Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Vännäs vs Vilhelmina — vilket är bäst att bo i?

Vännäs har 9 225 invånare och Vilhelmina har 6 172 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Vännäs ett bättre värde på 39 och Vilhelmina på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Folkmängd jämförs ej 9 225 6 172 10 605 529
Befolkningsförändring 1,0 % −0,9 % 0,2 %
Medelålder 41,8 år 46,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,8 % 29,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,6 % 19,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,9 % 8,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Kommunal skattesats 35,20 % (bättre värde) 35,50 % 32,38 %
Årets resultat 4 193 kr/inv. (bättre värde) 1 434 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 44,2 % (bättre värde) 43,8 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 77 272 kr/inv. 91 183 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Meritvärde åk 9 230,4 poäng (bättre värde) 205,9 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,1 poäng (bättre värde) 209,9 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,3 % (bättre värde) 85,7 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 69,2 % 75,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 14,0 elever/lärare 7,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 208 622 kr 245 387 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 3,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87 % 90 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 97 dagar 20 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Medellivslängd 82,0 år (bättre värde) 78,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,9 dagar 10,5 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % (bättre värde) 12,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 % (bättre värde) 90,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,8 % (bättre värde) 64,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,6 % (bättre värde) 6,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,4 % (bättre värde) 60,3 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 24,6 % (bättre värde) 41,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % (bättre värde) 3,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,2 % 79,4 %
Anmälda brott 8 149 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 790 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,7 % (bättre värde) 3,1 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 398 000 kr (bättre värde) 363 600 kr 401 400 kr
Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,0 % (bättre värde) 84,2 % 80,9 %
Utpendling, andel 52,9 % 14,9 %
Inpendling, andel 29,8 % 8,6 %

Miljö

Miljö — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Insamlat kommunalt avfall 431 kg/inv (bättre värde) 664 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (bättre värde) 11 %
Andel elbilar 4,5 % (bättre värde) 1,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,43 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,45 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % (bättre värde) 10,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 70,48 kr/kvm (bättre värde) 112,67 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30 kr/år 28 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 304 kr/kvm 304 kr/kvm
Fastighetspris småhus 18 002 kr/kvm 7 601 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 164 kr/kvm 2 174 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 21 592 kr/kvm 21 881 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 167,0 per 1 000 inv. 188,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 44,4 per 1 000 inv. 50,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 271,4 per 1 000 inv. 350,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 482,9 per 1 000 inv. 590,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,5 % −5,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 326 5 829 10 633 801
Mediannettoinkomst 303 800 kr/inv. (bättre värde) 263 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 32,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 43 kr/inv. 23 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 % (bättre värde) 79,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % (bättre värde) 82,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,8 % (bättre värde) 45,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Elever i kulturskola, andel 13,0 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 109 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 12,22 lån/inv (bättre värde) 6,61 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 74,6 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 4,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Cykelväg per invånare 2,59 m/inv (bättre värde) 1,03 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % (bättre värde) 98,6 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 67,8 % (bättre värde) 31,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 7,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,8 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Vännäs jämfört med Vilhelmina, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Vännäs Vilhelmina Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 41,1 % (bättre värde) 28,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Vännäs och Vilhelmina har nästan identisk kommunalskatt (35,20 % respektive 35,50 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vännäs (230,4 poäng) 24,5 poäng högre än Vilhelmina (205,9 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Vännäs (398 000 kr) än i Vilhelmina (363 600 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Vännäs eller flytta till Vilhelmina.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Vännäs eller Vilhelmina?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,20 % i Vännäs och 35,50 % i Vilhelmina (2026). Vännäs har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Vännäs eller Vilhelmina?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,4 poäng i Vännäs och 205,9 poäng i Vilhelmina (2025). Vännäs har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 24,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Vännäs eller Vilhelmina?

Vännäs har 9 225 invånare och Vilhelmina har 6 172 (2025). Vännäs är alltså den största av de två kommunerna. Vännäs har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Vilhelmina. Medianinkomsten (20–64 år) är 398 000 kr i Vännäs och 363 600 kr i Vilhelmina per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare