Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Vilhelmina vs Vindeln — vilket är bäst att bo i?

Vilhelmina har 6 172 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Vindeln ett bättre värde på 36 och Vilhelmina på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Folkmängd jämförs ej 6 172 5 421 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 46,4 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,4 % 28,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,9 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,0 % 11,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Kommunal skattesats 35,50 % 35,20 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 434 kr/inv. 2 505 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 43,8 % 66,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 91 183 kr/inv. 84 413 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Meritvärde åk 9 212,3 poäng (bättre värde) 196,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,5 poäng (bättre värde) 196,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,9 % 85,7 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 80,6 % (bättre värde) 69,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 7,4 elever/lärare (bättre värde) 9,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 245 387 kr 226 371 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 3,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,3 % 97,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 20 dagar (2024) 18 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,5 år 80,4 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,9 % 9,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 94,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,5 % 64,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,6 % 4,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,3 % 64,9 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 41,3 % 30,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,1 % (bättre värde) 3,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Anmälda brott 9 790 per 100 000 inv. 9 393 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,9 % 3,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,0 % 3,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 363 600 kr 379 400 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,2 % 85,2 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 14,9 % 28,9 % –
Inpendling, andel 8,6 % 22,8 % –

Miljö

Miljö — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Insamlat kommunalt avfall 664 kg/inv (2024) 406 kg/inv (2025) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 11 % (2025) 20 % (2017) –
Andel elbilar 1,3 % 3,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,45 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,67 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,5 % (bättre värde) 12,8 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 112,67 kr/kvm 105,85 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,78 kr/kvm 23,18 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 97 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 304 kr/kvm 189 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 7 601 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 174 kr/kvm 8 805 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 881 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 188,6 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 50,7 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 350,9 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 590,4 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,8 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −5,6 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 829 5 359 10 633 801
Mediannettoinkomst 263 700 kr/inv. 280 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 23 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,6 % (bättre värde) 80,9 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 83,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,2 % 47,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Elever i kulturskola, andel – 19,8 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 1 375 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,61 lån/inv 10,55 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 3,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Cykelväg per invånare 1,03 m/inv 3,33 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,6 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 31,8 % 48,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 11,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 11,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Vilhelmina jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vilhelmina Vindeln Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,7 % 33,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Vindeln har lägre kommunalskatt (35,20 %) jämfört med Vilhelmina (35,50 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vilhelmina (212,3 poäng) 15,5 poäng högre än Vindeln (196,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Vilhelmina eller flytta till Vindeln.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Vilhelmina eller Vindeln?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,50 % i Vilhelmina och 35,20 % i Vindeln (2026). Vindeln har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Vilhelmina eller Vindeln?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 212,3 poäng i Vilhelmina och 196,8 poäng i Vindeln (2026). Vilhelmina har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Vilhelmina eller Vindeln?

Vilhelmina har 6 172 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Vilhelmina är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 363 600 kr i Vilhelmina och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 49 jämförbara nyckeltal mellan Vilhelmina och Vindeln.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.