Kommuner i Västerbottens län — alla 15 kommuner
Västerbottens län har 15 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Västerbottens län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Västerbottens län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
| Rang | Kommun | Folkmängd |
|---|---|---|
| 1 | Umeå | 135 273 |
| 2 | Skellefteå | 75 405 |
| 3 | Lycksele | 12 159 |
| 4 | Vännäs | 9 225 |
| 5 | Nordmaling | 6 905 |
| 6 | Robertsfors | 6 595 |
| 7 | Vilhelmina | 6 172 |
| 8 | Storuman | 5 543 |
| 9 | Vindeln | 5 421 |
| 10 | Norsjö | 3 811 |
| 11 | Malå | 2 902 |
| 12 | Åsele | 2 683 |
| 13 | Sorsele | 2 362 |
| 14 | Bjurholm | 2 327 |
| 15 | Dorotea | 2 241 |
Kommunal skattesats 2026
| Rang | Kommun | Kommunal skattesats |
|---|---|---|
| 1 | Skellefteå | 34,45 % |
| 2 | Umeå | 34,65 % |
| 3 | Lycksele | 34,90 % |
| 4 | Storuman | 34,95 % |
| 5 | Bjurholm | 35,00 % |
| 5 | Robertsfors | 35,00 % |
| 7 | Nordmaling | 35,10 % |
| 8 | Malå | 35,20 % |
| 8 | Norsjö | 35,20 % |
| 8 | Vindeln | 35,20 % |
| 8 | Vännäs | 35,20 % |
| 12 | Sorsele | 35,45 % |
| 12 | Åsele | 35,45 % |
| 14 | Vilhelmina | 35,50 % |
| 15 | Dorotea | 35,65 % |
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Dorotea | 232,3 poäng |
| 2 | Umeå | 231,8 poäng |
| 3 | Storuman | 224,1 poäng |
| 4 | Sorsele | 223,5 poäng |
| 5 | Malå | 219,7 poäng |
| 6 | Åsele | 218,6 poäng |
| 7 | Skellefteå | 218,5 poäng |
| 8 | Robertsfors | 216,7 poäng |
| 9 | Norsjö | 216,3 poäng |
| 10 | Lycksele | 215,6 poäng |
| 11 | Vilhelmina | 212,3 poäng |
| 12 | Vännäs | 208,6 poäng |
| 13 | Nordmaling | 202,7 poäng |
| 14 | Vindeln | 196,8 poäng |
| 15 | Bjurholm | 188,4 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
| Rang | Kommun | Arbetslöshet 18–65 år |
|---|---|---|
| 1 | Vindeln | 3,3 % |
| 2 | Sorsele | 3,4 % |
| 3 | Vännäs | 3,7 % |
| 4 | Robertsfors | 3,9 % |
| 5 | Storuman | 4,1 % |
| 6 | Umeå | 4,2 % |
| 7 | Malå | 4,5 % |
| 8 | Norsjö | 4,5 % |
| 9 | Dorotea | 4,6 % |
| 10 | Vilhelmina | 4,9 % |
| 11 | Nordmaling | 5,0 % |
| 12 | Lycksele | 5,0 % |
| 13 | Åsele | 5,3 % |
| 14 | Bjurholm | 6,2 % |
| 15 | Skellefteå | 6,9 % |
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Skellefteå | 423 500 kr |
| 2 | Vännäs | 398 000 kr |
| 3 | Malå | 391 800 kr |
| 4 | Lycksele | 390 800 kr |
| 5 | Umeå | 390 300 kr |
| 6 | Dorotea | 387 100 kr |
| 7 | Nordmaling | 385 800 kr |
| 8 | Norsjö | 384 100 kr |
| 9 | Robertsfors | 383 600 kr |
| 10 | Vindeln | 379 400 kr |
| 11 | Storuman | 378 500 kr |
| 12 | Sorsele | 373 700 kr |
| 13 | Vilhelmina | 363 600 kr |
| 14 | Åsele | 362 900 kr |
| 15 | Bjurholm | 362 500 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Storuman | 94,1 % |
| 2 | Vännäs | 93,2 % |
| 3 | Robertsfors | 93,0 % |
| 4 | Lycksele | 91,5 % |
| 5 | Norsjö | 91,0 % |
| 6 | Nordmaling | 90,4 % |
| 7 | Umeå | 88,0 % |
Saknar värde för 2025: Bjurholm (senast 2021), Dorotea (senast 2023), Malå (senast 2022), Skellefteå (senast 2024), Sorsele (senast 2023).
Direktjämförelser i Västerbottens län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Västerbottens läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Västerbottens län
Hur många kommuner finns i Västerbottens län?
Västerbottens län består av 15 kommuner: Bjurholm, Dorotea, Lycksele, Malå, Nordmaling, Norsjö, Robertsfors, Skellefteå, Sorsele, Storuman, Umeå, Vilhelmina, Vindeln, Vännäs, Åsele.
Vilken är den största kommunen i Västerbottens län?
Umeå är den folkrikaste kommunen i Västerbottens län med 135 273 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Västerbottens län?
Skellefteå har den lägsta kommunala skattesatsen i Västerbottens län med 34,45 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Västerbottens län?
Dorotea har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Västerbottens läns kommuner, 232,3 poäng (2026).
Vilken region tillhör Västerbottens län?
Kommunerna i Västerbottens län ingår i Region Västerbotten, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Västerbottens län
De fem kommuner i Västerbottens län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Västerbottens län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Skellefteå | 34,45 % |
| 2 | Umeå | 34,65 % |
| 3 | Lycksele | 34,90 % |
| 4 | Storuman | 34,95 % |
| 5 | Bjurholm | 35,00 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Dorotea | 232,3 poäng |
| 2 | Umeå | 231,8 poäng |
| 3 | Storuman | 224,1 poäng |
| 4 | Sorsele | 223,5 poäng |
| 5 | Malå | 219,7 poäng |
Lägst brottslighet 2025
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Norsjö | 5 502 per 100 000 inv. |
| 2 | Nordmaling | 7 280 per 100 000 inv. |
| 3 | Malå | 7 538 per 100 000 inv. |
| 4 | Vännäs | 8 149 per 100 000 inv. |
| 5 | Sorsele | 9 112 per 100 000 inv. |
Högst medianinkomst 2024
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Skellefteå | 423 500 kr |
| 2 | Vännäs | 398 000 kr |
| 3 | Malå | 391 800 kr |
| 4 | Lycksele | 390 800 kr |
| 5 | Umeå | 390 300 kr |
Regionfullmäktige Region Västerbotten — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 27 | 24 | -3 |
| Moderaterna | 12 | 14 | +2 |
| Vänsterpartiet | 9 | 8 | -1 |
| Centerpartiet | 6 | 6 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 5 | 6 | +1 |
| Sverigedemokraterna | 6 | 6 | ±0 |
| Miljöpartiet | 3 | 5 | +2 |
| Liberalerna | 3 | 2 | -1 |
Så har Region Västerbotten styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026SVMPVänsterstyre
- 2018–2022SVMPSKR:s klassning:
V - 2014–2018SVMPSKR:s klassning:
V - 2010–2014SVMPSKR:s klassning:
V
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Västerbotten
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 3344,9 % | 3041,1 % | 2635,5 % | 2737,1 % | 2433,4 % | -9 |
| Moderaterna | 1013,9 % | 912,1 % | 1013,7 % | 1216,9 % | 1419,3 % | +4 |
| Sverigedemokraterna | 01,6 % | 33,9 % | 56,7 % | 68,9 % | 68,5 % | +6 |
| Centerpartiet | 67,8 % | 68,7 % | 811,3 % | 68,6 % | 67,9 % | ±0 |
| Vänsterpartiet | 79,6 % | 912,4 % | 1013,5 % | 911,9 % | 811,0 % | +1 |
| Kristdemokraterna | 46,0 % | 45,1 % | 46,0 % | 57,1 % | 67,9 % | +2 |
| Miljöpartiet | 45,5 % | 45,0 % | 23,3 % | 33,8 % | 57,3 % | +1 |
| Liberalerna | 79,1 % | 68,1 % | 68,0 % | 34,4 % | 23,3 % | -5 |
| Övriga partier | 01,6 % | 03,6 % | 01,9 % | 01,4 % | 01,3 % | ±0 |
| Mandat totalt | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Västerbottens län
SCBs regionala opinionssiffra för Mellersta och Övre Norrland — inte en mätning av Västerbottens län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.