Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Nordmaling vs Vindeln — vilket är bäst att bo i?

Nordmaling har 6 905 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Vindeln ett bättre värde på 32 och Nordmaling på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Folkmängd jämförs ej 6 905 5 421 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 28,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,4 % 22,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,1 % 11,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Kommunal skattesats 35,10 % (bättre värde) 35,20 % 32,38 %
Årets resultat 183 kr/inv. 2 505 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 40,5 % 66,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 82 768 kr/inv. 84 413 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng (bättre värde) 196,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 202,7 poäng (bättre värde) 196,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,0 % 85,7 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,6 % 69,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare 9,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 172 500 kr 226 371 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,2 % 97,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 57 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (2016) 18 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 80,4 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 9,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 % (bättre värde) 94,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % (bättre värde) 64,7 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,0 % (bättre värde) 4,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 % 64,9 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 24,1 % 30,4 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,4 % – 79,4 %
Anmälda brott 7 280 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 393 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 3,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 800 kr (bättre värde) 379 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 85,2 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 43,0 % 28,9 % –
Inpendling, andel 19,4 % 22,8 % –

Miljö

Miljö — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Insamlat kommunalt avfall 239 kg/inv (bättre värde) 406 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet – 20 % –
Andel elbilar 3,7 % (bättre värde) 3,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,16 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,67 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 % (bättre värde) 12,8 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,84 kr/kvm (bättre värde) 105,85 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,89 kr/kvm 23,18 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 97 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 189 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 10 715 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 723 kr/kvm (2024) 8 805 kr/kvm (2025) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 19 295 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 149,9 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 2,6 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 352,1 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 504,7 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −1,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 761 5 359 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. (bättre värde) 280 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,8 % 80,9 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,6 % 83,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,7 % 47,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 40,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Elever i kulturskola, andel – 19,8 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 161 kr/elev (2020) (bättre värde) 1 375 kr/elev (2020) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,94 lån/inv 10,55 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % – 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 3,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Cykelväg per invånare 2,10 m/inv 3,33 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,9 % (bättre värde) 48,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 11,0 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % 11,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nordmaling jämfört med Vindeln, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vindeln Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,1 % 33,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Nordmaling har lägre kommunalskatt (35,10 %) jämfört med Vindeln (35,20 %), en skillnad på 0,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nordmaling (202,7 poäng) 5,9 poäng högre än Vindeln (196,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordmaling eller flytta till Vindeln.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nordmaling eller Vindeln?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,10 % i Nordmaling och 35,20 % i Vindeln (2026). Nordmaling har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar ungefär 20 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nordmaling eller Vindeln?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Nordmaling och 196,8 poäng i Vindeln (2026). Nordmaling har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Nordmaling eller Vindeln?

Nordmaling har 6 905 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Nordmaling är alltså den större av de två kommunerna. Nordmaling har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Vindeln. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 800 kr i Nordmaling och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2016–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Nordmaling och Vindeln.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.