Kommuner i Jönköpings län — alla 13 kommuner
Jönköpings län har 13 kommuner. Se statistik, rankingar och jämförelser för varje kommun nedan.
Kommuner i Jönköpings län
Jämför länets kommuner
Kommunerna i Jönköpings län rangordnade på centrala nyckeltal. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Folkmängd 2025
Kommunal skattesats 2026
Meritvärde åk 9 2026
| Rang | Kommun | Meritvärde åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Habo | 227,2 poäng |
| 2 | Sävsjö | 221,3 poäng |
| 3 | Nässjö | 220,8 poäng |
| 4 | Jönköping | 220,7 poäng |
| 5 | Värnamo | 219,3 poäng |
| 6 | Gislaved | 216,8 poäng |
| 7 | Eksjö | 215,8 poäng |
| 8 | Tranås | 213,0 poäng |
| 9 | Gnosjö | 212,1 poäng |
| 10 | Aneby | 208,3 poäng |
| 11 | Vetlanda | 204,6 poäng |
| 12 | Mullsjö | 203,2 poäng |
| 13 | Vaggeryd | 202,3 poäng |
Arbetslöshet 18–65 år 2025
Medianinkomst 20–64 år 2024
| Rang | Kommun | Medianinkomst 20–64 år |
|---|---|---|
| 1 | Habo | 425 600 kr |
| 2 | Värnamo | 398 000 kr |
| 3 | Vaggeryd | 395 400 kr |
| 4 | Jönköping | 394 100 kr |
| 5 | Mullsjö | 393 300 kr |
| 6 | Gislaved | 387 400 kr |
| 7 | Gnosjö | 387 300 kr |
| 8 | Aneby | 386 300 kr |
| 9 | Eksjö | 385 400 kr |
| 10 | Tranås | 384 700 kr |
| 11 | Vetlanda | 383 400 kr |
| 12 | Nässjö | 377 500 kr |
| 13 | Sävsjö | 371 200 kr |
Trygghet utomhus när det är mörkt 2025
| Rang | Kommun | Trygghet utomhus när det är mörkt |
|---|---|---|
| 1 | Mullsjö | 90,7 % |
| 2 | Aneby | 89,1 % |
| 3 | Jönköping | 84,2 % |
| 4 | Tranås | 79,8 % |
| 5 | Gnosjö | 79,3 % |
| 5 | Värnamo | 79,3 % |
| 7 | Vetlanda | 78,5 % |
| 8 | Gislaved | 73,6 % |
Saknar värde för 2025: Eksjö (senast 2022), Sävsjö (senast 2022), Vaggeryd (senast 2024).
Direktjämförelser i Jönköpings län
Så rankas länets kommuner
Välj ett nyckeltal och se hur Jönköpings läns kommuner placerar sig mot varandra och mot riks- och länssnittet.
Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.
Vanliga frågor om Jönköpings län
Hur många kommuner finns i Jönköpings län?
Jönköpings län består av 13 kommuner: Aneby, Eksjö, Gislaved, Gnosjö, Habo, Jönköping, Mullsjö, Nässjö, Sävsjö, Tranås, Vaggeryd, Vetlanda, Värnamo.
Vilken är den största kommunen i Jönköpings län?
Jönköping är den folkrikaste kommunen i Jönköpings län med 148 152 invånare (2025).
Vilken kommun har lägst skatt i Jönköpings län?
Vaggeryd har den lägsta kommunala skattesatsen i Jönköpings län med 33,25 % (2026).
Vilken kommun har bäst skolresultat i Jönköpings län?
Habo har det högsta genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 bland Jönköpings läns kommuner, 227,2 poäng (2026).
Vilken region tillhör Jönköpings län?
Kommunerna i Jönköpings län ingår i Region Jönköpings län, som ansvarar för bland annat hälso- och sjukvård och kollektivtrafik i länet.
Lägst kommunalskatt i Jönköpings län
De fem kommuner i Jönköpings län med lägst kommunalskatt 2026 — se lönetabell och fullständig analys.
Bästa kommuner i Jönköpings län
Topp 5 kommuner i länet per kategori — klicka på en kommun för fullständig statistik.
Lägst kommunalskatt 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Vaggeryd | 33,25 % |
| 2 | Värnamo | 33,28 % |
| 3 | Jönköping | 33,40 % |
| 4 | Sävsjö | 33,68 % |
| 5 | Gislaved | 33,75 % |
Högst meritvärde 2026
| # | Kommun | Värde |
|---|---|---|
| 1 | Habo | 227,2 poäng |
| 2 | Sävsjö | 221,3 poäng |
| 3 | Nässjö | 220,8 poäng |
| 4 | Jönköping | 220,7 poäng |
| 5 | Värnamo | 219,3 poäng |
Regionfullmäktige Region Jönköpings län — valresultat 2026
Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten.
| Parti | 2022 | 2026 | +/− |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 22 | 22 | ±0 |
| Moderaterna | 14 | 16 | +2 |
| Sverigedemokraterna | 14 | 14 | ±0 |
| Kristdemokraterna | 10 | 10 | ±0 |
| Övriga partier | 8 | 8 | ±0 |
| Vänsterpartiet | 4 | 6 | +2 |
| Centerpartiet | 6 | 5 | -1 |
| Liberalerna | 3 | 0 | -3 |
Så har Region Jönköpings län styrts
Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.
- 2026–2030Styre inte fastställt ännu
Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.
- 2022–2026MSÖvr.Lokalt parti: Bevara AkutsjukhusenBlocköverskridande styre
- 2018–2022CLKDSMPÖvr.Lokalt parti: Bevara AKutsjukhusen - BASKR:s klassning:
BL - 2014–2018MCLKDSKR:s klassning:
A - 2010–2014MCLKDMPSKR:s klassning:
A
SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen
skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre
1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i
klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade
sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna
i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.
Partiernas utveckling i Region Jönköpings län
Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026.
| Parti | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | 2010→2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 2833,8 % | 2934,3 % | 2226,4 % | 2226,2 % | 2225,1 % | -6 |
| Moderaterna | 2124,7 % | 1518,6 % | 1315,5 % | 1416,5 % | 1618,9 % | -5 |
| Sverigedemokraterna | 45,1 % | 910,9 % | 1113,6 % | 1416,7 % | 1415,7 % | +10 |
| Centerpartiet | 78,9 % | 79,0 % | 89,5 % | 67,0 % | 56,3 % | -2 |
| Vänsterpartiet | 34,4 % | 44,8 % | 44,9 % | 45,3 % | 66,7 % | +3 |
| Kristdemokraterna | 1113,2 % | 1012,4 % | 1012,7 % | 1012,0 % | 1011,5 % | -1 |
| Miljöpartiet | 34,4 % | 45,4 % | 33,3 % | 02,3 % | 02,7 % | -3 |
| Liberalerna | 45,4 % | 34,1 % | 33,9 % | 33,3 % | 02,3 % | -4 |
| Övriga partier | 00,1 % | 00,5 % | 710,2 % | 810,6 % | 810,8 % | +8 |
| Mandat totalt | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | ±0 |
Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104B, samt Valmyndigheten för 2022 och 2026.
Politik och opinion i Jönköpings län
SCBs regionala opinionssiffra för Småland med öarna — inte en mätning av Jönköpings län specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →Relaterade guider
Källor
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.
- Valmyndigheten: valresultat per kommun, valen 2026 (fastställt).
- SCB: tabell ME0104A (mandat i kommunfullmäktige 1973–2022).
- SKR: politiska styren i kommunerna efter valet 2022.
Länssnitt och rangordningar är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.