Jämförelse · Kronobergs län
Alvesta vs Uppvidinge — vilket är bäst att bo i? Alvesta har 19 687 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Alvesta ett bättre värde på 30 och Uppvidinge på 20.
Alvesta
30
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Uppvidinge
20
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Folkmängd jämförs ej 19 687 8 911 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −1,7 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 45,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,2 % 26,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,4 % 22,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,3 % 22,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Kommunal skattesats 33,42 %
★
(bättre värde) 33,80 % 32,38 % Årets resultat −605 kr/inv. 878 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 40,9 %
★
(bättre värde) 28,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 77 846 kr/inv. 80 440 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Meritvärde åk 9 206,4 poäng 232,4 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,7 poäng 234,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 78,2 % 83,3 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 64,7 % 74,5 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 200 271 kr 198 652 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,1 år
★
(bättre värde) 81,7 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 7,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,6 %
★
(bättre värde) 93,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,9 %
★
(bättre värde) 64,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,2 %
★
(bättre värde) 6,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,2 %
★
(bättre värde) 55,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,3 % (2023) 85,2 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 341 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 529 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,6 % 7,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,5 %
★
(bättre värde) 6,7 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 376 700 kr
★
(bättre värde) 373 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,5 per 1 000 inv. 10,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 %
★
(bättre värde) 80,6 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,2 index (0–100) – – Utpendling, andel 47,3 % 26,4 % – Inpendling, andel 34,9 % 33,9 % –
Boende Boende — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 25,8 % 21,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,08 kr/kvm 103,60 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 16,72 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 154 kr/kvm
★
(bättre värde) 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm
★
(bättre värde) 263 kr/kvm – Fastighetspris småhus 14 023 kr/kvm 9 952 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 13 295 kr/kvm 2 965 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 425 kr/kvm 9 875 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 159,5 per 1 000 inv. 183,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 25,9 per 1 000 inv. 8,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 289,8 per 1 000 inv. 337,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 475,2 per 1 000 inv. 529,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −6,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 19 132 8 465 10 633 801 Mediannettoinkomst 289 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 282 200 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 40,6 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,6 %
★
(bättre värde) 79,8 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 %
★
(bättre värde) 84,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 % 50,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 40,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,6 % (2023) 47,7 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,9 % 6,7 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Cykelväg per invånare 3,47 m/inv
★
(bättre värde) 0,30 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 69,9 %
★
(bättre värde) 62,7 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Alvesta jämfört med Uppvidinge, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Uppvidinge
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 %
★
(bättre värde) 6,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,2 % 12,2 % 9,0 %
Sammanfattning Alvesta har lägre kommunalskatt (33,42 %) jämfört med Uppvidinge (33,80 %), en skillnad på 0,38 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppvidinge (232,4 poäng) 26,0 poäng högre än Alvesta (206,4 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Alvesta eller flytta till Uppvidinge .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Alvesta eller Uppvidinge? Den totala kommunala skattesatsen är 33,42 % i Alvesta och 33,80 % i Uppvidinge (2026). Alvesta har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,38 procentenheter motsvarar ungefär 80 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Alvesta eller Uppvidinge? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,4 poäng i Alvesta och 232,4 poäng i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 26,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Alvesta eller Uppvidinge? Alvesta har 19 687 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Alvesta är alltså den större av de två kommunerna. Alvesta har ungefär 2,2 gånger fler invånare än Uppvidinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 376 700 kr i Alvesta och 373 500 kr i Uppvidinge per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.