Jämförelse · Jönköpings län
Mullsjö vs Vetlanda — vilket är bäst att bo i? Mullsjö har 7 546 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Mullsjö ett bättre värde på 29 och Vetlanda på 25.
Mullsjö
29
nyckeltal i topp
vs
Vetlanda
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Folkmängd jämförs ej 7 546 27 313 10 605 529 Befolkningsförändring −0,6 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 44,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,7 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,4 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,1 % 17,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Meritvärde åk 9 203,2 poäng 204,6 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,9 poäng 205,8 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 75,0 % 76,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 56,7 % 60,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 181 045 kr 206 299 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,1 år
★
(bättre värde) 81,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,3 dagar 10,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 8,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 %
★
(bättre värde) 93,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % 71,4 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,3 %
★
(bättre värde) 7,4 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 65,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,7 %
★
(bättre värde) 78,5 % 79,4 % Anmälda brott 6 658 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 731 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 %
★
(bättre värde) 6,4 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 393 300 kr
★
(bättre värde) 383 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,9 %
★
(bättre värde) 82,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 79,2 index (0–100) – Utpendling, andel 54,8 % 24,1 % – Inpendling, andel 36,4 % 16,2 % –
Boende Boende — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,9 %
★
(bättre värde) 12,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 81,64 kr/kvm
★
(bättre värde) 106,78 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,12 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 197 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 15 923 kr/kvm 13 643 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 14 334 kr/kvm 13 410 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 25 801 kr/kvm 14 972 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 136,8 per 1 000 inv. 177,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 28,8 per 1 000 inv. 32,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 290,6 per 1 000 inv. 291,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 456,3 per 1 000 inv. 501,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,1 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,2 % −0,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 617 26 882 10 633 801 Mediannettoinkomst 295 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 289 600 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 3,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 22 kr/inv. 134 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,7 %
★
(bättre värde) 82,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,6 %
★
(bättre värde) 84,8 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,9 %
★
(bättre värde) 48,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 38,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 5,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Cykelväg per invånare 4,69 m/inv
★
(bättre värde) 3,86 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 94,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 60,2 % 66,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mullsjö jämfört med Vetlanda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Vetlanda
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % 6,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 %
★
(bättre värde) 10,5 % 9,0 %
Sammanfattning Vetlanda har lägre kommunalskatt (33,77 %) jämfört med Mullsjö (34,10 %), en skillnad på 0,33 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mullsjö eller flytta till Vetlanda .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mullsjö eller Vetlanda? Den totala kommunala skattesatsen är 34,10 % i Mullsjö och 33,77 % i Vetlanda (2026). Vetlanda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,33 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mullsjö eller Vetlanda? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 203,2 poäng i Mullsjö och 204,6 poäng i Vetlanda (2026). Vetlanda har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Mullsjö eller Vetlanda? Mullsjö har 7 546 invånare och Vetlanda har 27 313 (2025). Vetlanda är alltså den större av de två kommunerna. Vetlanda har ungefär 3,6 gånger fler invånare än Mullsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 393 300 kr i Mullsjö och 383 400 kr i Vetlanda per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.