Flytta till Vännäs — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Vännäs? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Vännäs har 9 225 invånare och ligger i Västerbottens län.
Kommunalskatten på 35,20 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Vännäs på 35,20 % är 2,82 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Vännäs är 398 000 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Vännäs ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 230,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,3 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Vännäs är hög. 93,2 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 13,8 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Vännäs
Fastighetspriset för småhus i Vännäs är 18 002 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 700 300 kr. Bostadsrätter ligger på 9 164 kr/kvm, motsvarande ungefär 641 480 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Vännäs: 10,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Vännäs och guiden för att köpa bostad i Vännäs.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Vännäs är stark med en arbetslöshet på 2,7 % — 2,7 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Vännäs är 398 000 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Vännäs jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Vännäs | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 35,20 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 2,7 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 230,4 | 228,5 | Bättre |
| Trygghet utomhus | 93,2 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 86,3 % | 84,2 % | Bättre |
| Medianinkomst | 398 000 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 41,1 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 18 002 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 74,6 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Vännäs rätt för dig?
Kommunalskatten i Vännäs på 35,20 % är 2,82 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Vännäs är stark med en arbetslöshet på 2,7 % — 2,7 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Skolresultaten i Vännäs ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 230,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 86,3 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Vännäs är hög. 93,2 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 13,8 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Vännäs är 18 002 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 700 300 kr. Bostadsrätter ligger på 9 164 kr/kvm, motsvarande ungefär 641 480 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 74,6 % av invånarna rekommenderar att flytta till Vännäs (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Vännäs en mindre ort med 9 225 invånare i Västerbottens län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Vännäs
Är det dyrt att bo i Vännäs?
Kommunalskatten i Vännäs är 35,20 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 398 000 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Vännäs?
Fastighetspriset för småhus i Vännäs är 18 002 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 700 300 kr. Bostadsrätter ligger på 9 164 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Vännäs?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Vännäs är 230,4 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 86,3 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Vännäs?
Sysselsättningsgraden i Vännäs är 87,0 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 398 000 kr/år. Arbetslösheten är 2,7 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Vännäs?
93,2 % av invånarna i Vännäs uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Vännäs tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Vännäs?
Vännäs hade 9 225 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.
I vilket län ligger Vännäs?
Vännäs kommun ligger i Västerbottens län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västerbotten.
Mer om Vännäs
- Fullständig statistik om Vännäs alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Vännäs skattsida
- Barnfamiljer i Vännäs skola & förskola
- Trygghet i Vännäs brott & trygghet
- Befolkning i Vännäs befolkningsstatistik
- VA-taxa i Vännäs vatten & avlopp
- Pendling i Vännäs in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Vännäs lön efter skatt
Andra kommuner i Västerbottens län du kanske vill jämföra:
Jämför Vännäs med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider