Jämförelse · Jönköpings län
Gislaved vs Mullsjö — vilket är bäst att bo i? Gislaved har 28 641 invånare och Mullsjö har 7 546 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Mullsjö ett bättre värde på 30 och Gislaved på 26.
Gislaved
26
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Mullsjö
30
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 641 7 546 10 605 529 Befolkningsförändring −1,0 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 43,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 24,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,2 % 24,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,5 % 12,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Meritvärde åk 9 208,3 poäng
★
(bättre värde) 203,9 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,8 poäng
★
(bättre värde) 207,0 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 75,1 % 78,2 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 57,0 % 62,8 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 194 633 kr 181 045 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Medellivslängd 82,2 år
★
(bättre värde) 82,1 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar
★
(bättre värde) 11,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 %
★
(bättre värde) 11,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 %
★
(bättre värde) 93,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 74,0 %
★
(bättre värde) 70,0 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,2 % 6,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 62,2 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,6 % 90,7 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 10 063 per 100 000 inv. 6 658 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,7 % 3,7 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 400 kr 393 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,1 per 1 000 inv. 9,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,4 % 85,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 71,4 index (0–100) – – Utpendling, andel 22,9 % 54,8 % – Inpendling, andel 26,4 % 36,4 % –
Boende Boende — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 22,0 % 8,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 85,00 kr/kvm 81,64 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år 19 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm
★
(bättre värde) 297 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 815 kr/kvm 15 923 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 576 kr/kvm 14 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 338 kr/kvm 25 801 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 170,1 per 1 000 inv. 136,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,8 per 1 000 inv. 28,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 265,0 per 1 000 inv. 290,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 479,0 per 1 000 inv. 456,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,4 % 2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 27 418 7 617 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 295 900 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 10,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 6 kr/inv. 22 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 89,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 46,8 % 55,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 33,0 % 35,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Cykelväg per invånare 4,38 m/inv 4,69 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,3 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 58,4 % 60,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gislaved jämfört med Mullsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gislaved Mullsjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 1,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 1,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,9 %
★
(bättre värde) 10,8 % 9,0 %
Sammanfattning Gislaved och Mullsjö har nästan identisk kommunalskatt (33,75 % respektive 34,10 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gislaved (208,3 poäng) 4,4 poäng högre än Mullsjö (203,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gislaved eller flytta till Mullsjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gislaved eller Mullsjö? Den totala kommunala skattesatsen är 33,75 % i Gislaved och 34,10 % i Mullsjö (2026). Gislaved har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gislaved eller Mullsjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 208,3 poäng i Gislaved och 203,9 poäng i Mullsjö (2025). Gislaved har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gislaved eller Mullsjö? Gislaved har 28 641 invånare och Mullsjö har 7 546 (2025). Gislaved är alltså den största av de två kommunerna. Gislaved har ungefär 3,8 gånger fler invånare än Mullsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 400 kr i Gislaved och 393 300 kr i Mullsjö per år. Källa: SCB via Kolada.