Jämförelse · Västerbottens län
Vännäs vs Vindeln — vilket är bäst att bo i? Vännäs har 9 225 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Vindeln ett bättre värde på 26 och Vännäs på 24.
Vännäs
24
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vindeln
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 225 5 421 10 605 529 Befolkningsförändring 1,0 % 0,1 % 0,2 % Medelålder 41,8 år 45,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,8 % 28,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 25,6 % 22,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 8,9 % 11,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Meritvärde åk 9 208,6 poäng
★
(bättre värde) 196,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 208,5 poäng
★
(bättre värde) 196,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,5 % 85,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,9 %
★
(bättre värde) 69,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,0 elever/lärare 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 208 622 kr 226 371 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år
★
(bättre värde) 80,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,9 dagar 14,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 9,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 %
★
(bättre värde) 94,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,8 %
★
(bättre värde) 64,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,6 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,4 %
★
(bättre värde) 64,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 % – 79,4 % Anmälda brott 8 149 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 393 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,7 % 3,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 3,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 398 000 kr
★
(bättre värde) 379 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 8,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,0 %
★
(bättre värde) 85,2 % 80,9 % Utpendling, andel 52,9 % 28,9 % – Inpendling, andel 29,8 % 22,8 % –
Boende Boende — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 12,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 70,48 kr/kvm
★
(bättre värde) 105,85 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,79 kr/kvm 23,18 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 97 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 304 kr/kvm 189 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 002 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 164 kr/kvm 8 805 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 21 592 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 167,0 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 44,4 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 271,4 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 482,9 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,8 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,5 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 326 5 359 10 633 801 Mediannettoinkomst 303 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 280 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 32,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 43 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,2 %
★
(bättre värde) 80,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 83,7 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,8 %
★
(bättre värde) 47,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 3,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Cykelväg per invånare 2,59 m/inv 3,33 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 67,8 %
★
(bättre värde) 48,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Vännäs jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vindeln
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % 11,0 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,8 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Vännäs och Vindeln har samma kommunalskatt (35,20 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vännäs (208,6 poäng) 11,8 poäng högre än Vindeln (196,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Vännäs eller flytta till Vindeln .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Vännäs eller Vindeln? Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Vännäs och 35,20 % i Vindeln (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Vännäs eller Vindeln? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,6 poäng i Vännäs och 196,8 poäng i Vindeln (2026). Vännäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Vännäs eller Vindeln? Vännäs har 9 225 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Vännäs är alltså den större av de två kommunerna. Vännäs har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Vindeln. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 000 kr i Vännäs och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.