Jämförelse · Västerbottens län
Robertsfors vs Vindeln — vilket är bäst att bo i? Robertsfors har 6 595 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Båda kommunerna ligger i Västerbottens län. Av 49 jämförbara nyckeltal har Vindeln ett bättre värde på 25 och Robertsfors på 23.
Robertsfors
23
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Vindeln
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 595 5 421 10 605 529 Befolkningsförändring −1,4 % 0,1 % 0,2 % Medelålder 46,3 år 45,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,0 % 28,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,5 % 22,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,1 % 11,0 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Kommunal skattesats 35,00 %
★
(bättre värde) 35,20 % 32,38 % Årets resultat 82 kr/inv. 2 505 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 43,0 % 66,6 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 80 328 kr/inv. 84 413 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Meritvärde åk 9 216,7 poäng
★
(bättre värde) 196,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,7 poäng
★
(bättre värde) 196,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,7 % 85,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,8 %
★
(bättre värde) 69,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare 9,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 204 292 kr 226 371 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år
★
(bättre värde) 80,4 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,8 dagar
★
(bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % 9,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,5 %
★
(bättre värde) 94,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,1 %
★
(bättre värde) 64,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 %
★
(bättre värde) 4,7 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,4 % 64,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,0 % – 79,4 % Anmälda brott 9 213 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 393 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,9 % 3,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 3,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 383 600 kr
★
(bättre värde) 379 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,9 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,3 %
★
(bättre värde) 85,2 % 80,9 % Utpendling, andel 42,8 % 28,9 % – Inpendling, andel 17,2 % 22,8 % –
Boende Boende — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 4,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 %
★
(bättre värde) 12,8 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 103,37 kr/kvm
★
(bättre värde) 105,85 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 26,90 kr/kvm 23,18 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 97 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 190 kr/kvm 189 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 10 959 kr/kvm 8 953 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 145 kr/kvm (2024) 8 805 kr/kvm (2025) 39 813 kr/kvm (2025) Fastighetspris fritidshus 21 782 kr/kvm 7 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 109,9 per 1 000 inv. 149,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 7,3 per 1 000 inv. 8,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 368,0 per 1 000 inv. 348,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 485,4 per 1 000 inv. 505,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,3 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 433 5 359 10 633 801 Mediannettoinkomst 286 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 280 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 107 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,3 %
★
(bättre värde) 83,7 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,0 %
★
(bättre värde) 47,4 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,4 % 3,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Cykelväg per invånare 1,53 m/inv 3,33 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 96,7 % 99,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 36,8 % 48,5 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Robertsfors jämfört med Vindeln, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Robertsfors Vindeln
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % 11,0 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 % 11,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Robertsfors har lägre kommunalskatt (35,00 %) jämfört med Vindeln (35,20 %), en skillnad på 0,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Robertsfors (216,7 poäng) 19,9 poäng högre än Vindeln (196,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Robertsfors eller flytta till Vindeln .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Robertsfors eller Vindeln? Den totala kommunala skattesatsen är 35,00 % i Robertsfors och 35,20 % i Vindeln (2026). Robertsfors har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Robertsfors eller Vindeln? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,7 poäng i Robertsfors och 196,8 poäng i Vindeln (2026). Robertsfors har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 19,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Robertsfors eller Vindeln? Robertsfors har 6 595 invånare och Vindeln har 5 421 (2025). Robertsfors är alltså den större av de två kommunerna. Robertsfors har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Vindeln. Medianinkomsten (20–64 år) är 383 600 kr i Robertsfors och 379 400 kr i Vindeln per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.