 inv. 529,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,1 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,7 % −6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 075 8 465 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 900 kr/inv. (bättre värde) 282 200 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 28,4 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 32 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,4 % (bättre värde) 79,8 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,6 % (bättre värde) 84,3 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % (bättre värde) 50,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Elever i kulturskola, andel 7,4 % (2017) 13,6 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 050 kr/elev (2017) 1 175 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,42 lån/inv (bättre värde) 5,75 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % (2025) 47,7 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,9 % (bättre värde) 6,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv (bättre värde) 0,30 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 46,7 % 62,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 6,6 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,3 % (bättre värde) 12,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älmhult jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älmhult Uppvidinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 45,3 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Älmhult och Uppvidinge har nästan identisk kommunalskatt (33,86 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppvidinge (232,4 poäng) 15,5 poäng högre än Älmhult (216,9 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Älmhult (410 600 kr) än i Uppvidinge (373 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älmhult eller flytta till Uppvidinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älmhult eller Uppvidinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,86 % i Älmhult och 33,80 % i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älmhult eller Uppvidinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,9 poäng i Älmhult och 232,4 poäng i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Älmhult eller Uppvidinge?

Älmhult har 17 579 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Älmhult är alltså den större av de två kommunerna. Älmhult har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Uppvidinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 410 600 kr i Älmhult och 373 500 kr i Uppvidinge per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Älmhult och Uppvidinge.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.