Kommunatlas
Jämförelse · Västerbottens län

Nordmaling vs Vännäs — vilket är bäst att bo i?

Nordmaling har 6 905 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Vännäs ett bättre värde på 36 och Nordmaling på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Folkmängd jämförs ej 6 905 9 225 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % 1,0 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 41,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,2 % 21,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,4 % 25,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 9,1 % 8,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Kommunal skattesats 35,10 % (bättre värde) 35,20 % 32,38 %
Årets resultat 183 kr/inv. 4 193 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 40,5 % 44,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 82 768 kr/inv. 77 272 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Meritvärde åk 9 202,7 poäng 208,6 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 202,7 poäng 208,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,0 % 83,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 58,6 % 71,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,5 elever/lärare (bättre värde) 14,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 172 500 kr 208 622 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,2 % (bättre värde) 86,6 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 57 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 22 dagar (2016) 97 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 82,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar (bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,2 % 9,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,3 % 98,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % (bättre värde) 66,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,0 % (bättre värde) 5,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,7 % 65,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 24,1 % 24,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,4 % 93,2 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 7 280 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 149 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 3,7 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 3,6 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 800 kr 398 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,1 % 87,0 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 43,0 % 52,9 % –
Inpendling, andel 19,4 % 29,8 % –

Miljö

Miljö — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 239 kg/inv (bättre värde) 427 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet – 24 % –
Andel elbilar 3,7 % 4,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,16 ton CO2-ekv/inv 3,43 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,7 % (bättre värde) 10,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 105,84 kr/kvm 70,48 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27,89 kr/kvm (bättre värde) 29,79 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm (bättre värde) 304 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 10 715 kr/kvm 18 002 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 723 kr/kvm (2024) 9 164 kr/kvm (2025) 39 813 kr/kvm (2025)
Fastighetspris fritidshus 19 295 kr/kvm 21 592 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 149,9 per 1 000 inv. 167,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 2,6 per 1 000 inv. 44,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 352,1 per 1 000 inv. 271,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 504,7 per 1 000 inv. 482,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 46,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % 2,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 761 9 326 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. 303 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 32,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 43 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,8 % 82,2 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,6 % 84,0 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,7 % 49,8 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 52,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Elever i kulturskola, andel – 13,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 161 kr/elev (2020) 1 109 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,94 lån/inv 12,22 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,9 % 74,6 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % 4,7 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Cykelväg per invånare 2,10 m/inv 2,59 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 51,9 % 67,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 8,5 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,7 % 11,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Nordmaling jämfört med Vännäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Nordmaling Vännäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,1 % 41,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Nordmaling har lägre kommunalskatt (35,10 %) jämfört med Vännäs (35,20 %), en skillnad på 0,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vännäs (208,6 poäng) 5,9 poäng högre än Nordmaling (202,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Nordmaling eller flytta till Vännäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Nordmaling eller Vännäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,10 % i Nordmaling och 35,20 % i Vännäs (2026). Nordmaling har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar ungefär 20 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Nordmaling eller Vännäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 202,7 poäng i Nordmaling och 208,6 poäng i Vännäs (2026). Vännäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Nordmaling eller Vännäs?

Nordmaling har 6 905 invånare och Vännäs har 9 225 (2025). Vännäs är alltså den större av de två kommunerna. Vännäs har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Nordmaling. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 800 kr i Nordmaling och 398 000 kr i Vännäs per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2016–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Nordmaling och Vännäs.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.