Jämförelse · Västerbottens län
Robertsfors vs Vännäs — vilket är bäst att bo i? Robertsfors har 6 595 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Vännäs ett bättre värde på 30 och Robertsfors på 24.
Robertsfors
24
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Vännäs
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 595 9 225 10 605 529 Befolkningsförändring −1,4 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 46,3 år 41,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,0 % 21,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 25,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,1 % 8,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Kommunal skattesats 35,00 %
★
(bättre värde) 35,20 % 32,38 % Årets resultat 82 kr/inv. 4 193 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 43,0 % 44,2 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 80 328 kr/inv. 77 272 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Meritvärde åk 9 224,5 poäng 230,4 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 228,5 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 91,7 %
★
(bättre värde) 86,3 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 82,1 %
★
(bättre värde) 69,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 14,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 204 292 kr 208 622 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Medellivslängd 81,2 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,8 dagar
★
(bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 %
★
(bättre värde) 9,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,5 % 98,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,1 % 66,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,4 % 65,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,0 % 93,2 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 9 213 per 100 000 inv. 8 149 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,9 % 2,7 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 %
★
(bättre värde) 3,6 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 383 600 kr 398 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,3 % 87,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 42,8 % 52,9 % – Inpendling, andel 17,2 % 29,8 % –
Boende Boende — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 %
★
(bättre värde) 10,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 103,37 kr/kvm 70,48 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år
★
(bättre värde) 30 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 190 kr/kvm
★
(bättre värde) 304 kr/kvm – Fastighetspris småhus 10 959 kr/kvm 18 002 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 145 kr/kvm 9 164 kr/kvm 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 21 782 kr/kvm 21 592 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 109,9 per 1 000 inv. 167,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 7,3 per 1 000 inv. 44,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 368,0 per 1 000 inv. 271,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 485,4 per 1 000 inv. 482,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,3 % 2,5 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 433 9 326 10 633 801 Mediannettoinkomst 286 600 kr/inv. 303 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 32,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 107 kr/inv. 43 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,0 %
★
(bättre värde) 49,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 52,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 54,4 % 74,6 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Cykelväg per invånare 1,53 m/inv 2,59 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,7 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 36,8 % 67,8 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Robertsfors jämfört med Vännäs, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vännäs
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 8,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 % 11,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Robertsfors och Vännäs har nästan identisk kommunalskatt (35,00 % respektive 35,20 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vännäs (230,4 poäng) 5,9 poäng högre än Robertsfors (224,5 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Robertsfors eller flytta till Vännäs .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Robertsfors eller Vännäs? Den totala kommunala skattesatsen är 35,00 % i Robertsfors och 35,20 % i Vännäs (2026). Robertsfors har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Robertsfors eller Vännäs? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,5 poäng i Robertsfors och 230,4 poäng i Vännäs (2025). Vännäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 5,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Robertsfors eller Vännäs? Robertsfors har 6 595 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Vännäs är alltså den största av de två kommunerna. Vännäs har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Robertsfors. Medianinkomsten (20–64 år) är 383 600 kr i Robertsfors och 398 000 kr i Vännäs per år. Källa: SCB via Kolada.