Kommunatlas
Jämförelse · Kronobergs län

Markaryd vs Uppvidinge — vilket är bäst att bo i?

Markaryd har 9 862 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Uppvidinge ett bättre värde på 26 och Markaryd på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Folkmängd jämförs ej 9 862 8 911 10 605 529
Befolkningsförändring −0,8 % −1,7 % 0,2 %
Medelålder 45,1 år 45,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,7 % 26,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,9 % 22,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 24,0 % 22,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Kommunal skattesats 33,31 % (bättre värde) 33,80 % 32,38 %
Årets resultat −1 394 kr/inv. 878 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 41,4 % (bättre värde) 28,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 521 kr/inv. 80 440 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Meritvärde åk 9 189,5 poäng 232,4 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 190,6 poäng 234,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 63,5 % 83,3 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 47,8 % 74,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 210 848 kr 198 652 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,1 % (bättre värde) 88,2 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 86 % (bättre värde) 75 % 79 %
Väntetid till äldreboende 63 dagar (2025) 25 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,3 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,2 dagar (bättre värde) 11,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 % 7,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,4 % (bättre värde) 93,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,6 % (bättre värde) 64,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,2 % 6,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,0 % (bättre värde) 55,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 44,2 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,3 % 4,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,8 % (2025) 85,2 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 323 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 529 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,2 % (bättre värde) 7,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % (bättre värde) 6,7 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 372 100 kr 373 500 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,9 % (bättre värde) 80,6 % 80,9 %
Utpendling, andel 23,6 % 26,4 % –
Inpendling, andel 41,1 % 33,9 % –

Miljö

Miljö — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 463 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 22 % (bättre värde) 17 % –
Andel elbilar 3,9 % (bättre värde) 3,7 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,80 ton CO2-ekv/inv 5,25 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 19,3 % (bättre värde) 21,1 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 90,81 kr/kvm (bättre värde) 103,60 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 43,56 kr/kvm 24,19 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 272 kr/kvm 263 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 9 391 kr/kvm 9 952 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 5 994 kr/kvm 2 965 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 12 706 kr/kvm 9 875 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 190,8 per 1 000 inv. 183,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 19,8 per 1 000 inv. 8,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 309,2 per 1 000 inv. 337,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 519,9 per 1 000 inv. 529,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,9 % −6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 543 8 465 10 633 801
Mediannettoinkomst 278 400 kr/inv. 282 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 20,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,7 % 79,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,5 % 84,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,7 % 50,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Elever i kulturskola, andel 11,7 % (2019) 13,6 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 797 kr/elev (2019) 1 175 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,45 lån/inv 5,75 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,0 % (2025) 47,7 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,6 % (bättre värde) 6,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Cykelväg per invånare 4,57 m/inv (bättre värde) 0,30 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 57,0 % 62,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 % (bättre värde) 6,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,5 % (bättre värde) 12,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Markaryd jämfört med Uppvidinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Uppvidinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 27,2 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Markaryd har lägre kommunalskatt (33,31 %) jämfört med Uppvidinge (33,80 %), en skillnad på 0,49 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Uppvidinge (232,4 poäng) 42,9 poäng högre än Markaryd (189,5 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Markaryd eller flytta till Uppvidinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Markaryd eller Uppvidinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,31 % i Markaryd och 33,80 % i Uppvidinge (2026). Markaryd har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,49 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Markaryd eller Uppvidinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 189,5 poäng i Markaryd och 232,4 poäng i Uppvidinge (2026). Uppvidinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 42,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Markaryd eller Uppvidinge?

Markaryd har 9 862 invånare och Uppvidinge har 8 911 (2025). Markaryd är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 372 100 kr i Markaryd och 373 500 kr i Uppvidinge per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Markaryd och Uppvidinge.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.